Pokračujeme písmenem B

27. července 2015 v 13:41 | Bichlička
Zase uplynula nějaká doba, užili jsme si hezkou dovolenou, a tak se opět vracím k psaní Abecedy.
Písmenko B pro mě mělo vždycky symbolický význam - jako malá jsem chodila vždy do "béčka", příjmení za svobodna jsem měla také od B a navíc můj pes se jmenuje Borůvka - B je prostě osudovka


Bradavice
Hups - a je tu problém. Předpokládám, že asi všichni Harryho znalci vědí, k čemu se tento termín vztahuje. Bohužel nejsem znalec a můžu dokonce prohlásit, že jsem neviděla ani filmové zpracování všech dílů. Takže jen od boku střílím, že Bradavice jsou školou, kterou Harry navštěvuje (????). Možná autoři čekali trochu zasvěcenější popis této kategorie, ale k Rowlingové jsem se ještě skutečně nedostala.
Ale kdybyste už opravdu chtěli vědět, co a jak s bradavicema - tak nejlepší přírodní lék je na ně vlaštovičník :) (ale pozor - je jedovatý, tak se nepředávkujte)

Blog(osféra)
Blog - to je pro mě už skoro třetí měsíc závislost. V hlavě nosím spoustu nápadů; kamkoliv se pohnu, tak zvažuji jak co vyfotit, jak co popsat nebo jak co vytěžit do příjemného článku. Blog je tvorba, blog je relax, blog je seberealizace.

Březen - Měsíc knih
O tom, že má kniha v březnu svůj svátek, jsem se dočetla až nyní. Jsem vážně neznalec a hlavně ani netuším proč to. Většinou se knížky nejlépe čtou, když je venku ošklivo, sychravo a pošmourno a my si můžeme zalézt pod deku s čajem a knížkou. Březen mám spíše spojený s probouzením přírody a tudíž se setím na zahrádce. Ale upřímně řečeno - ať je déšť a nebo bláto, já čtu všude (a pokud to děti, muž, pes, domácnost a práce dovolí tak čtu vždy)

Babička
Opět moje vlastní odbočka. Zrovna nedávno jsem na Facebooku četla rádoby vtipnou slohovou práci o Babičce z pera jednoho chlapečka ze základní školy. A ihned se pod tím rozvinula velká diskuze ohledně zrušení povinné četby. A já myslela, že je povinná četba už dávno zrušená - za mých školních let se to jmenovalo "Doporučená četba" a nepamatuji si, že by mě někdo k něčemu nutil (nemůžu si ale odpustit mojí soukromou poznámku - jak má mít dítě vztah k jakékoliv knize, když vidím rodiče, kteří svoje ratolesti vedou raději k televizi, playstationu a počítači? Vždyť nejlepší případ je, když je dítě zvyklé vídat doma rodiče s literaturou a přirozeně je pak napodobovat a budovat si tak svůj osobní vztah ke knihám). Ale zpět k Babičce - vzhledem k oné velké kauze jsem se zamyslela, proč vlastně tuto knihu mám tak ráda. A pravdou je, že je to možná tím, že mě do ní nikdo nehonil. Četla jsem jí z vlastního popudu v druháku na střední škole a její poetika a popis venkovského cyklu mě uchvátily. Možná by skutečně bylo na zvážení, aby se dětem nechala při výběru knih volná ruka a ony se potom pod drobným a dobrým dohledem samy dopracovaly ke knihám, které za to stojí. Je přeci velká škoda, aby se tento literární skvost tak zatracoval jen proto, že ho čtete v době, kdy nejste schopni ho ocenit.

Bible
Bible je alfou a omegou nejen literatury, ale i výtvarného umění, hudby a architektury. Kde by byly mnohé památky a díla bez této Knihy Knih. Bible je pro mě zdrojem a inspirací a i když člověk není věřící, měl by mít alespoň základní přehled. Vždyť jak chce člověk vnímat ty stovky nádherných obrazů, když mu uniká smysl? Jak můžete vstřebávat kouzlo chrámů, když nechápete významy fresek a vitráží? Dá se říct, že Bible je v našem kulturním okruhu všudypřítomná a ačkoliv jsme nedošli tak daleko, aby na každém hotelovém pokoji byl jeden výtisk, tak přes to se domnívám, že Bible by neměla chybět v žádné knihovně - i kdyby jen z hlediska historického a uměleckého.
Duchovní hodnota této knihy je pak pro věřící lidi ještě velkým schodem navíc, na který vystoupí ale jen ten, kdo chce.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Tojaheva Tojaheva | 27. července 2015 v 19:06 | Reagovat

Krásné B a s ním mé oblíbené Bradavice :) Musím říct, že tohle přesně druh knih, které miluji - napůl pro děti, napůl pro dospělé. Rozhodně stojí za přečtení a i filmové zpracování se líbilo, i když samozřejmě od 4.dílu jsou ve filmech některé pasáže vynechávané. Což je logické při rozsáhlosti děl. Zato jednička a dvojka je věrnou knižní kopií.
Bible - "kniha", kterou doma v knihovně také mám, ale nemohu říct, že bych ji už četla.

2 bichlicka bichlicka | Web | 27. července 2015 v 20:43 | Reagovat

[1]: Už několikrát jsem si říkala, že bych si Harryho přečetla, ale když ono je tolik knih, které jsou v řadě před ním, že ho neustále odsouvám. Ale je pravdou, že takový fantasy žánr mám ráda - líbil se mi Tolkien i Paolini, tak si říkám, že časem se pročtu až k němu :)

3 Richie Richie | 27. července 2015 v 22:31 | Reagovat

Jak tě napadly zrovna Bradavice? :D
HP si nejdříve přečetly mé děti a pak jsem ho přečetl i já - už jen proto, abych věděl, proč jsou z něj tak nadšené :-)

Co se týče Bible, tak tu už dlouho chci koupit. Jenže mám problém - vždy se zarazím před několika výtisky v knihkupectví a neumím si vybrat. Vždy si řeknu, že musím na internetu vyzkoumat, který je nejlepší a vždy na to pak zapomenu :-) Takže Bibli už takto kupuji asi 10 let a stále ji ještě doma nemám :-)

4 bichlicka bichlicka | Web | 28. července 2015 v 12:40 | Reagovat

[3]: Richie, věř mi, že mě Bradavice nenapadly :-D První tři hesla jsou vždy zadaná a zbytek si doplňuji podle sebe - takže moje jsou Babička a Bible.
Já to měla s Biblí jednodušší - dostala jsem jí jednou k Vánocům :-)
A s tím Harrym - no já už jsem dokonce jednou měla půjčený první díl, ale nějak jsem se k němu stejně nedostala. Spoléhám holt na to, že mi to Johanka jednou bude předčítat u žehlení :-D

5 Jana H. Jana H. | Web | 28. července 2015 v 23:21 | Reagovat

Možná je to s Babičkou jako s Malým princem - ve skutečnosti to nejsou knihy pro děti. Vyžadují hlubší životní zkušenost...
A Bible - já z ní mám zkoušku!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama