Písní tě chválím - Simónidés Vás pochválí písní...

10. září 2015 v 13:13 | Bichlička |  RECENZE KNIH
autor: Mary Renault
datum vydání: 2001
vydal: Knižní klub

Jako mávnutím čarovného proutku se přenášíme do antického Řecka 6.století př.n.l. Je to doba plná bojů a nepokojů, kde bratr vraždí bratra a v tomto krutém období se zrodil jeden z největších básníků starověkého světa - Simónidés. Autorka se snaží barvitě popsat jeho život a zároveň neustoupit od historických faktů. Procházíme tak životem velkého básníka od jeho narození až po jeho usazení v Syrakúsách.

Co napsat na začátek - možná to, že zprvu jsem si říkala - Bože, to je nudné.... kniha je psána v ich formě a takovým zvláštním stylem, kdy postrádáte více přímé řeči. V podstatě je to spíše vzpomínání starce, který vám vypráví svůj život u praskajícího ohně. Když jsem se do knihy pustila, čekala jsem životopisný román, v němž se dozvím více o básníkově životě a jeho osudech, ale ve skutečnosti jsem se ponořila do niterních pochodů a vzpomínek jednoho velmi zkušeného starého muže, který má za sebou mnohé a má nám co sdělit. Po chvíli jsem se naladila na tu správnou notu a musím říct, že se mi zbytek četl krásně a plynule. Jazyk je velmi uklidňující.
Místy jsem se pousmála nad myšlenkovými pochody tehdejších lidí (ale věřím, že to nebyla jen autorská nadsázka, ale skutečnost).

"... je lež, že na Keu musí muž, který se dožije šedesátky, vypít odvar z bolehlavu. To platilo pouze v dobách dávného obléhání, kdy bylo třeba udržet naživu válečníky. Dnes se to považuje jen za dobrý mrav." (s.12)

Místy mě lehce překvapila fakta, kdy ženatí muži a otcové rodin měli běžně několik milenců a jejich manželky jim to zcela trpěli. Dosud jsem měla za to, že homosexualita byla běžná hlavně mezi vojáky, kdy pánové neměli moc na vybranou, ale jak tak čtu, měla jsem milné názory. Homosexualita je zde pěstována i jako "důkaz" určitého společenského postavení :)


To, co na knize velmi oceňuji, je právě tento vhled do dějinných skutečností. Kniha byla velmi čtivá a vedle S. jste se mohli setkat i s významnými osobnostmi jako byli Pythagorás nebo Anakreón. Z celého děje čišela radost a všeobecně můžu říct, že se jednalo o milé a pohodové čtení.

"Byl jsem ve městě, o němž jsem od dětství snil. Můj mecenáš byl spíš můj přítel, který ode mne žádnou servilnost neočekával. Dělal jsem to, k čemu jsem se zrodil a za to, že jsem byl šťastný, mi ještě platili." (s.176)

Takže na závěr: z lehkého rozčarování se nakonec vyklubal velmi hezký poklidný čtenářský zážitek, který mě nenásilnou formou i poučil. Jedinými negativy byl již zmiňovaný nedostatek přímé řeči a možná trošku línější tempo - ale co byste očekávali od vyprávějícího dědouška :)

4/5
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama