Prchejte, hoří...

17. července 2015 v 14:43 | Bichlička
Tématem týdne se tentokrát stalo něco, čeho jsou plné televize, rozhlas i řeči lidí. Abych byla upřímná, tak takové masové nafouknuté pohromy moc nevyhledávám a ani nerada odpovídám na otázky typu - Souhlasíš s tím, abychom přijali uprchlíky? Chceš aby se uzavřeli hranice? .....
Neříkám, že jsem k tomu imunní, ale s palcátem ke státním hranicím stepovat nepůjdu.

Naopak jsem si vzpomněla na jeden rozhovor, který jsme vedli s naším knězem (tímto se omlouvám lidem, kteří čekali, že budu skutečně psát o imigrantech, ale budud ráda, když se přidržím názvu zadání a pojmu ho podle sebe). Bylo mi 17 let a už tehdy jsem byla vášnivá čtenářka. Vedli jsme zrovna nějaké hlubokomyslné rozpravy o nesmrtelnosti brouka, Božské trojjedinosti a receptech k nedělní večeři a nějak jsme se dostali i ke knihám. Tehdy mi položil zajímavou otázku.
A položím jí i vám - Kdybyste mohli zachránit z hořícího domu tři knihy, které by to byly? Nepřemýšlejte nad tím nijak sáhodlouze, protože pak to ztratí smysl. Taky byste v plamenech nepostávali před knihovnou a nedumali, kterou tedy ještě strčíte za triko.
Na internetu jsem našla podobných otázek a anket několik, ale ani u jedné nebyla pointa, kterou mi podal právě náš kněz.
Nečtěte chvíli dál a první si odpovězte - které by to byly - musíte prchnout a v ruce máte místo jen na tři knihy.
Pokud jste si už odpověděli, prozradím vám, co mě na tom zaujalo nejvíce - tedy ten hlubší smysl, jenž měla otázka.
Ne nadarmo se totiž říká, abyste mi řekli, co čtete a já vám povím, co jste za člověka. Výběr knih o vás leccos vypoví.

Kniha, kterou vezmete jako první by měla odpovídat vaším životním názorům, vašemu postoji ke světu.
Kniha, která přijde na řadu jako druhá, pak symbolizuje váš postoj k sobě samé, vaší povahu.
A poslední třetí kniha má ukázat váš vztah k okolí, k druhým lidem a poukázat na mezilidské vztahy.

Přišlo mi to tehdy zajímavé a navíc když jsem si po těch letech na ten rozhovor vzpomněla a v rychlosti zauvažovala nad výběrem knih, překvapilo mě, že bych krom jedné volila opět stejně.
Tenkrát jsem vybrala takto: Bible, Hobit a Život psaný štětcem
Myslím, že záleží na životní situaci, ve které se nacházíte, a proto jsem jako třetí knihu zvolila právě Život psaný štětcem. Ta je v současnosti asi jedinou změnou, kterou bych udělala. Přeci jen jsem v tu dobu byla dost zapálená (to se asi v souvislosti s hořícím domem nehodí říkát :) ) do čínské kultury, ale dnes bych volila takto:
Bible, Tolkien (doprčic proč nevyšla celá trilogie Pána prstenů najednou i s Hobitem??? ) a Vejce a já (přijde mi, že jsem s "věkem" víc radostnější než za mlada, anebo je to už jen trapná sentimentalita?)

Jen ta představa, že musím utéct a nechat shořet svoje knížky!!!! Hrozné, obávám se, že pokud bych neuhořela úplně, tak bych určitě utrpěla popáleniny, protože by mi to trhalo srdce.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Jana H. Jana H. | Web | 17. července 2015 v 19:34 | Reagovat

Já mám jasno: Víra v únavu (Typlt), Darmata (Hruška) a Anna ze zeleného domu!
Zdravím a mávám...

2 Richie Richie | 18. července 2015 v 12:53 | Reagovat

Fuj, to je tedy hororové téma :-))
Budování mé knihovny mi dalo tolik úsilí, že představa požáru je mou nejhorší noční můrou.
Kdyby ovšem tohle nastalo a já měl vybrat 3 knihy - byl bych naprosto bezradný. Stejně bezradný, jako jsem při klasické otázce, kterou knihu považuji za nejlepší. Znám asi 100-200 "nejlepších" knih.
Ale protože miluji historii, tak bych asi zachránil tu nejkvalitněji zpracovanou historii starého Říma, což je série od Colleen McCulloughové. Jenže ta série má 7 dílů a každý je perfektní ... takže bych zase byl bezradný :-))

3 bichlicka bichlicka | 18. července 2015 v 21:15 | Reagovat

[2]: Takže bys zřejmě uhořel tak , jako já :-D

4 Richie Richie | 19. července 2015 v 10:00 | Reagovat

Přesně tak, museli by mě odtáhnout násilím. A se mnou by táhli knihovnu, kterou bych pevně svíral a nechtěl pustit :-D

5 Tojaheva Tojaheva | 20. července 2015 v 14:48 | Reagovat

První kniha, která mě automaticky napadla Byla Dáma s kaméliemi, dále mýho oblíbenýho Harryho Pottera (v rychlosti bych poslepovala obálky všech sedmi knih k sobě, aby se z toho stala jedna kniha) a poslední by byly Čarodějky na cestách.
I přes to by to byla taková moje Sofiina volba.

6 bichlicka bichlicka | Web | 25. července 2015 v 21:12 | Reagovat

[5]: to přirovnání se Sophiino volbou je trefné :) Taky jsem měla problém s tím obhájit si Pána prstenů jako jednu knihu :)

7 Parzifal Parzifal | E-mail | 26. července 2015 v 22:16 | Reagovat

Také u mně těžké rozhodování.
Bible, případně Nový Zákon,Don Quijote a Kytice.U 3.věci bych váhal, jestli nedát přednost obrazové publikaci- například nádherný Jan van Eyck.Jelikož mám však knihy ve více knihovničkách a ve více místnostech, kdoví jak by to dopadlo.....

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama