Na začátku bylo A

16. července 2015 v 13:54 | Bichlička
Tak tedy konečně usedám a začínám :)
Ani nevím jak, ale při brouzdání po blogu jsem našla tenhle zajímavý projekt a napadlo mě, proč se ho taky nezúčastnit? Jde o to, že ke každému písmenku v abecedě admin této akce přiřadí nějaká konkrétní "hesla" a k těm se my "řadový přispěvatelé" lehce vyjádříme. Já bych ráda navíc přidala i knihu, autora nebo zajímavost, ke které mám vztah i já osobně.
Můžeme?

Alenka v říši divů
Hned na začátek takový oříšek. Po pravdě řečeno originál Carrollovy Alenky jsem nikdy nečetla a ani se k ní asi neprokoušu (i když znáte to - nikdy neříkej nikdy).Za to jsem ale četla spoustu zpracování pro děti - ať už od Walta Disneyho nebo v různým kreslených výborech. Toto dílo na mě působí spíš po jazykové stránce. Práce se slovy mi přijde nadřazená ději (a hlavně také lepší než samotný děj). Příběh mě nezaujal a nezaujalo mě ani jedno z filmových zpracování. Na druhou stranu beru Carrolla jako průkopníka ve fantasy sféře a navíc má u mě plus jako přítel J.R.R. Tolkiena. Za mě tedy vlažné pokývnutí hlavou se slovy: Budiž.

Austen, Jane
Jane Austen je pro mě jednou z prvních emancipovaných žen evropské historie. V době, kdy ženy byly brány jako hospodyňky a matky, se ona sama pouští na dráhu literátky. Nezastírám, že ač bytost neromantická, mám Jane moc ráda. Její knihy jsou plné citu (a nejen podle názvu), ale zároveň i inteligence a sarkasmu.
Klasické zamilované propletence jsou zde ještě trochu okořeněné duchaplností, a za to jí patří velký dík. A navíc můj soukromý názor - ačkoliv v Pýše a předsudku není ani náznak obscénosti, jak je tomu zcela otevřeně u dnešní literatury, tak vyvíjející se vztah mezi Elizabeth a Darcym považuji za nejjiskřivější romantiku všech dob. Za mě palec nahoru.

Atmosféra při čtení
Pohodlné křeslo, kolem spousta polštářů na podložení lokte, nohou, hlavy a čehkoliv jiného, hrnek dobrého ovocného čaje, rozsvícená lampička a ticho, ticho a vééélké ticho. To je můj nedostižný ideál večeru s knížkou. Ale realita je často úplně jiná - mladší dcerce rostou zoubky a tak za ní střídavě s mužem neustále běháme, uklidňujeme a konejšíme; starší dcerka vidí, že se kolem něco děje a odmítá spát a místo toho vyžaduje pití, ještě jednu malou večeřičku, pohádku, ukolébavku, na záchod, příběh z maminčina dětství anebo úplně nejlépe všechno najednou. A když se nám konečně povede uspat tuhle divou zvěř, zapne muž televizi, počítač anebo opět oboje najednou a navíc má nesnesitelný zvyk všechno dění na obrazovce komentovat! Přijde vám tohle jako atmosféra ke čtení? Že ne? Ale bohužel přesně takhle to u nás vypadá a i přes všechny tyto překážky se každý den těším na večer až si sednu do svého ušáka, vezmu si knížku a dokud neusnu vyčerpáním z neustálého odbíhání, budu si číst a jen číst.....

Anna Karenina
Ano, jedna z největších nešťastných lovestory literárního světa. Anna Karenina patří mezi mé velmi oblíbené knihy. Je to klasiky všech klasik, ale úplně člověka mrazí, když si představí, že to, co v dnešní době dělá polovina vdaných žen, se za dob Anny trestala takovým opovržením. Hlavní hrdinka se vdala bez lásky, ale přesto po ní touží, a tak se stane to, co už od začátku tušíte - tolik vytoužená láska přijde v podobě mladého důstojníka.
Je to kniha o lásce, ale zároveň i o velkém neštěstí, o soužení a o odhodlání. Jsem ráda, že jsem knihu našla na bazaru a mám jí i já ve své knihovně.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Sasha Sasha | Web | 16. července 2015 v 14:13 | Reagovat

wow tak toto je skvely projekt. to budeš robit o každom pismenku hej? tak to si rada prečítam.
čo sa tyka anny kareniny... je to skvela kniha, to bezpochyby, ale samotbna anna mi liezla nna nervy a druhu knihu som čitala najmä kvôli Levinovi, než kvôli nej :D :§)

2 bichlicka bichlicka | Web | 16. července 2015 v 18:30 | Reagovat

[1]:  Díky moc :) a ano ano, takový článek budu dělat ke každému písmenu, takže budu jen ráda, když si to někdo přečte :)
Karenina mi přišla dost naivní, ale možná to byla až moc romantická duše, která si myslela, že kvůli ní opustí zabezpečený muž všechny jistoty. Ale i přes to, že mi nebyla citově nejblíž, tak tu knihu mám moc ráda :)

3 Tojaheva Tojaheva | 17. července 2015 v 13:35 | Reagovat

Úžasný projekt, úžasný nápad :) S písmenem A už mě pouze napadá krásná krvavá hraběnka Alžběta Báthoryová.

4 bichlicka bichlicka | Web | 17. července 2015 v 15:09 | Reagovat

[3]: máš pravdu, je to super projekt :) ale myslím, že Báthoryová by byla pod B, řadí se podle příjmení :) - soukromá vložka - já věděla, proč se moje mladší dcra jmenuje Alžbětka :D

5 Jana H. Jana H. | Web | 17. července 2015 v 19:42 | Reagovat

Já osobně bůhví proč miluju Annu ze Zeleného domu.Ta by moje A zahajovala.
Pýcha a předsudek je moje nej dílo, co se Austenové týká a to mám dojem, že jsem četla všechno.
A upřímě - nejradši čtu v autobuse!

6 Parzifal Parzifal | E-mail | 26. července 2015 v 22:32 | Reagovat

Zajímavý projekt a autorkou zanícenou čtenářkou hned u písmene A výborně započatý.Mě ještě napadl-Andersen. Muž z chudých poměrů,psal romány i dramata, ale proslavil se svými pohádkami.Patří k těm nejkrásnějším, jaké byly kdy napsány-Císařovy nové šaty, Sněhová královna,Malá mořská víla- kolik je v nich poezie a moudrosti.

7 bichlicka bichlicka | Web | 27. července 2015 v 12:24 | Reagovat

[6]: Máš pravdu - Andersen je pohádkář a básník v jednom - když se to tak vezme, je to takový předstupeň Tolkiena, kolik ten má fantazie :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama