Mrtvý na Pekelném vrchu

30. července 2015 v 21:52 | Bichlička |  RECENZE KNIH
autor: Juraj Červenák
rok vydání: 2014
vydal: Argo

Kapitán Stein, kaprál Jaroš a notář Barbarič - tohle jsou nejdůležitější jména, se kterými se v knize setkáte. Dobře si je zapamatujte a k tomu ještě základní popisy postav - Stein je ten kulhavý bručoun, Jaroš - flegmatický masochista a mašinérie na nejbizarnější úkony a Barbarič - můj oblíbenec, sarkastický sukničkář, který nikdy nepohrdne nabízenou číší. Notář byl v celé knize velkou vzpruhou plnou skrytého humoru, a možná proto se stal mým "vyvoleným" (no... za manžela bych ho tedy nechtěla).

Kapitán Joachim Stein je nedobrovolně vysloužilý voják, který je ze služby odvelen do Schemnitzu, kde má vypátrat zrádce převádějící Turky do Uherského království. K ruce mu je přidělen právě kaprál Jaroš. Velmi zvláštní málomluvná postava, která na člověka nemá pořádně jak zapůsobit. I když vlastně zapůsobí - je to tak abnormálně poslušný podřízený, že jsem vždy jen nevěřila vlastním očím, jak splní každý i ten nejnebezpečnější rozkaz. Jakoby si nevážil života. Určitě doufám, že v dalším díle bude jeho osud lépe ozřejměn. Kromě kaprála je skupinka doplněna o notáře Barbariče - člověka vyznajícího se v okolí. Barbarič je studnice ironie a hloupých poznámek, které mi ale vždy vykouzlily úsměv na rtech.

A tak se náš trojlístek vydává po roztroušených stopách, pátrá a pátrá až se dopátrá (jako vždy). Ale! Celková detektivní zápletka mi nepřijde tak dobře zpracovaná; v celém ději jsem se lehce ztrácela a pořád mi nezapadávaly souvislosti do sebe tak, abych u konce knihy vydechla ono vytoužené: "Ahaaaaa, takže takhle to bylo". Tam, kde Červenak skutečně zapracoval na historické stránce věci (například na precizním popisu střelných zbraní, kdy jsem měla pocit, jako bych sama cítila střelný prach), tak na stejném místě nedokázal propracovat krimi zápletku.

To co velmi oceňuji je, že mě vyburcoval k tomu vyhledávat si termíny, které jsem neznala. A tak je můj slovníček bohatší o slova jako jsou bandalír,vartovky nebo palaš.
Celá kniha je dělena do kapitol vždy opatřených krátkým intrem. To považuji za trochu rušivý element - nemám ráda, když se ve dvou větách dozvím, co bude kniha popisovat na následujících 9 stranách. Přiznám se, že jsem tyto předmluvky přeskakovala. Neberu to jako výrazný negativ. Kdo chce, tak to nečte a na druhou stranu se jedná o velmi ojedinělý jev, na který jsem moc často nenarazila (takže kdyby kvůli ničemu jinému, tak tohle je dost zapamatovatelné).

Kniha se četla velmi dobře, děj plynul, ale chyběla mi zde právě nějaká hlubší myšlenka, zapadající dílek puzzle,.... Jako takové vstupní lákadlo mi možná trochu připadala první kapitola, kde se jen míhaly velké hisotrické postavy - asi nejznámější mi přišel Ferenc Nádasdy, manžel Alžběty Báthory. Tato postava se ukázala na prvních třech stranách a pak zmizela do nenávratna. Plus - dílo nese podtitul - Detektivní příběh z rudolfínské doby - opět jedno velké jméno, ale Rudolf se zde nezmíní ani jednou (ale alespoň víme časový horizont :) ).

Shrnutí na závěr : knihu hodnotím kladně, krásná obálka (i když jsem viděla dvě verze, ale líbí se mi obě - se zlaceným rukávem je ale přesto trochu lepší), děj vás vtáhne, vše plyne jak má, ale pořád je tu jisté ale. To něco, co by vám vyrazilo dech. Prostě příjemné letní čtení, ze kterého si něco odnesete, ale nezůstane vám z toho hlava v pejru.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama