Můj knižní NIKDY seznam

1. července 2015 v 15:52 | Bichlička
Kolikrát se člověk k něčemu zařekne, ale pak si poví: Ale co, tak proč to nezkusit. Tak je to i s některými knihami. Párkrát jsem si řekla, že po dané knize ani nesáhnu a stalo se, že jsem sáhla :) A někdy se mi to vyplatilo tak, že se kniha zařadila nejen mezi mé oblíbence, ale i do mé krásné knihovny.
Tak jsem to měla například s knihou Pán prstenů. Na střední škole vtrhla do kin Tolkienovská mánie a mě přišlo úplně scestné jí propadat také jen kvůli tomu, že to tak mají ostatní. Dokonce jsem došla tak daleko, že jsem celý film (trilogii) sabotovala a hodila se marod na školní návštěvu kina :D Byla jsem hloupá. Ani nevím, kde se stal ten přelom, ale sáhla jsem po prvním dílu v knihovně a odložila ho až dočtený. Bylo to naprosto strhující a já jsem v tomto případě ráda, že jsem se nechala zlákat :) Až když jsem dočetla všechny tři díly, zkoukla jsem celou trilogii během tří večerů.
Ale zpět. Jsou knihy které si říkám, že si je NĚKDY přečtu - třeba až budu mít více času, až bude dcera ve školce, až bude celý byt spát, až budu v nemocnici, na dovolené, apod. Ale pak jsou knihy, které neopustí můj NIKDY seznam.
Rozhodla jsem se vybrat alespoň 5 knih (nebo sérií), kterými nechci plýtvat čas.
1. Padesát odstínů čehokoliv
Důvod? Jednoduchý - mám ráda literaturu, ale tyto knihy popírají samotnou její podstatu. Někdo tvrdí, že je to pohádka pro dospělé, ale já tvrdím, že pohádka pro dospělé by měla být fantasy a ne pseudoerotická slátanina. Navíc obrovský boom tohoto žánru mi přijde spíše odpuzující. Když je kniha skutečně dobrá, potřebuje tolik reklamy? Oceňuji sice to, že knihy těmto podobné přivádějí mnohé ženy (ale i muže) ke knihám, ale co vyroste z lidí, kteří budou číst jen Padesátky? Ani nechci domýšlet. Stručně a jasně - kniha má mít nějakou kulturu a ne jen pornografickou marketingovou vějičku.
2. novodobí básníci typu Miroslav Holub
Tak tohle bude můj soukromí problém. Pan Holub se nedá srovnávat s brakovou produkcí, ale na druhou stranu je pro mě natolik skličující a někdy až nepochopitelný, že už se mu vyhnu obloukem. Lékařské prostředí všeobecně v knihách nevyhledávám a navíc tady autor nezapře, že je imunolog :)
3. Jan Patočka a jemu podobní
Naprosto nepochopitelné myšlenkové pochody - fenomenologie jde nejspíš mimo mne. Z filosofie jsem přečetla dost knih a myslím, že se dá i v dnešní době popsat a vyjádřit formou, kterou člověk vstřebá a pobere. Ale tady ani ťuk.
4. masově protlačované severské detektivky
Nemám proti tomuto žánru ani zbla, ale není to nic pro mě. Mám někdy pocit, že se lidstvo obrací k násilí ve všech sférách - proto je takový razantní nárůst autorů píšících právě detektivky. Navíc v kombinaci se zamračeným severským podnebím a mrtvolami v bizardních polohách a stavech zohavení..... ne děkuji
5. Robin Cook
Moje sestra ho milovala - doma jsme měli plnou poličku jeho knih, a tak jednou došlo k tomu, že jsem vytáhla i Horečku. Neměla jsem to dělat - měla jsem pocit, že bych měla číst s lékařským slovníkem po ruce a dělat si zápisky jako při četbě skript. Moc odbornosti někdy škodí a navíc si člověk neodpočine ani u knížky.

Závěrem chci napsat, že toto je pouze můj názor a nikoho, kdo čte mnou haněnou literaturu neodsuzuji. Jen už s časem vím, kde nechci ztrácet drahocené hodiny.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 slunecnyden slunecnyden | Web | 5. července 2015 v 21:18 | Reagovat

Mám podobný názor. Tolkien mě také nezaujal, když se na něj masově chodilo do kina, a teď si říkám proč jsem nešla :-) A padesát atd. také nemusím. Stačily mi ukázky - knihy i filmu. Ne že by mi vadila erotika v knihách a ve filmu, ale tímhle stylem... třeba ta reklama tomu uškodila - nevím. A neláká mě zjišťovat.

2 bichlicka bichlicka | Web | 7. července 2015 v 9:43 | Reagovat

[1]: Tolkien je jednička a jsem ráda, že jsem se nechala nějakým kouzlem strhnout. Ale Padesátky by mě musely tím kouzlem asi nějak omráčit, abych je vzala do ruky. Ale je to jak píšeš - nějaká ta erotika je mnohdy vzpruhou děje, ale když tam není nic jiného, tak to nemá co vzpružovat, ale spíš to úplně podkope.

3 Tojaheva Tojaheva | 16. července 2015 v 9:10 | Reagovat

U "odstínů" není opravdu o co stát. Četla jsem první dva díly a třetí díl nedočetla. Veškerý děj by se krásně vešel pouze do jedné knihy, kdyby to nemělo tolik zbytečných slov. Navíc až moc velká jednoduchost vyprávění a dialogů Vás po chvíli začne nudit. je plno jiných a krásnějších knih, které stojí za přečtení.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama