Nezaplatitelný - překvapení roku

16. října 2015 v 14:08 | Bichlička |  RECENZE KNIH
autor: Zygmunt Miloszewski
rok vydání: 2013
vydal: Host

Roku 1944 je nacistům už jasné, že válka je pro ně prohraná. Hans Frank se proto rozhodne schovat svou nejcennější sbírku umění i jedno velké tajemství, které by mohlo převrátit celou současnou společnost.
Současnost - doktorka Sophie Lorentzová se zabývá vyhledáváním uměleckých děl, které byly během druhé světové války ztraceny, rozkradeny nebo rozprodány. Snaží se o to legální cestou, ale to se má změnit, když jim je doručen odkaz na existenci Raffaelova obrazu, který by znamenal velký boom nejen pro polské umělecké sféry. Sophii je přidělen speciální tým složený z obchodníka s uměním Karla Boznanského, vysloužilého agenta Anatola Gmitruka a profesionální švédské zlodějky Lisy. Co všechno se však může udát, pokazit nebo přehodnotit se dočtete v tomto strhujícím thrilleru.

Po pravdě řečeno jsem byla trochu rozladěná, když jsem si přečetla, že je Zygmunt Miloszewski přirovnáván k polskému Danu Brownovi. Přeci jen jsem nedávno dočetla Ztracený symbol, který byl pro mě slabým odvarem z dřívější slávy Šifry. Prvních cca 60 stran jsem se navíc ne a ne začíst a množství postav a střídání dějových linek mi přišlo spíše na obtíž. Ale to se brzy změnilo v neskrývané nadšení. Všechny ty rádoby vedlejší postavy a nedůležité osoby získají v průběhu děje svojí vlastní osobitou úlohu (ačkoliv si to uvědomíte třeba až na konci knihy). Marně jsem přemýšlela nad negativem, které bych k této knize uvedla, ale žádné mě nenapadlo.
Kniha má krásný obal i námět - historie spojená s uměním, to je přesně můj šálek kávy. Navíc napětí a to nejlepší z detektivky, co si jen čtenář může přát. Moc se mi líbilo prolínání minulosti a přítomnosti; zkazky, které nás zavedly do období nacistického Polska, dramatické události, které vedly k ukrytí celého pokladu a odkrývání těch nejdrobnějších detailů, jenž nakonec vedou k velkolepé mozaice.
I přes celkem nesympatické hlavní postavy kniha nepostrádá vtip ani jistou dávku romantiky, ale hlavní zde přesto zůstává napětí (každá z postav mě určitým způsobem rozčilovala, ale jejich zápory se nakonec vykrystalizovaly). Se zatajeným dechem následujete pouť Sophiina týmu přes téměř celou Evropu a jen žasnete jak do sebe vše zapadá - jak jedna umělecká sbírka může obsáhnout Chorvatsko, Ukrajinu i Švédsko. Navíc polské prostředí mi bylo mnohem bližší (možná díky nějaké slovanské sounáležitosti) než anglofonní Langdon a jeho všudypřítomná genialita. Děj je mnohem více časově rozložen a tím i uvěřitelnější než fakt, kdy Robert L. dokáže během jediného večera vyluštit katastrofickou záhadu, které se nikdo před ním ani nepřiblížil.

Celkové rozuzlení románu pro mě bylo očivykulující a trochu i úsměvné - kam se poděla vševědoucnost a všemohoucnost Američanů? Každá z postav si prošla přeměnou a ačkoliv závěr nevyzníval moc optimisticky, dočtete se v dodatku o pokračujícím osudu všech zůčastněných. Celé to hledání a nebezpečenství, kterým si všichni prošli, zanechalo stopy na jejich dalších životech - nikdo nezůstal změny ušetřen a až na výjimky to byly změny k lepšímu (nebo alespoň první krok ke změne byl pozitivní).

Pátrání po ztracených obrazech, archivní zážitky a osudy zvláštních postaviček, které se do děje zapojují - to vše na mě velmi příjemně působilo a spolu s neskutečným tempem a nepolevujícím dějovým napětím vyhouplo knihu na jednu z nejlepších, které jsem tento rok četla. Za mě tedy uděluji Nezaplatitelnému plný počet hvězd a vřele doporučuji všem milovníkům nejen Dana Browna, ale i klasických detektivek a thrillerů.

5/5
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jana H. Jana H. | Web | 19. října 2015 v 20:44 | Reagovat

Z polské literatury mám nejraději Tokarczukovou, jinak se moc neorientuju...
Zdravím!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama