Znesvěcený hrob - tématický název k podzimu :)

5. listopadu 2015 v 13:12 | Bichlička |  RECENZE KNIH
autor: Zuzana Koubková
rok vydání: 2015
vydal: MOBA

Johanitský bratr Zdislav, který byl jmenován uhříněvským správcem, je povolán na pomoc do nedalekého Kostelce, kde si rychtář neví rady se záhadnou vraždou. Kdo mohl rozkopat hrob nekřťeňátka? Kdo v něm nedbale pohřbil hrobníka? A jsou obavy z pekelných mocností skutečně oprávněné? Vypadá to, že Zdislav nebude mít moc klidné období.

Kniha Znesvěcený hrob je další středověkou detektivkou, která se objevuje na našem knižním trhu. V poslední době to vypadá, že hned vedle severských krimi je právě středověk nejlákavější tématika pro české autory :) Nu proč ne, sama mám právě historické knihy ve velké oblibě a když se navíc trochu okoření zajímavou zápletkou, může to být jen k dobru.
První úskalí tu ale stále jsou historická fakta. Nejsem přívrženec toho, když autor kvůli lákavosti v ději "přepisuje historii" - bohužel i tady se tomu spisovatelka neubránila a právě tento fakt beru za největší mínus knihy (navíc postava Alžběty Rejčky je moje oblíbená, takže dvojnásobné mínus :D).
Ale zpět ke knize a pryč od historické přednášky - kniha je psána velmi svižným stylem, čte se jako po másle a s trochou vůle a tolerance zbytku rodiny by se dala přečíst za jeden podzimní sychravý den (což znamená, že já jsem jí četla 4 dny...... holt nemám až tak tolerantní děti a manžela :D). Námět knihy je na první pohled mrazivý, ale ve skutečnosti se děj v podobné lince nevine. Máme tu vykopaný hrob malého děťátka, které zemřelo dříve než ho stačili pokřtít (samo o sobě už tohle je pro mě děsivé) a místo maličké kostřičky je zde nalezen veliký hrobník se strhnutým vazem - mě osobně při čtení anotace běhal mráz po zádech a očekávala jsem temné prostředí, déšť a tajemné padouchy. Po pár stránkách jsem zjistila, že deště bylo sice v ději dost, ale zbytek pokulhával.
Nemůžu říct, že by se mi knížka přímo nelíbila, ale četla jsem už mnohem lepší (a obzvlášť když mohu srovnávat s minulým měsícem, kdy jsem četla knížku od Jana Bauera, která byla přeci jen o stupíněk lepší).


To co naopak moc chválím, je obálka - miluju pevné přebaly a v knihkupectví by mě tento určitě zaujal.
Navíc jsem byla ráda, že vedle smyšlených postav se zde objevují i skutečné historické osobnosti (ale když už, tak si myslím, že problematika manželky pána z Lipé vůbec nemusela být podána tak, jak byla).

Ve zkratce a jen pár slovy:
Positiva - příjemná obálka, zajímavé téma i historické období. Ke všemu mám moc ráda staročeská originální jména, takže příběh Zdislava, řečeného Zdík, se mi velmi hezky četl.
Děj je plynulý, text je příjemně členěn do odstavců a je zde spousta dialogů, které dávají knize spád.
Negativa: nemám ráda skutečné historické chyby, které pro děj nemají význam. Nevadí mi drobné odchylky, rychlost přemisťování hrdinů na větší vzdálenosti, zkratky apod. ale pseudokonstrukce ne-e
Závěrem: Knížka se mi četla lehce, svižně a stránky se skoro samy překlápěly. Zvolené historické období po nástupu Jana Lucemburského patří mezi mé oblíbené, a tak jsem se zde setkala nejen s Alžbětou Rejčkou a panem z Lipé, ale vzdáleně i s Eliškou Přemyslovnou, samotným panovníkem nebo Zbyňkem Zajícem z Valdeka. Je to kniha spíše pro nenáročného čtenáře, který hledá chvilku pohody s trochou napětí a přitom si libuje v syrovém prostředí středověkých Čech. Pokud splňujete podmínky a chcete si odpočinout s knihou v ruce, zkuste třeba Znesvěcený hrob :) ale připravte se předem, že ne všemi zde uvedenými historickými fakty se můžete blýsknout v hodinách dějepisu.

Za poskytnutí recenzního výtisku moc moc děkuji nakladatelství MOBA. Jsem velmi ráda za důvěru, kterou ve mě vložili spolu s tímto výtiskem :)

3/5
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama