Vánoce, Vánoce přicházejí...

2. prosince 2015 v 15:22 | Bichlička |  KNIŽNÍ VYKECÁVAČKA
A je to tu - prosinec. Mnou tolik milovaný měsíc, a to hlavně kvůli tomu, že se jedná o nejkrásnější sváteční měsíc celého roku - měsíc Vánoc :)
Ale chápu, že pro někoho může být vánoční shon a vymýšlení dárků dost frustrující záležitost. Pokud máte tedy kolem sebe člověka, který by ocenil "nějakou tu knihu" nebo knižní doplněk, pak se podívejte na pár tipů, které jsem pro vás sepsala. Výběr jsem dělala podle svého uvážení, a tak je možné, že ne všem sedne. Navíc jsem se nedržela jen novinek, ale snažila jsem se předložit jak tituly nové, tak i nějakou starší, ale ověřenou literaturu. Tak nebudeme plácat omáčku okolo a vrhneme se hned na konkrétní knihy:

1. KNIŽNÍ ODDĚLENÍ:
Toto oddělení jsem se rozhodla ještě rozdělit do 5 podkategorií kvůli přehlednosti a hlavně mi přijde, že různé skupiny lidí čtou různé žánry.
  • Tipy na knihu pro partnerku

Obzvlášť velký problém pro muže není jen balení, ale i samotný výběr knížek. Většinou se bere v potaz to, že ženy jsou více romantické a rády čtou knihy, kde se alespoň trochu mluví o lásce a partnerských vztazích. V tomto případě jsem do svého výběru zařadila dvě knihy - klasika mezi současnými romantopisci, Nicholas Sparks, s jeho knihou Nejdelší jízda bude sázka na citlivou ženskou dušičku. A pokud chcete trochu romantiky okořenit i vánoční atmosférou, tak potom je tu knížka Sněží, sněží... - tři vánoční příběhy o tom, že to co si přejeme, není vždy to nejlepší :)
Ale není žena jako žena - společenský román je další kategorií knih, po kterých můžeme sáhnout. Zrovna jsem dočetla jednu skvělou knížku, u které jsem se nejen skvěle bavila, poučila se, ale zároveň i uronila slzu. Tou knihou je Butik na Astor Place. Dvojpříběh o Newyorčankách, které dělí jedno století, ale přesto se jejich osudy mohly protnout.
Historie se nelíbí jen mužům a vědcům, navíc, když k ní přidáte silný příběh o ženě, která vás provede celým dějem, pak je Švadlena z Dachau adeptkou na ideální dárek pod stromek - druhá světová válka a pohnutý životní osud jsou klasiky všech klasik.
A na odlehčení - trochu alibistický dárek od muže je kuchařská knížka :) V současnosti jich vychází tolik, ale já osobně doporučuji (a Ježíšku, taky si moc přeji...... i když...viděla jsem jí u nás na skříni, takže asi se Ježíšek už inspiroval :D ) Karolína - Štěstí z kuchyně.

  • Tipy na knihy pro partnera

Většina mužů, které znám, je tak trochu zapálená do období nějaké války - povětšinou je to období druhé světové války. Na toto téma bylo napsáno už spousta knih, ale měřítkem toho, že se jedná o skutečně dobrou knihu, je pro mě velmi kladné hodnocení na serveru ČBDB.CZ a potom hlavně fakt, že je to jediná knížka, kterou přečetl můj muž za celou dobu, co jsme spolu..... Takže doporučuji Dva proti Říši.
Detektivka - napětí a energie, to je možnost, které neodolá ani zarputilé mužské srdce. Stálicí a velkou hvězdou tohoto žánru je v současnosti kromě Larse Keplera i Jo Nesbo, já vybrala jednu z novějších knih - Půlnoční slunce. Ale pokud sázíte na atmosféru, můžete sáhnout i po starším příběhu Sněhulák.
I v dnešní době narazíme na fantasy nadšence (díky Bohu za ně :)) a i pro ně je na trhu hned několik knih - krom velmi oblíbených příběhů jako jsou Pán prstenů nebo Hra o trůny jsou tu i novinky, které by vám neměly uniknout. Předávám tip na jednu skvělou fantasy - je jí Píseň krve. V současnosti vyšel už druhý díl Pán věže, ale záměrně začínám prvním dílem - přeci jen je to asi pro děj vhodnější.
A když už jsem mluvila o tom mužském alibismu - jsem nadšená z knihy Kuchařka pro supertátu. Proč ne, že?
Ale chápu i ženy, které mají doma nečtivce. Potom je dobré sáhnout po tématických knihách. Například moje sestra manželovi kupovala knihy o akvaristice, mému tatíkovi se hodil atlas hub a vám se třeba bude hodit novinka Světový atlas vína.

  • Tipy na knihy pro teenagera

Každý zná nějakého teenagera - buď je to rovnou naše ratolest, sourozenec, kamarád nebo příbuzný z levého nebo přivdaného/přiženěného kolene :)
Pro ně je tolik knih, že jsem ani nevěděla, kam sáhnout dříve. Existuje celá plejáda young adult knih, fantasy, sci-fi, komiksů a všeho možného, takže věřte, že výběr nebyl žádná procházka růžovým sadem.
Mezi young adult jsem vybrala současnou novinku Rudá královna - v podstatě je to taková symbioza mezi sci-fi, fantasy a romancí - a je to velmi populární, to mi věřte.
Když jsem nakousla fantasy, tak jsem našla tak úžasnou záležitost, že jsem ji sem musela zařadit . Jsou to tolik oblíbené Omalovánky pro dospělé. V tomto případě jsou inspirovány klasikou Hra o trůny :) Takže pro všechny nadšence - Oficiální omalovánky Hra o trůny .
Fantasy a první díl Šepotání. Taková moderní Alenka v Říši divů.
A trochu inspirace a vzdělání pro začínající youtubery i pouhé zvědavce je novinka Já, JůTuber.

  • Tipy na knihy pro děti

Klasika všech klasik a jedna z nejnádhernějších knih jsou pro mě Děti z Bullerbynu. Ale protože jí všichni známe, vybrala jsem od Astrid soubor příběhů, které najdete napříč její tvorbou - Vánoční příběhy by vám možná mohly zpříjemnit i svátky bez sněhu.
Manolito je tu zas - třetí díl oblíbeného Brejlouna je určen spíše pro kluky okolo deseti let, ale čtou ho i dospělí, tak pozor na to - je návykový :) Frajer Manolito by klukům neměl uniknout.
Na arše v šest je horká novinka na pultech - vypráví příběh vzdáleně inspirovaný Noemovou archou o všelijakých představách o Bohu, a to vše ve chvíli, kdy se blíží potopa světa.
A můj horký kandidát je kniha Příběh dvanácti měsíců - zábava, písničky a poučení o zvycích a svátcích v jednotlivých měsících roku.

  • Tipy pro všechny

Ve své snaze o kategorizaci jsem se dostala do stádia, že mi bylo některých knih líto, abych je zařadila jen jako mužské nebo ženské čtení, a proto jsou zvolila tzv. kategorii "unisex" :)
Zmínit bych chtěla životopis slavné návrhářky a punkerky Vivienne Westwoodová, je to kniha, která láme rekordy a možná byste vymysleli i blízkého, kterému by udělala radost.
Z trochu staršího období zrovna vychází již několikrát zpracovaný příběh života jedné z nejznámějších panovnic - Královna Alžběta. Proč ho nezkusit? Já bych si ho koupila hned, ale musím čekat... co kdyby :)
Pro nadšence a milovníky Poirota - David Suchet, který ho báječně filmově ztvárnil, se rozhodl napsat o své snad životní roli celou knihu. Poirot a já je tedy velký vykřičník pro všechny, kdo milují nejen knihy od Agathy Christie, ale hlavně jejich televizní podobu (a přiznejme si, že ta byla skvělá).
A jako poslední tečku na závěr nemůžu nezmínit knížku, která je sice už trochu uleželá, ale není tolik "stará" - Stalker je detektivka, thriller a rozhodně velmi napínavá a překvapivá záležitost.


2. NEKNIŽNÍ ODDĚLENÍ

A teď jedna perlička (nebo spíš pár perel), které jsem vám chtěla předat. Kniha je krásný dárek, ale ke každé takové krásné knize je jako třešínka na dortu knihomolský doplněk nebo drobnost, kterým dáte darovanému najevo, že víte o jeho lásce ke knihám a že si jí vážíte :)
Ve spolupráci s několika skvělými holkami z Fleru si dovoluji vám některé takové drobnosti představit.

  • Záložky
Záložek není nikdy dost a i když jich většinu správný knihomol poztrácí, alespoň máte stále náměty na nové a nové dárečky. Velkou hitovkou jsou záložky ve tvaru nožiček. Já osobně jim říkám "přibouchliny" a jsou velmi oroginální - doporučuji je zejména pro fantasy milovníky a teenagery :)

Jednou z tvůrkyň takových originalitek je právě Bookmark Friends . Svoje krásné kousky vyrábý z polymerové hmoty a navíc vám může vyrobit i "přibouchlinu" na zakázku. Chcete nožičky draka, Alenky, baletky, nebo šálu Harryho Pottera? Není problém, stačí jen napsat a věřím, že vám bude vyhověno.


Pro klasičtěji založené čtenáře jsou tu záložky plné fantazie a dobrodružství. Zde bych volila i sortiment pro pány, ale i já mám ohromné nutkání mít alespoň jednu takovou krasotinku doma. Koně, květiny, lodě a vrabečci (!!!!!!!!). Použitý je kvalitní scrapbookový materiál, takže se nemusíte bát, že se vám záložka hned zmuchlá a navíc ten dekor, ach ten dekor.....
Podívejte se sami a možná i vy se zamilujete do nějakého kousku od Papírového Bourka .

A nakonec mého záložkování je tu Komára. Nádherné, originální a trochu infantilní záložky (prostě přesně pro mě, tak plné barviček a milých obrázků..... pro mě se musí přeci dárky kupovat úplně sami). Pro romantickou duši i pro starší dítko. A navíc se můžete stejným motivem vyzdobit i formou náušnic, zrcátka do kabelky či přívěsku. No pánové řekněte sami - taková krásná soupravička k Vánocům..... ;)

  • Obaly na knihu
Jízda busem, vlakem, MHD, povalování v kabelce, pád na zem,..... to se občas stane a knihy se opotřebovávají a ničí. Ale dá se tomu naštěstí stylově předejít krásným obalem.

Já jsem si vybrala jako ukázku nádherné výrobky od Majdy. Šití se věnuje prakticky od dětství a je to znát. Navíc látky, které nabízí, jsou pro mě natolik atraktivní, že bych chvíli chtěla být kniha, abych se do nich mohla zahalit :)
Jako každý dobrý prodejce je navíc Majda ochotná vám vyjít vstříc a je jen na domluvě, jak si svůj vysněný model představujete (samozřejmě s ohledem na možnosti :) )
A to, co ještě velmi oceňuji - součástí obalu je i záložka - taková ta krásná látková, která vám nedovolí, abyste v autobuse štrachali narychlo po kapsách a zakládali si stránky jízdenkou :) Prostě ideál :)

  • A co dál?...
Je samozřejmě spousta dalších možností - návleky na hrnečky (aby si knihomůlek nepopálil při čtení prsty), knihařské placky, tašky s knižními motivy, trička,.... Prostě chce to jen zapátrat a určitě i vy něco vymyslíte. Nebo se jen inspirujte zde a pevně doufám, že si vyberete ke spokojenosti všech.

Na samotný závěr bych chtěla poděkovat všem holkám tvůrkyním, které jsem zde zmínila a které byly natolik ochotné a odpověděly na mojí výzvu. Jejich výrobky jsou inspirativní a beze zbytku nádherné. Smekám před jejich umem, protože já bych nic takového nedokázala. Tento článek mě stál trochu nervů, protože jsem byla bohužel podezřelá z rozesílání spamu na Fleru, ale vše se naštěstí vysvětlilo a od teď si dávám velký pozor. Fler považuji za kouzelné místo, kde najdete téměř všechno a navíc zde najdete i elán a touhu objevovat.

Přeji vám všem ať najdete ty nejkrásnější dárky nejen pod stromkem, ale také v obchodech pro své blízké :)
Vaše Bichlička
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Iwik Iwik | 2. prosince 2015 v 17:03 | Reagovat

Úžasné typy, wau :). Tento článek se mi moc líbí a je velice inspirativní.

2 Iwik Iwik | 2. prosince 2015 v 17:04 | Reagovat

[1]: omlouvám se, mělo být tipy :)

3 Bichlička Bichlička | Web | 2. prosince 2015 v 18:31 | Reagovat

[2]: moc děkuji a pěkně shánění dárků ; -)

4 Tojaheva Tojaheva | 3. prosince 2015 v 9:11 | Reagovat

Musím říct, že i pro mě je prosinec jeden z nejkrásnějším a nejmilovanějších měsíců. Vánoční výzboda, koledy, cukroví, všechno mě to vrací do dětství a stává se opět malou holčičkou. Už se těším, jaké knihy pod stromeček dostanu - určitě tam nějaká bude :) Jako inspiraci jsou pro mě obaly na knihy, které nejspíš někomu pořídím. Díky za tip a krásné Vánoce

5 Bichlicka Bichlicka | 3. prosince 2015 v 12:40 | Reagovat

[4]: to jsem moc ráda, ze jsem inspirovala :-) Já bych si nejraději pořídila všechny výrobky, ale to bych pak nakupovala dárky jen pro sebe :-D
Taky jsem zvědavá jestli se alespoň muž nechal navnadit článkem a dostanu knížku. Když psala starší Johanka Jeziskovi, tak primalovala ještě knihu pro maminku a fusekle pro tatínka - tak za sebe ty fusekle klidně nadelim :-D

6 Moreanne Moreanne | E-mail | Web | 3. prosince 2015 v 22:42 | Reagovat

Krásný článek, a i ty nožičkové záložky se sem vešly :D Je vidět, že to máš opravdu sepsané jinak, než já a je to skvělé. Ty tipy na knížky jsou bezva pro ty, kteří se nemůžou rozhodnout, co si nechat nadělit, nebo naopak co darovat :-)

7 slunecnyden slunecnyden | 10. prosince 2015 v 19:22 | Reagovat

Je vidět, že sis dala s článkem práci. Nadchlo mě to všechno :-)

8 bichlicka bichlicka | Web | 12. prosince 2015 v 13:55 | Reagovat

[7]: Děkuji moc :) Ano, snažila jsem se o přípravu a snad se to i povedlo.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama