Statečná srdce

18. prosince 2015 v 17:35 | Bichlička |  RECENZE KNIH
autor: Ariana Franklin a Samantha Norman
rok vydání: 2015
vydal: Jota

Anotace: Statečná srdce jsou poslední knihou Ariany Franklinové, který po smrti autorky dokončila její nadaná dcera Samantha Nortonová. Tento historický román nabízí tu správnou směsici dobrodružství a intrik, tajemství a zločinu, kterou si čtenáři oblíbili už v sérii středověkých detektivek Vykladačka smrti.
Osudy hlavních aktérek, dvou statečných mladých žen, jsou nerozlučně spjaty s Anglií 12. století a pustošivou občanskou válkou.
Píše se rok 1141 a král Štěpán válčí o korunu se svou sestřenicí císařovnou Matyldou. V tak nebezpečném světě ani jedenáctiletá Emma, dcera rolníka z bažin, nemůže být v bezpečí. Zvrácený mnich ji unese z rodné vsi a zanechá ji opuštěnou napospas smrti...

Je prosinec, a to znamená, že je to už půl roku od chvíle, kdy mi Knihobit vybral tuto knížku. Byla jsem z ní nadšená, ale dala jsem si předsevzetí, že dokud jí nepřečtu, neobjednám si další balíček. A konečně jsem se k ní dostala a neprohloupila jsem.

Příběh se začíná pozvolna rozvíjet ústy starého opata, který vypráví před očekávanou smrtí příběh o moci, zradě a lásce. Ačkoliv je písař nejprve pobouřen jeho obsahem, brzy se nechává vtáhnout do životních osudů dvou žen a jejich blízkých. Na jedné straně stojí Emma (takové mláďátko, které se asi ještě ženou nazvat nedá) a na druhé straně hradní dáma Maud.
Obě dvě se dostanou do vírů války, aniž by o to usilovaly a obě dvě si musí nést následky. Ty dobré i ty zlé.

Od knihy jsem očekávala trochu zamotaný temný středověký příběh, ale velmi mě překvapilo, že tomu tak nebylo. Navíc jsem zvolila snad tu nejlepší dobu ke čtení - začátek zimy. I v knize totiž vládne mráz a sníh (což se bohužel nedá říct o našem prosinci) a navodí vám tak atmosféru skutečné zimy.
Příběh se od začátku nese ve dvou dějových linkách - linka Emma(Penda) a linka Maud. Obě ženy zakouší svůj nemilý osud a obě ženy se nakonec sejdou a protne se tak jejich život.
Kdybych měla knihu posoudit jako detektivku, tak bych byla zklamaná. Zápletka není nijak strhující, v podstatě bych řekla, že není skoro žádná. Vše se točí jen kolem tajemného vzkazu a smrdutého mnicha, ale rozuzlení vám dech nevyrazí.
Spíše se jedná o historicko-dobrodružnou beletrii s okrajovou milostnou zápletkou.
Co mě na knize asi nejvíce zaujalo, byla atmosféra. Mrazivost a chlad jsou velmi barvitě vylíčeny a měla jsem okamžitě pocit propojení s knihou. Autorkám se dle mého názoru povedlo napsat sugestivní román, i když je pravdou, že jsem nečetla vždy jen pochvalné ohlasy. Já se k nim nepřikláním a knihu hodnotím vysoce díky příjemným chvilkám, které jsem s ní strávila. Moc jsem soucítila s malou Pen a držela jsem pěsti Gwilovi. Občas jsem měla pocit jakoby přede mnou ožíval hradní život dvanáctého století.
Sama si říkám, že pokud je toto uváděno jako nejslabší román, jak bych byla nadšená z Vykladačky smrti?
Utvrdila jsem se tím v názoru, že knihy od Ariany Franklin si rozhodně zařadím do seznamu knih k přečtení.

Závěrem: Kniha byla pro mě příjemným odpočinkem i zajímavým literárním zážitkem. Určitě potěší srdce milovníků románů s historickým pozadím. Děj je jednoduchý, zápletka jasná (i když možná trochu moc) a na konci jsem nevydržela a jen tajila dech. Celý závěr knihy byl pro mě jednou velkou perlou.
Bez dlouhých řečí - perfektní kniha, kterou můžu jen doporučit.

4/5
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama