Madame Picasso - nejsilnější příběh ze silných...

9. ledna 2016 v 14:09 | Bichlička |  RECENZE KNIH

autor: Anne Girard
rok vydání: 2015
vydal: Metafora

Oficiální anotace: Utajený příběh Evy Gouelové, nezapomenutelné ženy, jež získala srdce jednoho z největších malířů naší doby.
Ma jolie, má krásko, nazýval Pablo Picasso dívku, která mu náhodou zkřížila cestu, aby už z jeho života nikdy neodešla. Kdyby byl tenhle příběh vymyšlený, mnozí by ohrnuli nos nad další neuvěřitelnou "pohádkou o Popelce". Jenomže tohle je pravda. Jen místo prince potkala Eva Gouelová, chudá venkovská dívka a švadlenka v kabaretu Moulin Rouge, Pabla Picassa. A výstřední mladý génius k ní brzy zahořel stejnou vášní jako ona k němu.
S jiskřivým půvabem a smyslností nás jejich příběh zavede do opojné Belle époque, do pařížských kaváren a salonů, kde nad sklenkami pernodu diskutují veličiny jako Gertrude Steinová či Guillaume Apollinaire. Nahlédneme nejen do soukromí Piccasova ateliéru a ložnice, ale i do jeho záhadného rozervaného srdce.
Milenci však nakonec musejí čelit ráně osudu, jakou si nedovedli ani představit...

Spojení výtvarného umění, literatury a spletitých vztahů - to je přesně ten typ knihy, která mě dozajista přiláká. Román Madame Picasso je již několikátý v řadě o silných ženách světového umění (co si pamatuji vyšly například příběhy Mrs. Poe, Frida nebo Paní Hemingwayová).
Výtvarné umění mě vždy lákalo, a to nejen v teoretické rovině, a tak jsem byla moc ráda, že se můžu pokusit pohlédnout pod pokličku samotného kubistického mága, Pabla Picassa.
Eva Gouelová nás knihou začíná provázet ve chvíli, kdy získává místo švadleny ve slavném kabaretu Moulin Rouge. Ani ve snu ji v té chvíli nenapadne, že by se jednou mohla stát osudovou ženou a múzou velkého malíře té doby. Začátek knihy mi přišel trochu pozvolný. Obávala jsem se, aby autorka nesklouzla k přílišné romantičnosti, ale brzy mě přesvědčila o své serióznosti a autenticitě. Kniha pro mě měla vyvážené póli literární fikce spojené s popisem prvotního románku mezi Evou a Pablem a na druhé straně skutečných faktů a reálií té doby.
Na stránkách této krásné knížky se navíc můžete setkat nejen s hlavními představiteli, ale i s jinými umělci té doby, jako byli například Guillame Apollinaire, Georges Braque, André Derain, Sarah Berndhardtová,...

Jako nesporný klad příběhu beru fakt, že výtvarné umění jakoby prostoupilo i slovy samotné autorky. Moc se mi líbilo barevné líčení běžných věcí a událostí. Měla jsem během čtení pocit skutečné "zvukomalebnosti" (až teď jsem možná pochopila opravdový dosah tohoto slova).

"Oba byli zahaleni perle´tově nasedivělým jarním světlem...
přetáhla přes něj jablkově zelenou přikrývku..."

Copak to v člověku samo o sobě nevyvolá touhu po tvorbě nebo alespoň vyburcuje mozek k barevné představitosti?
Jazyková forma románu je navíc přizpůsobena tak, že i laik má pocit, že chvíli rozumí umění.


A teď k problému, který jsem měla. Důsledně vás žádám a nabádám - pokud neznáte osudy Pabla Picassa a Evy Gouelové - NEGOOGLUJTE! Já hloupá jsem se totiž nechala oklamat prvnotním upozorněním autorky, že se jedná o smyšlený příběh. Byla jsem prostě zvědavá a chtěla jsem vědět, zda skutečně nějaká Eva existovala anebo budu číst jen romantickou slaďárničku s uměleckým pozadím. Pro ty, co mají podobný problém - ano, Eva existovala, ale nehledejte si nic před tím, než dočtete. Já nedočkavá to nevěděla a trochu jsem se připravila o pointu.
Ale! Ačkoliv jsem věděla, kam bude příběh směřovat, stejně mě závěr absolutně dostal.
Bez mučení přiznávám, že mi někdy při čtení silných příběhů ukápne slza, ale tady jsem skutečně nepokrytě vzlykala a brečela několik minut.

Musím tedy psát své vyjádření na závěr?
Doporučuji knihu všemi deseti prsty a kdybych jich měla víc, tak klidně i všemi jinými. Příběh je uchvacující, navíc se stanete součástí vzniku velkých uměleckých děl, setkáte se s tvůrci doby a prodchne vás příběh, který se jen tak nevidí.

Co víc jen dodat - oslovení ma jolie se pro mě stává synonymem osudu :)

Za poskytnutí recenzního výtisku moc děkuji serveru Knihcentrum.cz a pokud i vás knížka zaujala (a já doufám, že ano, protože vážně stojí za to), pak si jí můžete objednat například ZDE.

5/5
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Rozesivacka Rozesivacka | E-mail | 11. ledna 2016 v 17:14 | Reagovat

Moc pěkná recenze, knížka zaujala a osudy hlavních hrdinů neznám, takže díky za tip :)

2 Bichlička Bichlička | Web | 11. ledna 2016 v 17:21 | Reagovat

[1]: Moc děkuji za pochvalu a doufám, ze se knížka bude líbit i tobě. Pro mě to byla jedna velká paráda a určitě se k ní jednou zase vrátím :-)

3 Makulenka Makulenka | 8. července 2016 v 22:23 | Reagovat

Moc prkna recenze! Prave jsem docetla Zvlastni smutek citronoveho kolace (zklamani) a zalozku presunula na zacatek Madame Picasso. Tak snad si spravom chut ;)

4 Bichlička Bichlička | Web | 10. července 2016 v 12:39 | Reagovat

[3]: ja myslim, ze s Madame Picasso zklamani nemuze nastat :-)

5 Rose Tascher Rose Tascher | Web | 6. dubna 2017 v 11:55 | Reagovat

Knihy s uměleckou tematikou mám ráda, tak po ní jistě sáhnu:)

6 Bichlička Bichlička | Web | 6. dubna 2017 v 23:30 | Reagovat

[5]: Urcite doporucuji :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama