Mariina závěť – šokující obraz matky tak, jak jí neznáme

21. října 2015 v 21:13 | Bichlička |  RECENZE KNIH
Autor: Colm Tóibín
Datum vydání: 2015
Vydal: Mladá Fronta

Snad všichni znají příběh Ježíše tak, jak ho popisuje Bible. Jeho poslední hořké dny a úlohu trpitelské matky, která se následně stane opatrovnicí jeho odkazu. Kniha Colma Tóibína však líčí Marii ve zcela jiném světle.
Když se mi do rukou dostala tato útlá knížečka, nevěřila jsem, že by mě mohla takto hluboce zasáhnout. Přeci jen se nedá říct, že byste nevěděli pointu celého příběhu Ježíše Krista. Žádné překvapení v jeho posledních dnech se neudály, a tak se dočtete téměř autentické citace z Bible a vyprávění tak, jak jste na ně zvyklý - tedy povětšinou….
A kde je vlastně ten rozdíl? Je v postoji Ježíšovi matky, Marie. Kniha je psána spíš formou zpovědi, osobní výpovědi ženy, která byla toho všeho přítomna, ale která je v první řadě matkou a prostou ženou. Marie nechápe davové šílenství, jež se kolem jejího syna rozpoutává; nevěří v jeho božský původ už z toho hlediska, že ho stále vidí jako malého chlapce - zažila s ním až příliš všedních dní než aby uvěřila v jeho božskou podstatu.

To, co mě na celé knize nejvíce šokovalo, bylo chování Marie tváří v tvář ukřižování Ježíše. Možná, že do poslední chvíle čekala, že ho jeho stoupenci zachrání, snad chtěla věřit tomu, že se celý trest podaří zvrátit, ale tak či tak mě nesmírně překvapil fakt, že dokázala bez jakékoliv hysterie přihlížet smrti svého syna - jen se zoufalstvím a zvláštní apatií. Já sama jako matka dvou dětí si něco takového ani nechci představovat, ale věřím v to, že bych podobný proces neustála. Podle mého názoru se zde autor snažil poukázat na odlišnou mentalitu tehdejšího lidu - rodiče se tolik nevázali na děti, protože věděli, že ti od nich odejdou (za prací, za manželkou, za lepší budoucností); alespoň takto je to v knize popisováno. Přes to mě to příliš nepřesvědčilo. Dokážu si představit pláč, neskonalé zoufalství, rvaní si vlasů,….. ale ne apatii a strach z vlastní smrti. Možná těžko soudit, snad by nějaký psycholog mohl lépe posoudit, které jednání je běžnější, pochopitelnější. Ale mě se svírá srdce jen při té hrozné vidině.
Marie jakožto matka odmítá pohled Ježíšových příznivců, naopak jí i po dlouhých letech v srdci zůstává bolest nad jeho ztrátou. Bolest, žal a pocit vlastního selhání.


Jako velké plus knihy beru její sugestivnost - už dlouho mi neběhal mráz po zádech tak, jako když jsem četla o vzkříšení Lazara nebo o posledním zápase Krista při přibíjení na kříž….
Za mě osobně dávám knize plný počet hvězd. Mariina závěť je ojedinělou knihou o lidské podstatě Ježíšovy matky. O ženě, která patří mezi ikony křesťanské společnosti, ale ve skutečnosti vůbec nemusela být tou silnou a nezdolnou ženou věřící v božský původ svého syna. Kniha je zamyšlením, je novým vánkem v křesťanské ideologii a rozvířením stojatých vod. Rozhodně stojí za přečtení i za hlubší úvahu.5/5
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 alenaxxa alenaxxa | E-mail | Web | 22. října 2015 v 17:58 | Reagovat

Děkuji za recenzi, určitě přečtu.

2 Tojaheva Tojaheva | 4. listopadu 2015 v 7:17 | Reagovat

Zrovna na tuto knihu jsem se minule koukala v levných knihách a přemýšlela, zda ji koupit a nebo nechat. Nakonec jsem ji tam nechala, ale jak tak koukám, měla bych se pro ni vrátit, pokud ji ještě budou mít.

3 bichlicka bichlicka | Web | 4. listopadu 2015 v 13:36 | Reagovat

[2]: za mě můžu jen doporučit - navíc pokud je v Levných knihách, tak bych neváhala ani chvilku ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama