Můj nejen knižní prosinec

3. ledna 2016 v 14:46 | Bichlička |  KNIŽNÍ MĚSÍC
Váááánoce, Váááánoce odcházejííííí...... Bohužel je tomu už tak a stejně jako už prosinec ztratil svou vládu, tak i Vánoce nám pomalu ale jistě končí. Stromek opadává, cukroví je (díky Bohu) snědené, žlučník v háji a na váhu se díváme s nevraživostí.
Ale ten krásný pocit z rozzářených dětských očíček, těch dárečků a rodinné pohody (ale i trochy shonu a hektiky) - to k tomu přece patří.
Tak jak se dalo očekávat - prosinec znamená knižní žně. Nejen díky Ježískovi, ale i díky mé neutuchající píly (no dobrá, říkejme věci na rovinu - je to úchylka, závislost a jistý druh obsese). Pojďme už tedy rovnou "na věc".

KNIŽNÍ ODDĚLENÍ

1. Přečtené knihy

K prosinci jsem přistupovala jako ke zcela jinému měsíci. Člověk se točí kolem plotny, peče, vaří, připravuje a hostí a večer než aby četl, tak balí dárečky, vyrábí dekorace nebo tvoří malé radůstky pro přátele. Prostě čtení a prosinec pro mě nejdou moc dohromady. O to víc jsem byla překvapená, že jsem si stále dokázala uskromnit chvilky a číst. A to dokonce POZOR!!!! - 7 knih!!
No.... ne tak úplně tedy - 5 knih a 2 audioknihy.

Levandulové noci - kniha plná slunce, lásky a trochu té jednoduché dějové linie. Asi by bylo lepší si takový román přečíst v létě, ale jednalo se o recenzi pro knihcentrum.cz Samotný článek mi publikovali v jejich knihcentrum revue a přečíst si ho můžete ZDE.
Naštěstí jsem si hned zpravila chuť knihou, která byla podle mého gusta a více odpovídala i ročnímu období - Statačná srdce jsou krásný příběh o lásce a strachu zasazený do 12. století anglických bojů o trůn mezi Štěpánem a Matyldou. Recenzi jsem publikovala ZDE
A i třetí knížka byla moc příjemná. Jeptiška pro markraběte mě přivedla opět k mé největší lásce, a to jsou Čechy v době lucemburské. Autorka se tímto počinem dostala do mého hledáčku a já se těším na další její díla (v minulosti jsem od ní už přečetla Brněnské nevěstky. Pokud byste i vy chtěli sáhnout po její historické tvorbě, určitě začněte jimi, protože v Jeptišce vystupují stejné postavy a děj lehce navazuje). Recenze je ZDE
Český lidový a církevní rok je jednou z nedějových knih, které ale rozhodně stojí za tom, mít je v knihovničce. Plno krásných tradic a poučení. Za mě jedna z nejnádhernějších a nejužitečnějších knih tohoto roku. Moje bližší seznámení si můžete přečíst ZDE.
A jako poslední knížku jsem si vybrala na základě Čtenářského kroužku na ČBDB.CZ Desest malých černoušků. Kroužek vznikl na základě touhy debatovat o stejných knihách, a tak se vždy na konci měsíce vyberou dvě knížky, které se budou diskutovat a kdo chce může se zapojit. Pokud vás tato "akce" zaujala, tak se můžete také přidat, stačí si zřídit účet :) Zpět ke knížce - Agatha Christie patří podle mě stále ke špičkám světové detektivky a touto knihou to jen dokazuje. Dílko je sice útlounké, ale propracované, mrazivé a velmi živé. Děj mě dokonale vtáhnul a myslím, že kdyby v dnešní době někdo napsal podobný příběh ošperkovaný detailnějšími popisy mrtvol, honiček a morbidností, určitě by nesla kniha podtitul "dechberoucí thriller".

A nyní k novince - audioknihy. Jak jsem se k nim dostala? Jednoduše - nesnáším plýtvání časem, a tak při uspávání dcerky (která vyžadovala pouze vaši přítomnost a ruku) jsem ulehla vedle postýlky se sluchátky v uších. A musím říct, že jsem měla hned lepší pocit a na uspávání jsem se hlásila dobrovolně :) Jaká to smůla, že se po Vánocích začala dcerka uspávat sama.
Moje první audiokniha byla Egypťan Sinuhet, kterou jsem vyhrála v jedné bodovací soutěži na ČBDB.CZ (opět :D ) V papírové podobě jsem už román četla na střední škole, ale jak už to tak bývá, pozapomínala jsem ho, a tak jsem si ho připomněla takto. Na můj vkus byl dost okleštěný, ale nedokážu si představit, kolik hodin by ho musel sympatickým měkkým hlasem pan Josef Červinka číst bez proškrtů. Takže za mě spokojenost.
A jako druhou knihu, kterou jsem poslouchala i při slepování vánočního cukroví, jsem zvolila Poslední aristokratku. Všude jsem o ní slyšela, všichni jí doporučovali a já stále nevěděla ani zbla o čem kniha je nebo nedej Bůh, kdo jí napsal. Velmi mile mě překvapilo, že jsem měla tak šťastnou ruku a zvolila si knihu, kde je přítomna i tématika Vánoc. Skvělá volba a hlas Veroniky Kubařové mě velice potěšil a navnadil na další díl.

2. Co mě zaujalo

I v prosinci jsem narazila na zajímavé tituly. Jeden z nich jsem dostala dokonce hned od Ježíška. A které tituly to tedy jsou :

Dřevěné ženy jsou napínavý příběh, ale opět říznutý historií - vyprávění z historie až do současnosti o záhadné kletbě rodu Kubotů. Zlatokop v 16. století, pašerák na sklonku habsburské monarchie i současný pražský advokát hledají nitky a souvislosti mezi realitou a magickými silami, mezi tajemstvím a vlastními představami, které zvláštním způsobem ovládají jejich osud.
Fulcanelliho tajemství - detektivka se vztahem k umění - vražda v kostele, tajemný Fulcanelli (záhadná kultická postava minulosti) a esoterická tajemství. Zní to možná trochu Brownovsky, ale proč ne.
P.S. od Aňy Geislerové asi netřeba představovat. Je to kniha plná fejetonů, které slavná herečka publikovala v časopise Elle. Oblíbenost tohoto titulu značí už to, že je hned po vydání vyprodaná a čeká se na dotisk :)
Švadlena - móda, láska, napětí a temná stránka. Navíc teplá Austrálie a ruční práce. Nezní to zle, no ne? Knížka vyjde snad koncem ledna :)
A v nepolsední řadě - můj vánoční dárek - Já jsem Čína!!!! Už se na ní moc těším, a tak vám víc nebudu prozrazovat, počkejte si na recenzi.

3. Nové knihy

A jsme opět na tenkém ledě. Zpočátku jsem si všechny své nové kamarádky zapisovala, ale v náporu příprav si nejsem jistá, zda jsem vše zaznamenala správně a na nic nezapomněla. Proto raději nebudu vše vypisovat jmenovitě. Znám se.
Tak tedy v předvánočních vlastních nákupech jsem asi (zřejmě, snad) pořídila celkem 11 knih - z toho v osmi případech se jedná o různá vydání Babičky (ale už se budu mírnit, slibuji) - jedná se o takové skvosty jako Babička v těsnopise, ve slovenštině nebo vydání z roku 1891.... kdo něco sbírá, tak chápe, co to je odolat lákavé nabídce. Na mojí obhajobu - všechny knížky pochází buď z bazaru nebo aukra, takže jejich cena nebyla nijak přemrštěná.
Recenzní výtisky jsem v měsíci prosinci dostala tentokrát 3 - dva od MOBY (Jeptiška pro markraběte a Český lidový a církevní rok) a jeden od KNIHCENTRA (Madame Picasso - zatím čtu).
Neuvěřitelné se stalo pravdou - vyhrála jsem hned ve dvou soutěžích - a to dokonce 4 knihy.
A pak tu byly Váááánoce a celkem 10 knih - jedne knižní dárek jsem dostala od Iwíka a moc jí ještě jednou děkuji (+ holčičky nepřišly zkrátka a taky dostaly své knižní dárečky), 8 knížek jsem našla já sama a jedna knížka se nám vyskytla dvakrát, takže jsem jí vyfasovala taky :D
A nakonec je tu 1 knížka z Knihobita. Spousta lidí tento balíček dost pohaněla (což si myslím, že i oprávněně), ale mě udělala kniha takovou radost, že jsem na zbytek úplně zapomněla. Jen mi přijde, že jsem u nikoho jiného stejnou knížku zatím neviděla, vy ano? Mrkněte se na článek SEM
Podtrženo sečteno - za prosinec neuvěřitelných 29 knih!!!! Jsem blázen :D

NEKNIŽNÍ ODDĚLENÍ

Řekněte sami, co byste čekali, že v prosinci budu dělat? Ano - Vánoce naším světem hýbaly. Zkoušeli jsme nové zvyky, pekli nové druhy cukroví a užívali si.
Ve zkratce tedy - vytvořili jsme si náš první polaz. Co to je?
"Slovo polaz vzniklo ze starého výrazu "polazit", jež znamená "chodit po koledě". Polaz se věšel ve světnici v době slunovratu. Jeho střed tvoří menší koule, do níž je ze všech stran hustě napícháno množství špejlí zdobených různými drobnostmi, většinou přírodninami." U nás to byli domácí křížalky, sušené meruňky a brusinky. Neměli jsme ho sice tak krásně zahustěný, ale na první pokus jsem spokojená.
Místo mechové koule jsme použili bramboru ve tvaru srdíčka (vybírala Johanka) a posloužila stejně dobře.

Ač je to k nevíře, tak jsem se pustila i do drobného háčkování. Tvořila jsem malé dárky pro kamarády a snad jim udělaly radost. První jsem uháčkovala tři oblečky na hrníčky. A trošku časově náročnější byl pak háčkovaný obal na knihu.

Všechno to bylo tak krásné. Zdobil se stromeček, byli jsme na adventních trzích, zvonili jsme na zvoneček přání, zpívali jsme na besídce a spousta jiných drobností, které ale dokonale zpestřují život.
Věřím, že takových drobných, ale důležitých momentů se najde kopa i u ostatních a já jsem za ně moc vděčná. Vánoce jsou skutečně moje oblíbená část roku a už teď mě mrzí, že se nám zase tak rychle přehouply.
A co vy? Jak jste si užili prosinec?

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Iwik Iwik | Web | 3. ledna 2016 v 17:32 | Reagovat

Tedy, musím podotknout, že tento článek mi udělal radost. Některé knihy jsem také četla, nebo alespoň sehnala. Teď akorát dočítám Jeptišku pro markraběte. A musím říci, že jak jsem jí nemohla zpočátku moc přijít na chuť, tak teď mi chutná až podezřele moc :D. Poslední aristokratka v audio je naprosto luxusní. A obal na hrníček je také skvělý. Dnes už si ho konečně budu moci na koleji dát na hrníček :)

2 bichlicka bichlicka | Web | 5. ledna 2016 v 9:24 | Reagovat

[1]: To mám moc velkou radost, že se ti nejen článek,ale i obal na hrneček líbí. A navíc Jeptiška pro markraběte - je to trochu jiný styl než píše pan Bauer například. Je víc odborná a píše víc o skutečné historii, ale mě to takhle nějak víc vyhovuje (i když je to někdy míň čtivé zase no). Aristokratka byla moc příjemná záležitost :)

3 lenkaknel lenkaknel | Web | 7. ledna 2016 v 18:36 | Reagovat

29 knih? Nejsi blázen, jsi šťastný člověk! =D

4 Bichlička Bichlička | Web | 7. ledna 2016 v 18:43 | Reagovat

[3]: Já stále říkám, že být normální je negativní diagnóza :-D děkuji za komentář.

5 Rozesivacka Rozesivacka | E-mail | 11. ledna 2016 v 17:17 | Reagovat

Já se teď snažím jít opačným směrem, knihovnu trochu protřídit a nechat si jen oblíbence. Ale stejně to pořád nějak přetéká :) Jinak Egypťan Sinhuet je taky moje sdrcovka ze střední a tu z knihovny nikdy nevyhodím.

6 Bichlicka Bichlicka | 11. ledna 2016 v 20:15 | Reagovat

[5]: To ja bych rada taky nějak zkorigovala, ale problém je, ze se neumím s většinou knih rozloučit :-) jsou to moje děti. Děkuji ti za návštěvu a krásné komentáře :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama