Proroci z fjordu Věčnosti - krásné překvapení

14. listopadu 2015 v 22:49 | Bichlička |  RECENZE KNIH
autor: Kim Leine
rok vydání: 2015
vydal: Host

Ve chvíli, kdy jsem si přečetla oficiální anotaci k historickému románu norského spisovatele Kima Leina, věděla jsem, že si knihu rozhodně chci přečíst. Co mě na ní tak zaujalo? No, nejprve si jí možná přečtěte sami; zní takto:
"Mladý misionář Morten Falck přijíždí na konci osmnáctého století do dánské kolonie v Grónsku, aby mezi tamními obyvateli šířil křesťanství a obrátil je na víru. Chce změnit svůj život a v daleké, neznámé zemi něco dokázat. Část místních vedená charizmatickým Habakukem a jeho ženou Marií Magdalenou ale vytvoří vlastní náboženskou obec, v níž žijí podle svých představ o ideální společnosti. Konfrontace Mortenových naivních očekávání s leckdy krutou realitou ho ubíjí a přivádí na scestí. Nechuť místních obyvatel přizpůsobovat se stylu života rozporuplných dánských kolonizátorů, všudypřítomné zlo, špína a chtíč vyústí v dramatický střet kultur. Je však svět domorodců, občas plný nepředstavitelného násilí, strádání a boje o holý život, opravdu o tolik horší než svět dánských kolonizátorů?"

Tématika misionářů, mrazivost severní polokoule, nesnadné životní podmínky a předpoklad psychologického zpracování postav - to bylo to, co jsem očekávala a na co jsem se tolik těšila. Jaké však bylo mé zděšení po přečtení prvních stran (které se následně rozvinuly do několika desítek) plných velmi syrového popisu nejrůznějších sexuálních praktik, neustálých odkazů na všemožné pachy nejen lidského původu a nezanedbatelnou roli alkoholu. Musím přiznat, že jsem byla knihou velmi překvapená a zdálo se, že vůbec nesplňuje moje očekávání a zcela se nedrží anotace a předpokládaného rámce. Ale!!! Nenechte se za žádnou cenu zmýlit, protože to, co přijde po tomto strašidelném začátku, rozhodně stojí za to.
Skutečně smekám před uměním autora, který ve mě nejprve vyvolal vlnu odporu, kterou následně velmi obratně proměnil v zájem, zvědavost, zaujetí a nakonec i velké překvapení.

Celá kniha má zvláštní hermetický děj. Začíná v podstatě na konci Mortenovi grónské misie a postupem děje se propracováváte jeho osudy až k tomu, co vlastně víte a co vám na začátku přišlo tak nepochopitelné a zahalené tajemstvím.
Líčení života v grónské osadě, tíha tamního života, oproštěnost od shonu a trochu pomalejší životní tempo, to vše je popsáno natolik sugestivně, že jsem měla pocit skutečného mrazení a soucitu s Evropany, kteří měli své ideály, optimistické vize a představy, a přitom narazili na vlnu nepochopení a houževnatosti. Ono je zaručeně něco jiného žít mezi Gróňany, cítit jejich potřeby a na vlastní kůži zažít kruté zimy a hlad - a na druhou stranu se o nich učit v teple Kodaňské teologické školy.
Morten přijíždí naplněn nadšením a těší se na svou pozici duchovního pastýře. Do jisté chvíle se zdá celá mise velmi pozitivní - spoustu domorodců se chce nechat pokřtít, přijímají křesťanské učení, ale zároveň můžete vidět i jakým stylem je jim náboženství předkládáno. A kladete si sami otázku, jak dlouho by to takhle šlo dál? Misionáři se rozhodně nechovali jako zbožní křesťané - myslím, že se zcela probrali ze svých ideálů a zakusili krutou realitu plnou mrazu, nedostatku jídla, sociální izolace a odevzdanosti, a právě tento fakt jim otevřel oči a uzavřel dveře slušnému jednání - v tuto chvíli opět nastupoval alkohol, sex, násilí, smrt...
Autor zde velmi zdařile zamíchal hodnotovými pozicemi - ten, kdo byl zpočátku chápán jako kladný představitel, je na konci pojímán jako absolutní záporák. Navíc je tu ještě "vzdoroosada" proroků, kteří mě osobně byli zprvu velmi sympatičtí (přirovnala bych je k protestantům, kteří toužili po očištění církve), ale postupem času se z puristů křesťanské víry stali pro mě spíše sektou sjednocující Boha s pohanskými kulty. Vzhledem k tomu, že celá sekta byla vedena tamním charismatickým párem a nikoliv vzdělaným teologem, je situace asi pochopitelnější.
A navíc - kdo získal právo k tomu, kázat domorodcům ve vlastní zemi o jejich totálním poblouznění? Kdo je tady ten nechápavý?


Skutečně bravurně napsané dílo, které můžu jen doporučit. Neočekávejte od něj strhující děj nabitý napětím a rychlým spádem, ale když se necháte vtáhnout a vcítíte se do tragiky osudů hlavních hrdinů, určitě budete příjemně vzrušeni hloubkou příběhu a jeho niterní krásou.

Tímto chci vyjádřit své velké dík serveru megaknihy.cz za poskytnutí tohoto úžasného recenzního výtisku a zároveň nakladatelství Host za vydání celého románu.

A pokud byste se rozhodli i vy začíst do tohoto krásného příběhu, tak neváhejte a zakoupit ho můžete ZDE

Za lehké nechutenství, které mi popisy někdy způsobily, a za trošku rozvláčnější poslední část knihy strhávám jednu hvězdičku, ale to v žádném případě nemůže uškodit knize a jejím kvalitám. Za mě tedy krásné čtyři hvězdy z pěti.

4/5

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama