Český lidový a církevní rok

15. prosince 2015 v 14:12 | Bichlicka |  RECENZE KNIH
autor: Alena Vondrušková
rok vydání: 2015
vydal: MOBA

Oficiální anotace: Nová encyklopedie přináší přehled českých a moravských tradičních svátků, svázaných buď s liturgickým kalendářem (např. Velikonoce, Vánoce), anebo s důležitými mezníky hospodářského a společenského života našich předků (např. cechovní slavnosti, poutě a posvícení, masopust). Dozvíme se mnoho zajímavých informací o tom, jak jednotlivé svátky historicky vznikaly, jak se časem prolínala církevní liturgie s lidovými zvyky a obyčeji, jaký vliv na jejich vývoj měly posuny kalendáře nebo pohanské tradice. Součástí publikace je také přehled významných světic a světců.

Do ruky se mi dostala snad jedna z nejhezčích letošních knih. Není to tím, že by měla jen strhující děj, náboj nebo napínavou zápletku; je to kniha naplněná tradicí, historií a láskou k minulosti. Je plná krásných fotografií, které jen doplňují celý text a navíc je na tom nejvoňavějším lesklém papíře všech dob.
Co o ní více napsat? Pokud i vy patříte k lidem, kteří raději než Valentýna, Halloweena a kdo ví co víc, podporujete návrat Masopustu, Dožínek nebo sv. Mikuláše, určitě by vám tato encyklopedie neměla utéct. Doporučuji ji všemi deseti a jsem nadšená, že i v dnešní době vychází podobné publikace.

Uspořádání knihy je přehledné a časově řazené. Navíc se mi moc líbí fakt, že nakladatelství MOBA zvolila ideální čas pro vydání - začátek totiž není, tak jako v běžném roce, situován na leden, nýbrž k adventu, tak jak tomu bylo v rámci původního chápání času. Co víc si potom přát - začnete číst o dnech, které skutečně prožíváte a navíc si je díky novým informacím můžete i obohatit. Český lidový a církevní rok není kniha na pár večerů u lampičky (i když jistě by se i tak dala "zdolat"), je to kniha, která by se měla číst v průběhu celého roku. Já osobně to tak dělám a moc si to užívám.
V první části nazvané Kalendárium projdete celým rokem naplněným tradicemi, oslavami a popisem zvyklostí a pověr. Proputujete obdobím adventu, vánočním časem, budete očekávat jaro spolu s masopustem, oslavíte dobu velikonoční a pak se přes dobu jarní přehoupnete k Letnicím, sklizním a podzimu s typickým obdobím poutí.
Druhá část s názvem Křesťanské nebe je naplněna zvučnými jmény světců, světic, ale zároveň vám ozřejmí i nejdůležitější atributy apoštolů, andělů, evangelistů nebo samotného Ježíše Krista.

Co říci závěrem? Snad to, že se zcela ztotožňuji s autorkou, která v úvodu píše: "To vše (hodnoty českého a moravského národa) v nás žije, a toto duchovní bohatství bychom měli předávat dalším generacím, protože národ, který zapomene na svou minulost, který přestane ctít tradice, takový národ ztratí svou budoucnost."
Marně jsem přemýšlela nad negativy knihy - tentokrát jsem žádné nenašla. A kdybych se možná hodně snažila, přišla bych na tak droboučké pihy na kráse jako jsou amatérské fotografie (ale ty jen podtrhují autentičnost oslavovaného svátku, takže jsou vlasně pro mě plus....).

V neposlední chvíli chci moc poděkovat nakladatelství MOBA za poskytnutí recenzního výtisku.
A jestli i vás tato knížka natolik zaujala tak jako mě, nadělte si jí třeba ZDE.

5/5
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Iwik Iwik | E-mail | Web | 15. prosince 2015 v 20:08 | Reagovat

Wau, úžasná recenze a skvělý tip na čtení. Mám ráda podobné knihy a myslím si, že si ji může přečíst každý a všichni si z četby něco odnesou. Musím říci, že jsem moc ráda, že takové knihy vycházejí, protože nám zanechávají odkazy na kulturu, která je sice stále živá, ale může nastat doba, kdy po ní nezbude ani památky (snad to nikdy nenastane).

2 Bichlička Bichlička | Web | 15. prosince 2015 v 21:04 | Reagovat

[1]: Ooooo děkuji za krásný komentář. Knížka mi udělala vážně velkou radost a věřím, ze by každému jen prospělo, kdyby se priučil, jak krásné máme tradice oproti importu ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama