Třetí v řadě - písmenka C,Č

10. srpna 2015 v 13:06 | Bichlička
Třetí pokračování Abecedy knihomolů už na sebe nechalo dlouho čekat, ale o prázdninách mám většinou práce až nad hlavu. Tento projekt by měl být o tom, že autoři stanoví tři hesla od daného písmene a my ostatní se k němu vyjádříme. Jenže teď se stalo, že o jedné autorce nevím ale lauter nic. Takže bohužel paní Cass se na mě zlobit nebude, ale nepatří mezi mnou čtené spisovatele a žánry a tudíž ji elegantně přeskočím a vrhnu se na dva další termíny + tentokrát jeden můj osobní.

Citáty
Na vysoké škole jsme měli předmět o antické filosofii, kdy nám přednášející dal asi tři listy citátů, které jsme se měli nazpaměť naučit. Prý to patří k všeobecné vzdělanost a dodává to mluvenému slovu jistý šmrnc. Po pár letech si pamatuji možná s bídou pět citátů a zbytek nějak zapadal prachem. Nemám pocit, že bych se v běžné mluvě musela ohánět výroky slavných. A ani v knihách nějak nevyhledávám takové ty stěžejní věty, které z vás potom dělají přeborníka a znalce daného knižního kusu. Určité citace si ráda vypisuji, ale většinou jsou to věty, které mě zaujmou svojí komikou nebo naopak hloubkou.
Naposledy jsem jeden takový citát z Pána prstenů použila do projektu na instagramu, který nese název #moudrazknih. Není to nijak složité - vezmete citát, vytisknete nebo ručně napíšete a pak ho někde necháte ležet - v parku na lavičce, v kavárně,.... kdekoliv a fotku z "akce" vystavíte pod hashtagem na instagramu. Je to vtipné, milé, ale nesmím to přehánět - bydlím přeci jen v maloměstě :)

Čtečka knih
Kdesi jsem četla článek, ve kterém se lidé přikláněli buď ke klasickým knihám nebo ke čtečkám. Hodnotily se zde klady i zápory obou zůčastněných a vyjadřovali se nejrůznější čtenáři.
Myslím si, že ve své podstatě se kloním ke knihám papírovým - přeci jen čtečka nevoní (pokud ovšem nečtete tak dlouho, až jí nezavaříte závity a nevyhoří vám :) ), čtečka postrádá kouzlo starých časů a se čtečkou v ruce člověk nevypadá tak "inteligentně" - spíše naopak, vypadáte jako další závislák na přístroji.
Ale! Výjimkou se pro mě stala čtečka v práci (zaměstnavatel zaplesá :D ) - jako uvaděčka v kině už někdy dané filmy vidím třeba čtyřikrát a vážně se hodně nudím. První jsem praktikovala baterku a knihu na klíně, ale to je vážně okaté a navíc pokaždé když někdo otevřel dveře, tak ho praštilo do očí ostré světýlko z mé mini baterčičky. Navíc se člověk z toho moc nevykroutí, když na vás přijde nadřízený s tím, že neděláte, co máte (není v mých silách přesvědčit šéfa, že jako žena zvládám číst a zároveň pozorovat šum v sále). Ale upřímně - té práce tam moc není - prostě musíte dávat pozor, aby se někomu neudělalo viditelně špatně, aby nedělal hluk (což zvládám registrovat u knížky obzvlášť citlivě!), aby nejedl, nepil nebo nezvracel do uličky. Takže co dělat, když sledujete po x-té animovaného Turba? Vytáhneme čtečku a v případě nouze ujišťujeme nadřízené, že jsme se zrovna koukali na hodiny na mobilu :)

ČBDB.CZ
Tady to všechno začalo. Moje knižní "kariéra" a zveřejnění mé knihomolské vášně online. V nějakém internetovém průzkumu se mě ptali, zda jsem uživatelem knižních serverů. V té době jsem nebyla, ale zaujalo mě to natolik, že jsem se hned druhý den registrovala. Pomalu jsem si začala mapovat terén a osahávat jednotlivé funkce. Teď je tomu již přes rok, co si pravidelně vedu čtenářský deník, píšu komentáře a dokonce mě oslovily i holky z adminu, zda jim nebudu pomáhat s psaním článků o novinkách - takže je ze mně malý adminek :)
Na ČBDB je moc fajn i to, že víte o hlavní zálibě uživatelů - většinou je to skutečně "čtení". Díky serveru jsem tak navázala kontakt hned s několika skvělými lidmi, se kterými si dopisujeme, radíme si knížky a klábosíme o všem možném. Je to krásný pocit, obzvlášť když si s vámi doma o knížkách nikdo nepovídá, protože prostě nečte :) No a v neposlední řadě zde dozrála i moje myšlenka na knižní blog.
Takže za všechno může ČBDB, ale díky mu za to :-*
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jana H. Jana H. | Web | 11. srpna 2015 v 18:23 | Reagovat

Jéje, moc by se mi líbilo pracovat jako uvaděčka!
Čtečka by se mi mohla hodit, v kabelce tahám běžně tak 3 knihy, jenže jsem haptická - chci si knihu osahat, obracet stránky...

2 bichlicka bichlicka | Web | 16. srpna 2015 v 8:48 | Reagovat

[1]: jooo je to super zaměstnání - jen je problém, když zapomeneš na představení a pak ti volají, že už tam máš deset minut být :D

3 Tojaheva Tojaheva | 17. srpna 2015 v 15:02 | Reagovat

ČBDB - nechápu uživatele, kteří se tam kdysi přihlásili, ale aktivita postupně upadla. Poslední dobou jsem na tomto serveru naprosto závislá a vůbec mi to nevadí. Dostávám skvělé typy na knížky a jen mě děsí, že jich je čím dál tím víc a k jedné přečtené knize přibude 5, které si chci přečíst. Prostě to všechno nestíhám :) Ale aspoň mám o zábavu postaráno.

4 bichlicka bichlicka | Web | 17. srpna 2015 v 15:07 | Reagovat

[3]: naprostý souhlas - mluvíš mi z duše :D

5 Michaela Michaela | Web | 28. srpna 2015 v 16:15 | Reagovat

ČBDB vůbec neznám, hned to napravím. Já jsem na databazeknih.cz, tam je to taky fajn. Zvu Tě na svůj blog www.siraelxy.blogspot.cz, třeba tam najdeš inspiraci :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama