Můj nejen knižní listopad :)

7. prosince 2015 v 13:56 | Bichlička |  KNIŽNÍ MĚSÍC
Listopad je za námi už skoro týden, a tak plním rest a doplňuji přehled krásných přečtených i nových knih.
Šup na to:

KNIŽNÍ ODDĚLENÍ

1. Přečetné knihy

Zvládla jsem to i tentokrát, přežila zrychlené tempo i úraz naší Johanky a přečetla jsem čtyři knihy za měsíc. Jaké to byly?
Tentokrát mám pouze dvě příčky - a to jedna příčka pro skvělé knihy a druhá příčka pro jednu slabší. Na druhém místě se tedy ocitl jediný titul, a tím byla Polévka z granátových jablek. V podstatě se ani nedivím, že se mi až tak nelíbila, protože to nebyl ani můj výběr - vypadalo to asi tak, že jsem chodila mezi regály v knihovně a najednou přiběhla Johanka s touto knihou v ruce a volala: "Maminko, maminko, tuhle si musíš přečíst!" A vzhledem k tomu, že jsem nevěděla, kde přesně jí vytáhla a bylo mi líto jí zklamat, tak jsem si knížku půjčila a skutečně přečetla :) Je to příběh o třech íránských sestrách, které utíkají před revolucí ve své domovině i před nepřízní osudu. Nakonec se usadí v malém irském městečku, kde se rozhodnou otevřít orientální restauraci. Potýkají se s neporozumněním, předsudky, ale vše samozřejmě dobře dopadne a sestry se stanou místními hvězdami..... No jak jinak..... nebylo to zlé, ale ani ne dobré.
A teď k těm lepším knihám - Proroci z fjordu Věčnosti. Naprosto zvláštní kniha, psaná stylem, který ne každému sedne, ale je velmi hluboká a syrová. Popisuje působení křesťanského misionáře v Grónsku 18. století. V recenzi jsem popsala knihu více dopodrobna, ale i tak ji stále vřele doporučuji. Odkaz na recenzi máte ZDE.
Do tmy byla další skvělá volba. Velmi niterný příběh ženy, která zasvětila svůj život sběru a odevzdávání bylin. Je to hodně meditativní, ale zároveň silný příběh, který doporučuji všemi deseti. Recenze opět ZDE.
A do třetice všeho nej - Butik Astor Place. Skvělý dvojpříběh žen oddělených celým stoletím, které dokázal propojit jeden deník schovaný v rukávníku. Více si můžete přečíst TADY.
Tak to by bylo k přečetným - ale jen na přání malá vysvětlivka - pokud si chcete dohledat recenze, uvádím na ně odkazy přímo v textu. Tam, kde je velkým písmem napsáno ZDE nebo TADY, tak na těch slovech je vložen odkaz. Stačí jen kliknout :) Jsem moc ráda, že si můj blog čtou lidé napříč generacemi, a doufám, že teď se vám bude číst ještě lépe.

2. Co mě zaujalo

V listopadu bych vyhlásila knižní žně. Zaujalo mě velké množství knih, ale snažila jsem se vybrat jen ty nej. I tak toho bylo tolik, že nemůžu psát ke každé knize zvlášť povídání. Volím tedy obrázkové schéma a vyberu pouhé tři nej knihy, které (pokud se Ježíšek nepochlapí), chci zaručeně zařadit do mé knihovny.

První sorta knih - spíše odlehčené téma - kuchařka, vzpomínky a dvě dětské knížky. Karolína je od Ježíška už jistá (protože jsem si jí s ním zařídila sama :D ), ale ten Poirot, ten Poirot...

Druhá várka - historie, životní příběhy. Vlastimil Vondruška plodí jednu knihu za druhou, a tak než se dostanu k prvnímu dílu Husitské epopeje, dopíše poslední, tj. sedmý díl. Královna Alžběta je pro mě favorit - a vážně to není jen proto, že se moje mladší dcera jmenuje Alžběta. A knížka Jablko by neměla uniknout žádnému fanouškovi Kvítku karmínového a bílého.
A poslední sada je více vážná, druhá světová válka a pohnuté osudy, to není zrovna vánoční čtivo, ale i tak si určitě najde své čtenáře. Mě osobně velmi zaujala Švadlena z Dachau. Ale detektivka ve stylu Sherlocka Holmese s trochu fantasy a psycho prvky... to zní přeci skvěle! Jackaby je pro mě další žhavý kandidát.


3. Nové knihy

V listopadu jsem se rozjela a konečně prohledala různé aukce a antiky a výsledkem byla velmi rozšířená sbírka Babičky :) Dohromady mi tedy přibylo 8 výtisků této skvělé klasiky od Boženy Němcové. Možná si říkáte, že jsem blázen a že ve všech těch výtiscích se přeci píše totéž. Ano máte pravdu, ale ta historie, rozdílné ilustrace, frontispis a patina...... nevím, prostě každý má asi "úchylku" na něco jiného - já na Babičku.
Můj nejstarší výtisk je z roku 1900 a nejnovější z roku 2013.
Po dlouhé době jsem taky sehnala antikvariální knihu Žena v době katedrál. Je to literatura faktu o životě žen ve středověku. Již jednou jsem jí přečetla kvůli diplomové práci a chtěla jsem jí mít doma, takže se konečně po letech poštěstilo.
Velkou radost mám i z knihy Spící Venuše. Za deset korun získat Život Giorgionův je přeci paráda ne?
I Johanka si v antiku vybrala, a tak nám přibyla i jedna pohádková knížka - Král Drozdí brada.
V neposlední řadě tu jsou potom recenzní výtisky. Tentokrát jsem dostala dva - jedním byl Butik Astor Place, o kterém jsem psala už výše. A tím druhým jsou Levandulové noci. Obě knížky jsem dostala od serveru knihcentrum.cz a tímto jim opět děkuji.
Tímto končí moje přírůstky za měsíc listopad.


NEKNIŽNÍ ODDĚLENÍ

V měsíci listopad jsme toho kromě čtení stihli dost a dost. Hned na začátku jsme oslavili svatého Martina. Vyhledaly jsme si s Johankou tradice, které se dodržovaly a kromě standardní husy jsme se pustily i do pečení svatomartinských rohlíčků. Je to velmi jednoduché, ale i velmi dobré sladké pečivo. Myslím si, že udržování vlastních tradic je tou nejlepší cestou, kterou se s dětmi můžeme vydat. Takže na příští rok budeme zajisté pokračovat :) A kdybyste chtěli i vy, tak recept je ZDE.
Konečně jsem se pustili i do minirekonstrukce kuchyně, a tak mi na zdi visí police, jsou nazdobené a dělají mi velkou radost. Místo tu našel i plakát z Knihobita, a tak mám pocit, že jsem využila veškerý potenciál červencového balíčku a je na čase dostat další překvapení :)
I tu trochu cestování jsme si užili - jeli jsme na víkend do Plzně a prolezli antikvariáty, čínskou restauraci, Techmanii a farmářské trhy.
A v neposlední řadě jsem konečně začala tvořit obraz pro mého tatíka k Vánocům. Je to pro něj překvapení, takže foto až po dokončení :) Ale to, co prozradit můžu je, že je celý tvořený jen za pomocí pastelek (rozměr je A1).

Doufám, že i vy jste si listopad užili a už teď máte krásnou vánoční náladu (ačkoliv bez sněhu a mrazu...). Kolik vám přibylo nových knížek? A sbíráte taky něco, nebo jsem jediný blázen :D
Mějte se krásně, vaše Bichlička
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 rachel roo rachel roo | Web | 13. prosince 2015 v 2:28 | Reagovat

I kdyz jsem knihomol kazdym coulem, na blozich nejradeji spehuju v kategorii co je nazvano neknizni oddeleni :) PS kuk ke me na blog na vyhlaseni tretiho kola - nutne ! ;)

2 Bichlicka Bichlicka | 13. prosince 2015 v 18:23 | Reagovat

[1]: Tak to nejsi jediná :-) moc děkuji za komentář i za upozornění

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama