Do tmy - aneb do nitra a do hlubin jedné samotářské duše

27. listopadu 2015 v 14:09 | Bichlička |  RECENZE KNIH
Svět sušených bylinek a jejich sběr mě už delší dobu intenzivně obklopuje, ale pouze na spotřební úrovni. Když jsem se tedy doslechla o nove knize Anny Bolavé, která se má touto tématikou zabývat, moc jsem se na ní těšila a strávila jsem s ní krásné chvíle.

Oficiální anotace zní poněkud ponuře, ale konečný dojem je mnohem hlubší.
"Příběh osamělé, nemocné ženy, která většinu života zasvětila sběru, sušení a odevzdávání léčivých rostlin, má od počátku nádech apokalypsy. Děj se posouvá kupředu pomocí detailně propracovaného "plánu sběru". Konstantou je pak úterý, výkupní den, kdy hrdinka nedočkavě navštěvuje výkupnu. I přes pomalé, zdánlivě nevzrušené tempo probublává pod hladinou podivný neklid. Rafinovaný styl nás kapitolu po kapitole vtahuje hlouběji: hlouběji do staré půdy, hlouběji do prokletí sběru bylin."

Už samotné tvrzení, že se jedná o příběh osamělé, nemocné ženy, zní dost depresivně, ale ve skutečnosti je to příběh ženy, která si zvolila samotu sama. Její nemoc není nikdy v průběhu knihy pojmenována, ale dle příznaků to nebude nic příjemného a lehkého (rýmička se prostě nekoná).
Anna, hlavní hrdinka, je podivínská bylinkářka, která je neustále vnitřně nucena ke sběru. I když jí je mizerně, i přes nepřizeň osudu, sousedů, rodiny a čehokoliv jiného - sbírá, suší a každé úterý odevzdává a doufá. Její vůle je nezdolná, a tak i přes silné ataky nemoce se vždy dokáže zvednout a vyrazit na pole, do močálů nebo aspoň do sadu.
Moc se mi líbilo vnitřní napětí celé knihy. V podstatě neustále čekáte, že se stane nějaká katastrofa, nějaké vyústění a udržuje vás to neustále ve střehu. Neočekávejte však strhující děj nabitý tempem a napětím. Rozhodně to není kniha, která by se mohla postavit vedle nedýchatelných detektivek. Má svůj vlastní rytmus, ale ten si mě úplně podmanil.
Je krásné číst o lidech, kteří se dobrovolně vymaní z konzumu a přežívají bez televize a vymožeností moderní doby.

Co mě však na knize zarazilo, byla zvláštní zamlžená epizoda ze setkání Anny a jejího bývalého (nebo možná stále současného?) tchána. Do celkového děje mi to vůbec nezapadlo a navíc se vše odehrálo tak zvláštně a bez následků....
O předešlém životě Anny se toho v průběhu vlastně moc nedozvíme. Sem tam jí uklouzne nějaká vzpomínka o jejím dětství a vztahu s babičkou a následně pak pár informací o jejím manžleství. Ale fatalní obrat jejího života zůstává skryt za oponou. Víme, že byla vdaná a víme, že v manželství nebyla šťastná, ale skutečně všem vadil jen její vztah k bylinkaření? Pravda - šla trochu "přes mrtvoly".
Z Anny se ve vesnici stal zvláštní exot a maskot. Všichni vědí o její úchylce, všichni ji sledují mezi prsty, ale nikdo s ní pořádně nepromluví. Je z ní vyvrženec a možná i trochu paranoik. Ale tohle všechno dodává knize neuveřitelnou vnitřní hloubku a psychologický rozměr. Jak často se vám ale stane, že jste samy se svými myšlenkami a máte kolem sebe jen vůni mateřídoušky či třesalky?

Bez dalších průtahů - kniha se mi moc líbila. Dokonce natolik, že jsem si stáhla seznam výkupových rostlin a příští rok zkusíme posunout za těch pár kaček naše bylinkaření o stupeň výš :) Je to příběh hluboký, niterný a nepochopitelný - nedá se moc popsat, musíte ho prožít. A já vám to vřele doporučuji. Dávám plný počet hvězd a posunuji knihu mezi mé oblíbence.

5/5
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama