Užijte si chladné počasí...

12. listopadu 2015 v 14:46 | Bichlička
Za okny dešťové kapky, ale doma teploučko a voňavo.
Venku mlha, ale domov je prostoupen skořicí a medem.
Mezi větvemi se prohání vítr, ale doma prostě vládne pohoda.

Tak to je jen pár příkladů výhod,kdy můžete být v ošklivém počasí v teploučku domova. Ale i pobyt doma se dá vylepšit a zpříjemnit si tím lezavou náladu, anebo využít toho, že i na podzim je krásně mezi spadanými listy a se spoustou kaštanů po kapsách :)
Já jsem si připravila pár domácích tipů a snad se vám budou líbit.

1. Není nic lepšího než si ve studeném počasí udělat krásně voňavý teplý čajík. Mám pár svých oblíbenců, které u nás hrají prim, ale občas si i ty nějak vylepším. Už nějakou dobu nepoužívám cukr, přijde mi, že zbytečně přebíjí skutečnou chuť čaje a všechny jsou pak na jedno brdo. Ale to, co jsem si oblíbila, jsou domácí sirupy, které si liju do čaje místo sladidla. Zabijete tím hned několik much najednou - pochutnáte si, zvýšíte imunitu, využijete domácí zdroje, doplníte vitamíny a aspoň já mám potom skvělý pocit ze své vlastní práce :)
Osobně dávám přednost domácím čajům (myslím tím českým, ačkoliv domácí pečený čaj milujeme taky, obzvlášť s kapkou rumu......).
Moje oblíbené příchutě jsou takové, které vás nabijí energií - v současnosti vedou rakytník, echinacea, lípa, heřmánek, apod.
Prostě bylinková lahoda a k tomu třeba výborný domácí bezinkový sirup.
S takovým čajem mi je úplně jedno, že venku leje jako z konve a teploměr ukazuje velmi nízko.

2. Chladné období pro mě přímo evokuje touhu po provonění domova skořicí a medem. Díkybohu jsou skořicové svíčky čím dál tím oblíbenější (jednu jsem dokonce dostala ve svém Knihobitím balíčku a zbožňuji jí). Tyto dvě vůně pro mě znamenají pohodu a skutečný alegorický "domácí krb". Med je navíc přírodní antibiotikum, takže spolu s teplým čajíkem je zároveň i lékem proti častým nachlazením. V obchodě se dají sehnat éterické oleje do aromalampy, ale stejně dobrou službu vykoná skořice, hřebíček a badyán nasypané do vroucí vody v lampičce. Hmmmm a k tomu si pak můžete rozbalit skořicové sušenky a zapíchnout se do pohodlného křesílka - třeba s knížkou :) Aaaaa moment, zase předbíhám.

3. Dobrá knížka vždy pohladí po promrzlé dušičce. Ale na kterou jen sáhnout dříve? Na chladnější období jsem si rozdělila knižní tipy na čtyři kategorie: a) detektivky
Napětí a mráz v zádech nejen ze zimy umí vykouzlit dobrá detektivka. Mezi mé oblíbence patří vícero autorů, ale pro inspiraci například:
Agatha Christie (slečna Marplová nebo Hercule Poirot jsou už literární i filmoví klasikové).
Pokud máte chuť na exotické prostředí středověkého Japonska, pak vřele doporučuji Lauru Joh Rowlandovou - napsala už 17 dílů japonských detektivek, které rozhodně stojí za přečtení. Ráda se k nim vracím i podruhé a pro mě patří k detektivní špičce. Tak začněte hned prvním dílem Šinjú.
Česká historická detektivka je v dnešní době velmi výnosným žánrem, a tak se s autory píšícími na toto téma roztrhl pytel - i přes jisté výhrady, které mám k historickým nepřesnostem, ráda sáhnu po Vlastimilu Vondruškovi nebo Janu Bauerovi.
Samozřejmě, že bych tu mohla jmenovat i jiné špičkové autory, ale rozhodla jsem se napsat jen o těch, které skutečně zaujali mě osobně.
b) kniha, která vám zpříjemní i upršené odpoledne
Proti špatné náladě se vždy nejlépe bojuje úsměvem, a proto i vtipné a úsměvné knihy patří mezi mé věrné přátele.
Jsou dva autoři, kteří u mě fungují téměř vždy - James Herriot a Betty McDonaldová Oba dva pro mě splňují základnní požadavky - lásku k životu a smysl pro humor, který není nijak nucený, ale vychází z reálných situací. A navíc moje oblíbené rodinné rurální prostředí (i když Betty by se mnou asi moc nesouhlasila :D )
Do podobné sorty jako James patří současný autor - Luke Gamble. Píše taktéž o zvířatech a taktéž je zvěrolékař, takže pro mě jasná volba.
c) trocha historie nikdy neuškodí
Moje velká láska, která se promítá i do výběru knih - historie. Venku je mlhavo a vy se můžete pouhým otočením stránky přenést o několik staletí zpět a prožívat hostiny v krbem vytopených sálech, krvácet na bojištích i lovit vysokou v královské společnosti. Kde jinde byste tohle dokázali? Ano častou odpovědí může být - ve filmu - a dokonce spousta kvalitních knih se dočkala filmového zpracování, ale ta kniha je pro mě stejně stále o pár stupínků výš.
Mojí oblíbenkyní je zaručeně Ludmila Vaňková - tato stařičká babička srší neuvěřitelnou energií a popsala už českou historii od nástupu Přemysla Otakara I. po posledního Lucemburka, Zikmunda. Ale nemusíte se bát, krom historie je zde rozvýjeno i několik ryze osobních linek plných lásky, nenávisti, intrik a všemu co patří k životu na výši.
Objevem letošního roku se pro mě stala současná česká autorka - Ivana Špičková. Píše velmi příjemně o antice a já se díky ní opět ujistila, že dobří autoři nám nevymírají :)
d) klasika
Jsou knihy, které se mi nikdy neomrzí, ačkoliv ji současníci spíše zavrhují. Ale já si nemůžu pomoct - taková Babička, Anna Karenina nebo Zvoník u Matky Boží jsou knihy, které bych mohla číst donekonečna.

Ať tak či onak, určitě i vy máte svoje oblíbence a pokud jste čtenáři hledači, tak se nechte třeba inspirovat :)

4. Krásné čtenářské zákoutí ve vašem bytě udělá své. Pohodlné křeslo, ručně uháčkovaný pléd, ona pověstná knížka a klid na relaxování při čtení dělá divy (jen ta velká stojací lampa mi tu chybí - Ježííííškuuuu). Můj koutek je zároveň oblíbeným místem u nás doma, ale bohužel ho objeví často i zbytek rodiny, a tak je o něj kolikrát málem bitka - přeci jen z pohodlného křesla se perfektně dívá na zprávy a na sport, dobře se po něm skáče a oblíbená svačinka očividně taky nejvíc chutná právě v obětí ušáku.
Zařiďte si čtecí koutek podle sebe a nenechte se otrávit ani pořadníkem a uvidíte, že vám přestane vadit i to lezavé počasí.

5. Poslední tip, kterak si užít domácí pohody i v upršeném a zataženém počasí je - vytáhněte veselé teploučké ponožky. Dobrá, dobrá, já vím, že je to možná trochu infantilní, ale věřím tomu, že v každém z nás se ukrývá kus dítěte a jen pod nánosem starostí se ho snažíme potlačit (ke své škodě). Nemusíte hned nosit proužkované prsťáky, nebo ponožky s hroší hlavou, stačí pletené ponožky od babičky nebo koupené žinilkové fusekle (a klidně i s norským vzorem, když už máme tu zimu :) ). Fantazii se meze nekladou a navíc vás krásně zahřejou. Anebo si troufnete do ruční práce? No u mě to hasne tím plédem, ale fandím všem, kteří oprašují straré zvyky ;)Tak to by bylo pro dnešek vše. Snad vám tento článek k něčemu byl, příliš vás nenudil a alespoň trochu vás inspiroval a zvedl náladu.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama