Nebeský strom - romance a sociální drama v jednom

17. srpna 2015 v 15:05 | Bichlička |  RECENZE KNIH

autor: Edith Pargeter
rok vydání: 2005
vydal: Paseka

13. století, Anglie a dva zcela rozdílné lidské osudy - na jedné straně stojí nevolník Adam a na druhé Harry Talvace, syn velmože a hradního pána. Každý jsou zcela jiný, ale váže je pouto, které z nich dělá jedno tělo a jednu duši - skutečné přátelství.
Kvůli obvinění z pytláctví musí oba chlapci utéct před trestem a spletitými cestami se dostávají do služeb mocného lorda Isambarda. Z Harryho se stane uznávaný kameník a stavitel a pouští se spolu s Adamem do stavby velké katedrály. Celý děj je zasazen do neklidného období anglicko-waleských sporů a spolu s boji se příběhem proplétá i láska, štěstí a bolest.

Tolik krátká a lehce strohá anotace k příběhu.
K samotné knížce jsem se dostala díky doporučení hned několika významných lidí (tedy alespoň pro mě jsou významní) - jednou z nich je moje oblíbená autorka Ivana Špičková, která v rozhovoru uvedla Nebeský strom mezi své oblíbené knihy, další mezník byl doporučení od mé kolegyně - velké čtenářky protřelé věkem a vědomostmi a v neposlední řadě i celkové hodnocení na serverech cbdb.cz a databazeknih.cz mi byly vodítkem k této knížce.
O to větší bylo mé rozčarování. Nemůžu říct, že bych byla knihou znechucena, znuzena nebo že bych jí odložila nedočtenou; vracela jsem se k ní každý den, ale čekala jsem víc. Víc děje a víc zvratů. Hlavní hrdina Harry Talvace mi od samého začátku připomínal sociálního nadšence bojující za práva utiskovaného lidu. Takový první malý komunista (v dobrém slova smyslu). Na můj vkus předběhl svou dobu o velký kus a jeho rozčarování a neustálé snahy o vymanění se systému mi přišly už spíše jako sebevražedné atentáty. Vždyť jak by mohl čekat, že na počátku 13. století někdo dá na slzy malého chlapce, který je nespokojený s řádem věcí.
Ano, chápu a s jeho názory se ztotožňuji a jsem proti zotročování a nesvobodě, ale ano, takhle to bylo a jeden kluk to rozhodně nemohl změnit. Z toho plyne - téměř všechny problémy (ten počáteční i ten závěrečný) jsou zaviněny Harryho přepjatou snahou o sociální svobody. Harry byl pro mě stylizovaným hrdinou v lesklé zbroji, který ale nedostl na konci příběhu princeznu, ale oprátku (to není spoiler, ale jen slovní obrat :) ).

Na druhou stranu - člověk, který mi byl v knize velmi sympatický, byla madona Benedetta. Mám ráda silné a svobodomyslné ženy a právě Benedetta tento popis trefně splňuje. Nebyl to typ ufňukané hradní dámy, ani hašteřivé trhovkyně. Byla inteligentní, krásná a tajemná a dokázala si svou nezávislost udržet i navzdory nepřízni. Abych jí ale moc nechválila - její flegmatismus byl někdy až z míry vyvádějící.

Bohužel - kniha má cca 320 stran, ale děj se dostaví až tak 50 stran před koncem. Do té doby mi vše přišlo až moc snové, pomalu plynoucí a i přes to, že se děly určité zvraty, byly popsány tak poklidně a nevzrušeně, že mě vůbec nevtahovaly do děje. Jazyk románu je sice propracovaný a filosoficky vyšperkovaný, ale možná se tak stalo na úkor děje. Kniha pro mě byla lehce nezáživná a ani napětí, honička, boj a několik mrtvých na konci to nedokázaly zvrátit ve svůj prospěch.

Závěrečné hodnocení je tedy díky poslední etapě alespoň průměrné, tzn. dávám 3 body z pěti a čtení zbylých dvou dílů trilogie si budu hodně rozmýšlet.

3/5
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Richie Richie | 20. srpna 2015 v 6:31 | Reagovat

Nebeský strom je výborná kniha. Já četl nejdříve Zelenou ratolest (2. díl) a ten se mi líbil ještě více. Pargeterová je skvělá autorka historických románů - většinou z období vrcholného středověku v Anglii, což je období plné politických bojů a zvratů. Její romány nepostrádají romantické prvky, ale zároveň i určitou syrovost té doby.
Škoda, že se ti první díl tolik nelíbil - každopádně doporučuji zkusit i druhý díl, aniž bys měla nějaké velké očekávání. Třeba budeš nakonec příjemně překvapena.
Třetí díl, Šarlatové zrnko, už mnoho let neúspěšně sháním.

2 bichlicka bichlicka | Web | 22. srpna 2015 v 9:09 | Reagovat

[1]: Je pravda, že jsem šla do knihy s velkým očekáváním - takže o to víc jsem byla zklamaná. Námět jako takový nebyl špatný, jen jsem čekala víc a to byla chyba. Možná, že když budu číst další díly (pokud se k nim někdy odhodlám), tak mě zase překvapí mile :)
Třetí díl, Šarlatové zrnko, jsem asi před měsícem kupovala pro kolegyni z práce přes internet :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama