Černý svět v bílém

28. května 2015 v 11:56 |  RECENZE KNIH
Začátek roku 2015 se nesl černobíle. Konkrétně - prvním letošním čtivem, které neslo název Černobílý svět. Předně chci říct, že jsem tip člověka, který nemá rád knihy o Americe a většinou se jim vyhýbám, obzvláště pokud se jedná o Ameriku moderní.
Ale život je jedna velká výzva a tohle přece je jen malý nepatrný krůček.
60. léta, otroctví z krku, ale diskriminace černých stále trvá. Kdejedna bílá panička by si o svojí černou hospodyni ani neopřela kolo, ale kdyby si měla sama uklidit, přišla by o své pěstěné nehtíky.
Téma bylo pro mě zpočátku lehké klišé. Neustále člověk slyší o rasismu, o diskriminaci nebo o utlačování. To je i taková naše národní písnička. O tom, že černoši neměli a možná ještě stále nemají v USA na růžích ustláno (Obamu vynecháváme), jsou plné články a obviňující statě. Ale na knize se mi líbilo, že je psána hned z několika pohledů - nejen z toho černého, ale i ze strany bílé dívky.

Skeeter byla vždy spíše ošklivým káčátkem, a tak mě napadá, že vlastně i ona byla "černou" ovcí rodiny a tím i blíž k pochopení hospodyň, které stály na okraji zájmu. Její přítelkyně se snažily jí vnutit do určitého zažitého vzorce chování. Její rodiče z ní chtěli mít tuctovou vdanou matronu, která se stane nositelkou manželovi DNA. Ale nejen že byla Skeeter dost vzhledově nevýrazná (nebo vlastně možná až moc výrazná, ale bohužel v negativním slova smyslu), ale byla i svéhlavá. Skvělá to žena. A tak to šlo od desíti k pěti - rozhodla se odejít od rodičů (jen nedostatkem zkušeností se jí to nepovedlo hned na začátku) aniž by měla náležitou dobrou partii a vyhlídky do budoucna; usmyslela si, že půjde za svým snem a stane se novinářkou. A k tomuto účelu si vybrala nevšední téma, které se jí posléze stalo i osudným.
Na straně černých hospodyněk je tu Aibeleen (sympaťačka) a Minnie (ještě větší sympaťačka s ostřílenou náturou a prořízlou pusou), které jako jediné zpočátku přistoupí na pomoc slečně Skeeter.
Když se nad tím víc zamyslím, bylo to od nich neskutečně odvážné. Ono nebylo jednoduché vypsat své vyznání o životě u bílých se všemi detaily, podle kterých vás minimálně vaši zaměstnavatelé poznají.
Podle mě je tento román hlavně o odvaze. O tom, že na první pohled malé a bezvýznamné věci můžou stát na počátku velkého obratu. Jedna prožitá výpověď zvedne na nohy celé město a jedno obvinění může rozjet velkou vlnu křivd a násilí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 takze-asi-tak takze-asi-tak | E-mail | Web | 28. května 2015 v 14:29 | Reagovat

Děkuji za tip na knihu! :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama