Jeptiška pro markraběte - konečně historie podle mého gusta :)

26. prosince 2015 v 13:12 | Bichlička |  RECENZE KNIH
autor: Naďa Horáková
rok vydání: 2015
vydal: MOBA

Oficiální anotace: Po smrti markraběnky Markéty Opavské hledá moravský markrabě Jan Jindřich novou ženu, již třetí. Přestože bylo jeho druhé manželství, domluvené králem Karlem IV., šťastné, rozhodne se tentokrát vyslyšet hlas svého srdce a zvolí si za ženu Alžbětu Těšínskou.

Držela jsem novou knihu Nadi Horákové v ruce a svářil se ve mě pocit natěšenosti i obav. Nesklouzne autorka opět k překrucování mých oblíbených historických postav? Bude její příběh věrohodný? Ponořila jsem se tedy odhodlaně do románu Jeptiška pro markraběte a můžu pro ně mít jen slova chvály.
Kniha je vystavěna na dvou nesouvisejících příbězích, které jsou volně spojeny postavou Marka z Erlachu. Jeden příběh vypráví o třetím "manželství" Jana Jindřicha (bratra Karla IV.) s bývalou jeptiškou Alžbětou Těšínskou. Jan se rozhodl nedbat názoru svého císařského bratra a oženit se dle své vůle. Sám však brzy poznal, jak může vypadat neschválený sňatek.
Druhý příběh je inspirovaný dochovaným soudním procesem se dvěma ženami - bylinkářkami, které byly označeny za čarodejnice. I přes to, že se jedná o prošetřování trestné činnosti, není zde detektivní zápletka jako taková. Spíše se kniha blíží čínské detektivce - tam totiž víme od začátku, kdo co spáchal a sledujeme postup, kterým se vyšetřovatel dopátrá zločince.

Kniha mě zaujala na první pohled obálkou a na druhý pohled dějem. Musím konstatovat, že jsem byla natolik mile překvapena, že jsem si paní spisovatelku zařadila mezi své oblíbené autory a rozhodla se přečíst její předchozí knihy.
Velmi velmi oceňuji historickou věrohodnost a práci se skutečnými prameny. Kdo se trochu orientuje v mém blogu, tak si jistě všiml, že historické chyby a překrucování nelítostně pranýřuji. Ale zde je to zcela jiný šálek kávy.
Z českých autorů jsem zatím v tomto směru kladně hodnotila pouze Ludmilu Vaňkovou, ale Naďa Horáková se směle zařazuje k dalším kladným hrdinkám českého historického románu.
Co říci dále - kniha se mi líbila, a to dokonce natolik, že jsem během čtení dohledávala popisované informace (například do té doby jsem neznala termín půhon a jeho problematiku). Ale tak by to přeci mělo být - nejen, že se člověk pobaví a odpočine si nad stránkami, ale zároveň si z nich odnese i nové vědomosti nebo minimálně nové zajímavé informace.
Na necelých tři sta stranách je tak barvitě vylíčena druhá polovina 14. století a průvodci nám jsou ti nejpovolanější - samotný markrabě, který patří k mým oblíbeným historickým postavám.


Závěrem: Knižka je dle mého skromného názoru jednou z nejlepších historických děl poslední doby. Jsem moc ráda, že jsem si jí přečetla a těším se i na další knihy od autorky.
Díky historickým udájům není román možná určen svátečním čtenářům, ale jistě ho ocení milovníci našich dějin. Děj je hutný, obsažný a propracovaný; a když tak přemýšlím, tak jsem na něm nenašla žádný zápor (to je u mě nezvyklé :) ). Pro mě teda plný počet hvězd.

Pokud by i vás zajímal tento jedinečný příběh, můžete si ho objednat přímo ZDE

Mockrát tímto také děkuji samotnému nakladatelství MOBA za poskytnutí recenzního výtisku. Jsem šťastná za tu příležitost.

5/5
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama