Butik Astor Place a krása i bolest zašlých časů

4. prosince 2015 v 13:29 | Bichlička |  RECENZE KNIH
autor: Stephanie Lehmann
rok vydání: 2015
vydal: Metafora

Jsou knihy, u kterých nemusím ani číst anotaci a zaujmou mě pouze svojí obálkou. Stejně tak tomu bylo zde. Dýchla na mě nostalgie starých časů, minulého století, ve které byla formována současná civilizace tak, jak jí žijeme.
A i když jsem si následně přečetla stručný obsah knížky, pocit ve mě přetrval.

Butik Astor Place je dvojpříběhem žen, které jsou od sebe oddělené celým stoletím, ale přes to se jejich osudy dokáží protnout a ovlivnit navzájem.
Amanda je současná zaměstnaná třicátnice žijící v New Yorku, která vede svůj malý butik s šaty s minulostí. Obchází bleší trhy, výprodeje pozůstalých a dává druhou šanci nošenému oblečení. V soukromém životě už ale rozhodně není tou ambiciozní ženou - udržuje poměr s ženatým mužem, je stále bezdětná a přitom všechny přítelkyně z jejího okolí se zdají být tak spokojené.
A přece se její život musí změnit, a tím prvním krůčkem je nalezení deníku zašitého v rukávníku jednoho zachráněného kousku. Zápisky pocházejí od mladé Olive Westcottové a jsou datovány rokem 1907. Krok za krokem Amanda odkrývá skutečné problémy tehdejší ženy, která se potýká z osiřením, nedostatkem peněz a společenským znevýhodněním žen.
Jak moc se mohou jejich životy protnout? Určitě se toto a mnohem více dočtete ve skvělé knize Butik Astor Place.

Příběh Amandy a Olive mě hned od samého začátku neuvěřitelně vtáhl a v napětí nepolevil až do posledních stránek. Kniha je přehledně rozdělena a pravidelně se tu střídají kapitoly o Amandě a o Olive, a tak neztrácíte nit a jste stále "v obraze". Nakonec ale zjistíte, že obě ženy mají jisté zvláštní propojení. Je to přesně taková špetka tajemna, která je v dané situaci uveřitelná a dokonce i vítaná. Román vás přenese do dob, kdy ženy nemohly samy chodit do restaurací, kouřit na veřejnosti, zastávat lepší pracovní postavení nebo dokonce bydlet bez mužské legální společnosti! V tuto chvíli si nejen vy (ale hlavně Amanda) uvědomíte, jak moc emancipované jste. Navíc pseudoproblémy, které Amanda, jakožto druhá hlavní hrdinka, řeší, se zdají podružné oproti skutečné existenční krizi mladé Olive.
V příběhu Olive se krom jejího vlastního života dozvíte mnohé i o historii New Yorku (o budovách, které již dnes neexistují pod nánosem železobetonu, o architektovi a jeho aféře, a obchodních domech a hotelích) a Amanda vás nakonec provede i současnou situací. K dokreslení atmosféry jsou užity i dobové fotografie.
Kniha se mi moc líbila a navíc.... ano proč to nepřiznat - rozplakala mě. Autorka dokázala popsat konkrétní těžké chvíle hrdinek natolik přesvědčivě, že mi běhal mráz po zádech a oči jsem měla zalité slzami.
Na samém konci jsem byla zklamaná, že už musím obě silné ženy opustit a přála jsem si, aby se oboum vedlo lépe než dosud. Obě dvě bojovaly o svůj kousek štěstí a obě za to byly ochotné platit.

Negativem celé knihy je její závěr. Tak jak jsem byla celou dobu napjatá a v příjemném rozpoložení, je vyustění lehce nedotažené. Celková pointa je dobře myšlená, ale není propracovaná a vypadá to, jako by autorka chtěla mít závěr už za sebou. Trošku mě to zamrzelo, protože ještě jedna obratná spisovatelčina klička by si zasloužila plný počet hvězd.

Knížku můžu všem vřele doporučit a současně chci moc poděkovat serveru KNIHCENTRUM.CZ za poskytnutí recenzního výtisku.
Pokud byste i vy chtěli prožívat pohnuté osudy dvou hrdinek, můžete si knihu objednat ZDE

4/5
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Iwik Iwik | 5. prosince 2015 v 22:15 | Reagovat

Musím říci, že se mi recenze líbila a na knížku mě navnadila, určitě si ji napíši do wishlistu :)

2 Bichlička Bichlička | Web | 7. prosince 2015 v 18:32 | Reagovat

[1]: To jsem moc ráda. Určitě se ti bude líbit.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama