Můj nejen knižní červenec

4. srpna 2015 v 23:44 | Bichlička |  KNIŽNÍ MĚSÍC
A je to tady - polovina prázdnin za námi. I když je pravda, že od té doby, co nechodím do školy mi jsou prázdniny trochu fuk. Spíš až zase začnou s docházkou moje holčičky, tak to budu více vnímat. Ale! Chtěla jsem se tu především pozastavit nad knihami a vším možným, co mě v červenci potkalo. Naštěstí můžu říct, že se staly jen samé pozitiva (za což jsem moc vděčná) a jediným negativem je opět nedostatek času.
Knižní oddělení
1. přečtené knihy:
Za měsíc červenec jsem si splnila svůj celoroční slib, a tím je přečíst jednu knížku za týden. Z čehož vyplývá - ano, přečetla jsem dohromady 4 knihy. Kdybych je měla seřadit dle toho, jak na mě zapůsobily, tak jako první bych chtěla jmenovat Barvu mléka. Je to velmi realistický příběh z Anglie devatenáctého století, který píše mladá polovzdělaná dívka. Knížka se mi za červenec líbila nejvíc asi díky atmosféře venkova, díky klasickým popisům drobných úkonů (já mám prostě ráda takové ty všední věci jako je vůně čerstvé kávy - ačkoliv jí nepiju - popisy vaření, zahradničení, apod.) Navíc mi celé klima hodně připomínalo Jane Austenovou, i přes ten drsný konec.
Na pomyslné druhé příčce bych jmenovala hned dvě knížky : Mrtvý na Pekelném vrchu, což je detektivní příběh z Uher 16. století a Pod toskánským sluncem, oddechové čtivo o budování svého snu formou zvelebování ruiny v Toskánsku. Tyto tvořivé a rekonstrukční knihy mám celkem ráda, je v nich zase mnoho přírodní poezie a lásky k okolí (zvláštní, že k tomu aby se v člověku něco takového projevilo, tak většinou musí koupit polorozpadlou kůču několik set kilometrů od svého pohodlného domova- viz. Provence jako sen, Olivová farma, ...).
A na konec asi nejslabší ale přes to ne úplně špatná kniha pro mě byla Doktorka z Boloně. Dočetla jsem jí teprve včera a recenzi tudíž napíšu v průběhu týdne. Ale jen na okraj - na to jak byla kniha tlustá, tak děj se odvíjel až příliš zdlouhavě, někdy mi zcela chyběl a nahradily ho jen lékařské postupy. Ale na druhou stranu poslední čtvrtina knihy mě opět vtáhla do děje a ten konec....

2. koupené knihy:
Myslela jsem si, že červenec bude u mě trochu poklidnější (s ohledem na svou peněženku samozřejmě), ale nakonec když už jsem měla dobrý pocit, že jsem všem těm lákadlům odolala, tak jsem zabrousila na bux.cz
Takže výsledkem je, že jsem objednala 7 knih! Ale naštěstí můžu říct, že 4 z nich jsou rovnou už vánoční dárky, takže ty ani zveřej'novat nebudu :) Kromě těchto 3 knih pro mou potřebu, jsem ještě koupila v kamenném knihkupectví 2 knihy a z Anagu si objednala tolik vytouženou 1 knihu.
Konkrétně a odzadu: Tento měsíc vyšla v Anagu krásná kniha, do které jsem se hned zamilovala a musela jí mít - jmenuje se Rytmus rodiny a vypadá krásně. Není to beletrie, ale spíš takový návod jak se přiblížit přírodě spolu se svými dětmi, jak s nimi trávit více času a hlavně jak ten čas strávit kvalitně. Moc se na ní těším a už dnes si jí jdu vyzvednout na poštu.
V kameňáku jsem zcela cíleně zakoupila Destrukční deník (na kterém už pilně "pracujeme" i s děvčátky - a někdy i dost neúmyslně) a Jan Hus známý neznámý (když už má to výročí....)
No a v neposlední řadě je tu tedy bux.cz - tady jsem si původně šla jen pro inspiraci.... jako vždy..... a nakonec je z toho kniha Malý princ (klasika všech klasik), Echinacea (trocha vzdělávání na příští rok nikdy neuškodí) a Památková péče v Německu - dočetla jsem se, že touto knihou se v poslední době památkáři tady u nás chtějí nechat dost inspirovat a vzhledem k tomu, že zvažuji dodělání kvalifikace v oblasti památkové péče, tak už je u mě na poličce.
3. Knihobit:
Můj první Knihobit a hned takové nadšení. Vyšel tu samostatný článek, tak se nebudu znovu rozvášňovat, ale ke koupeným knihám tudíž musím započítat i Statečná srdce. A ohromně se na ně těším.

4. knihy, které mě zaujali:
Nejen kvůli Knihobitu jsem si udělal takový drobný seznam knížek, které mě tento měsíc zaujaly. Některé už mám (viz. Statečná srdce a Rytmus rodiny) a na některé si asi ještě počkám (buď do knihovny anebo na svoje narozeniny, které mám v srpnu (jupííííííííííííí). tento drobný seznam knížek sem dám alespoň ve formě přebalů.


Tvořivé oddělení
Jsem flákač všech flákačů, ano jsem si toho vědoma, ale za červenec jsem toho moc neudělala. Měla jsem jako vždy velké plány, velké oči a spousta siláckých řečí, ale nakonec je z toho "jen" jeden háčkovaný pléd. Ale i z něj mám ohromnou radost, protože nebyl jednoduchý a nedělal se jen jeden večer. Navíc je příjemný a už se úplně vidím na podzim v křesle s čajem, zabalená v plédu a pod lampičkou třímám knížku...... idylka :) Chci jen poděkovat za inspiraci a vzor, který jsem našla u Blaničky na blogu tocomebavi.blog.cz. No a kromě háčkování jsem tak nějak tradičně zavařovala, což se také dá považovat za tvoření. Takže máme doma třešňový a meruňkový kompot, Pečený čaj s třešněmi a novinku špendlíkové želé.
Na srpen už mě ty skvělé svatební doplňky asi neminou, a tak mě čekají knihami inspirované dekorace, polštářek na prsteny a chci si dodělat můj háčkovaný polštář s nápisem (ten ale nebude na svatbu, ale na běžný den).


Cestovatelské oddělení
Léto je ideální dobou na cestování a já se s vámi chci podělit hlavně s jedním úžasným místem, které nás celou rodinu nadchlo. A když píšu nadchlo, tak myslím vážně NADCHLO!
Stručně a krátce: byli jsme týden na biofarmě Belina v Nežichově (je to pár kilásků od Toužimi). První dojem předčil očekávání. Hned po příjezdu nás přivítala nádherná krajina, čisté prostředí (a to jsme na farmu moc netipovali, už při odjezdu jsme byli smířeni s tím, že tam bude plno hmyzu, hnoje a asi taky nepořádek od zvířátek -ale velké překvapení v pozitivním slova smyslu) a skvělý majitelé. Přišlo nám jako bychom byli u příbuzných, protože cokoliv jsme chtěli, bylo nám splněno - měli jsme na něco chuť? mohli jsme si to vzít a jen si to napsat na lísteček (ohromující důvěra v hosta, kterou jsme ani náhodou nechtěli zklamat a pilně zapisovali všechny produkty od jogurtů, mléka, tvarohu a žervé až po sirup a mýdlo), chtěla jsem si prohlídnout knížku o bylinkách? Určite si jí půjčte klidně i na pokoj. A co mě úplně odzbrojilo - všude po pokojích byli staré knihy. Brzy jsem přišla na důvod - maminka paní majitelky pracuje v knihovně a když se vyřaují knihy, tak je naše paní domácí zkoupí a nabídne k relaxaci na farmičce.
Takže - pokud hledáte krásné místo na odpočinek, na relax, na kulinářské speciality z domácího fondu, na procházky krajinou ale i na cestování po památkách - určitě si sem zajeďte. Nám se už teď moc stýská a těšíme se, že do Nežichova pojedeme znova.
A nějaké tipy na výlet? Určitě klášter Teplá, kde se nachází druhá největší církevní knihovna u nás, zámek Bečov nad Teplou a jeho relikviář svatého Maura (je to velký zážitek a zároveň moc chválím vedení zámku, které připravilo krásné místo i pro děti - i rodiče se chtějí kulturně vyžít a my neradi taháme malé holky na prohlídky, protože nechceme rušit ostatní, a tak se prostřídáváme v prohlídkách. Ale někdy je problém děti zabavit na jednom místě. Tady tomu tak ale rozhodně nebylo, protože s dětmi se tu počítá a je tu místnost přímo pro ně - měli tu nádhernou zmenšeninu hradu, kde děti prolejzaly, lozily, padaly ale nezlobily. Před pokladnou bylo dokonce i malé archeohřiště, kde můžou děti hrabat a hledat střepy z nádob, trilobita a podobné čačky) nebo Konstantinovy lázně, kam jsme se jezdili pravidelně koupat.

Já za sebe tedy můžu říct, že jsem si červenec maximálně užila. A doufám, že i vy :)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama