Můj nejen knižní říjen...

7. listopadu 2015 v 9:56 | Bichlička |  KNIŽNÍ MĚSÍC
Už zase utekl jeden měsíc? Vážně? To není ani možné. Tentokrát nebyl moc rušný a hlavně kvůli tomu, že jsme se potýkaly s nachlazením a pořád jsme kašlaly a smrkaly. Takže bohužel musím konstatovat, že co se nějakého kulturního vyžití týká, tak jsme většinu času strávily spíš v lékarně a se sirupy než na výstavách nebo výletech.
Ale i tak byl říjen příjemný a snažily jsme se z něj vytěžit, co se dalo :)
Pojďme se na něj podívat.

KNIŽNÍ ODDĚLENÍ
1. Přečtené knihy
Měsíc říjen byl, co se týče výběru knih, jeden z nejlepších za celý rok. Jsem moc ráda za výběr, který jsem měla a po dlouhé době jsem si svůj čtenářský měsíc skutečně užila.
Za prvé jsem po dloooouhé době dočetla krásné, melancholické povídky od Marušky Brožové - Duše kamenů. Jen jedno doporučení - pokud máte splín nebo existenciální krizi a nejste zrovna majiteli staré chatičky někde v lesích, tak jí raději nečtěte :)
A teď přímo k beletristickým zcela přečteným knihám - opět 4 knížky za měsíc, jupííííííí.
Asi nejvíce se mi líbila knížka Nezaplatitelný od polského Dana Browna Zygmunta Miloszewskiho. Kniha plná napětí, umění a překvapivých honiček - rozhodně stála za to. Z trochu jiného soudku je neméně dobrá, ačkoliv více přemýšlivá, knížka Mariina závěť. Je to útlounký příběh plný síly o matce Ježíše Krista tak, jak ho neznáme. Konečně jsem se také dostala k tolik očekávané knize Bohové Efesu. Je to volné pokračování příběhu Brasidia, se kterým jsem se seznámila v knize Ve stínu arény a hned jsem se zamilovala. Druhý díl sice neměl tu sílu, co předchozí, ale i tak to bylo perfektní čtivo. A jako poslední jsem přečetla knížku Znesvěcený hrob - historickou detektivku z dob Jana Lucemburského.
No, jsem sama se sebou vcelku spokojená. A co vy, kolik jste toho přečetli za říjen?

2. Knižní přírůstky

V říjnu jsem se trochu krotila, protože září bylo velmi výživné. Tak tedy konečné skore je 7 knih.
Opět hned několik kategorií: Knihovnická akce Čtenáři čtenářům - odnesla jsem 5 knih a našla si 2 knížky - Psohlavci od Aloise Jiráska a Lásky královské od Miloše Václava Kratochvíla.
Dále jsem si objednala 3 knihy z bazaru na databazeknih.cz. Nemohla jsem si pomoct a poté, co jsem si zamilovala film Želary, tak jsem si zamilovala i jeho knižní předlohu - koupila jsem si tedy Jozovu Hanuli a Želary od Květy Legátové :) A po delším čekání jsem získala i sci-fi klasiku 451 stupňů Fahrenheita. Mááám radost jak malá.


V neposlední řadě jsou tu potom recenzní výtisky. Nakladatelství MOBA mi svěřilo knihu Znesvěcený hrob od Zuzany Koubkové (recenzi jsem uvěřejnila v předchozím článku) a k mému velkému nadšení jsem uzavřela další spolupráci. Tentokrát se serverem megaknihy.cz. Děvčata byla nesmírně milá a hned napoprvé jsem si mohla vybrat knihu dle svého uvážení - zvítězili Proroci z fjordu věčnosti, které právě čtu a dost kulím oči.

3. Co mě zaujalo

Jak jsem psala výše, měsíc říjen byl pro mě spíš období shonu a neustálého zalečování nemocí malých cácorek, takže jsem se moc neohlížela po novinkách (pár knih mě zaujalo, ale neutkvěly mi v paměti). Je tu jen jedna výjimka a do příštího měsíce slibuji, že se v novinkách polepším.
Tou novinkou je kniha Kabinet milostných dopisů od Alyson Richmanové. Oficiální anotace zní takto a vypadá velmi zajímavě: "Píše se rok 1943 a v Itálii jsou u moci fašisté. Elodie, která se dosud věnovala pouze milované hudbě a své mimořádné nadání uplatnila jako nadějná violoncellistka, se po otcově smrti zapojí do italského hnutí odporu. Poznává zde svou první velkou lásku, ale když Němci obsadí severní Itálii, musí z rodné Verony uprchnout. Vydává se na pouť, která jí pomůže nalézt nejen bezpečí, ale i nový smysl života."
Takže zvažuji, že další knížka, o kterou si napíšu, bude právě tato :)


NEKNIŽNÍ ODDĚLENÍ
1. Tvoření s Johankou

Co se dá dělat doma s nemocnými dětmi? Tvořit! A co tvořit v říjnu? V mnoha rodinách se zaručeně dlabou dýně do podoby strašidelných obličejů a masek. Já sama nejsem zastánce importovaného svátku Halloweenu, ale musím mu nechat jistou krásu oranžové barvy a kouzlo zapálených lucerniček. Proto jsme dlabaly i my - jen trochu po svém :) a nakonec z toho vznikl baráček pro skřítka. Zapálený vypadal nádherně lyricky a měla jsem radost z toho, že jsem využily i zrníčka z dýně, která normálně přijdou vniveč.
A kromě dýňáka jsme nezapomněly ani na náš česky Halloween - na Dušičky. Z barevných listů, starého květináče a kapesníčků jsme vyrobily trochu infantilní ale milý "dáreček" pro naše milované, kteří na nás už shlížejí z Nebe.
Pokoj vaším duším, dědečkové, Pavle, Fanoušku a všichni ostatní, které ani nemůžu jmenovat pro jejich počet.

2. Trocha kultury

Jak jsem psala už dříve, v říjnu jsme bohužel byly nemocné, ale i tak jsme stihli náš oblíbený Jablečný den v Krásném Dvoře. Je to tradiční oslava sklizně jablíček, dobový jarmark, soutěže a vystoupení, a to vše v krásném zámeckém prostředí :) Tentokrát jsem se ale víc zaměřovala na to, abychom si to hezky užili, a tak bohužel nemám ani jednu fotečku.
No a v neposlední řadě musím zmínit i tři opery, na kterých jsem tento měsíc byla (sice pracovně, ale přeci).
V našem divadle promítáme přímý přenos z Metropolitní opery v New Yorku a já chodím ty opery titulkovat, aby i český divák věděl, o čem v té italštině, němčině, francouzštině,.... zpívají :) A paradoxně musím říct, že všechny opery se mi i líbily - v rámci možností. Hrál se Trubadúr a Othello v italštině a v němčine pak Tannhauser od Wagnera. Toho posledního jsem se vyloženě bála, protože strávit pět hodin při titulkování německé opery, to je už vážně pro otrlé povahy :D


Ale ten závěr - Bože, to bylo něco krásného - poslechněte si ten překrásný chorus poutníků (vydržte to do druhé minuty, pak to začne) - mě z toho běhal mráz po zádech a vážně jsem byla až dojatá. A zcela morbidně mě napadlo - jo, tohle bych chtěla na pohřbu....... Jsem blázen, já vím.

3. Knižní výzva na měsíc říjen

Tak a v neposlední řadě jsem se na Instagramu zapojila do jedné hezké výzvy - jmenovalo se to #kniznirijen a vtip spočíval v tom, že jste na každý den dostali zadání na fotografii - třeba - Nejnudnější obálka, Horor, atd. Ne vždy se mi to povedlo tak, jak bych chtěla, ale snažila jsem se. Pro ty, co neměli možnost se na instagram dívat a sledovat, ale chtěli by mé snažení vidět, jsem sestříhala svoje první fotovideo. Je to můj první pokus, takže to není žádná hitparáda, ale vy se na mě jistě zlobit nebudete ;)
Tak tady je:

Video jsem tvořila za asistence čtyřleté Johanky, takže výběr hudby padl na ní :D A není to nic jiného než úžasná verze hlavní písničky z Ledového království - Let it go od Alexe Boyé (Africanized Tribal Cover) Ft. One Voice Children.

Tak zase naviděnou v listopadu ;)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Tojaheva Tojaheva | 11. listopadu 2015 v 9:21 | Reagovat

Moc ráda čtu vaše měsíční příspěvky. Opravdu úžasné tolik přečtených knih za jeden měsíc. Už jsem zvědavá, čím nás potěšíte za listopad a prosinec :)

2 Bichlička Bichlička | Web | 11. listopadu 2015 v 19:43 | Reagovat

[1]: Ani nevíte, jakou mám radost z každého takového komentáře. Moc dekuji a budu se snažit vas nezklamat ani příště ;-) :-)

3 Parzifal Parzifal | E-mail | 16. listopadu 2015 v 13:27 | Reagovat

Zdravím,se ženou jsme obdivovali baráček pro skřítky, je něžný a poetický, plný kouzla a tajemství. Mně se konkrétně líbilo využití jádýrek jako tašek.V dětství jsme doma jadýrka sušili a pekli při nízké teplotě v troubě. Pak jsme si je rozdělili na talířky, rozlupovali je a jedli.Jadýrka byla voňavá a nádherně chutnala.
Jinak chválím za Květu Legátovou, i když to byla dlouho autorka jaksi utajená psala opravdu dobře a její hlas je  znát v spektru autorů české prozy 2. poloviny 20. století. Přečetl jsem od ní knihu Posedlá a jiné hry- svého času byla k mání v Levných knihách.Hry kratší i delší jsou osobité, mají i ironii a takový ženský pohled na svět. Zajímavé.....

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama