První dojmy - trochu jiný pohled na vznik největší romace všech dob

15. ledna 2016 v 13:13 |  RECENZE KNIH
autor: Charlie Lovett
rok vydání: 2015
vydal: Paseka

Oficiální anotace: Ukradla Jane Austenová nápad na Pýchu a předsudek? Přesně taková otázka pronásleduje milovnici knih Sophii Collingwoodovou. Čerstvá absolventka Oxfordu si najde práci v jednom londýnském antikvariátu a brzy ji zaskočí zvláštní poptávka, když v jediný den do obchodu zavolají dva různí zákazníci a chtějí vzácný svazek alegorií z 18. století. Jejich autorem je Richard Mansfield, spisovatel a kněz, který se před více než dvěma stoletími spřátelil v jihoanglickém Hampshire s mladou Jane Austenovou a stal se prvním čtenářem jejích literárních pokusů. Neobvyklá žádost přivede Sophii na stopu tajemství, jak to vlastně bylo s původem slavné Pýchy a předsudku - a současně před ní otevře otázku milostné volby mezi dvěma nápadníky. Podobně jako v úspěšném Dobrodružství milovníka knih vypráví Charlie Lovett úchvatný příběh o lásce a literárních záhadách, který si vychutnají nejen obdivovatelé a obdivovatelky Jane Austenové, ale všichni ti, kdo propadli vášni zvané čtení.

Jak už anotace říká - hlavní představitelkou, která nás provází příběhem je Sophie Collingwoodová. Potomek významného rodu tiskařů minulých století. Bohužel je v rodině spíš takovou šedou knihomolskou myškou a potýká se s nepochopením svých rodičů. Jediný, kdo ji v lásce ke knihám podporuje, je její excentrický strýček Bertram. Po pravdě řečeno mi byla postava Sophiina strýčka asi nejsympatičtější z celé knihy. Díky němu skutečně propadnete sběratelské vášni, navštívíte aukce starých knih a prolezete staré archivy, a to jen z lásky k literatuře. Navíc jeho způsob zakládání knih různými vstupenkami, jízdenkami nebo papírky mi přišel moc hezký a inspirativní. Bohužel nic netrvá věčně - jednoho dne je nalezen Bertram mrtev a Sophii se nechce věřit, že to byla jen nešťastná náhoda.
Odejde do Londýna, najde si místo v antikvariátu a chce žít v poklidu mezi svými nejlepšími přáteli - knihami. Až do té doby než se jí ozvou hned dva zájemci o zcela nudnou knihu jistého Richarda Mansfielda. Navíc - jeden ze zájemců vypadá, že krom knihy by rád získat i Sophiino srdce... Což by nebylo až tak hrozné, kdyby ve hře nebyl ještě jeden nápadník.
Sophie pátrá po knize a dostává se různými kličkami i ke smrti svého strýce.

Druhou dějovou linku příběhu tvoří skutečná postava Jane Austenové v době, kdy vznikala Pýcha a předsudek. Dozvíme se o jejím vztahu k Mansfieldovi a o skutečné povaze jejich děl.


Knížka je členěná střídavě do kapitol o Sophii a o Jane, což se ve své podstatě příjemně doplňuje. To co mi ale trochu kazilo dojem, byl jazyk zvolený pro linku Jane Austenové. Autor se v doslovu přiznal, že se snažil zachovat ráz mluvy příhodné pro díla Jane Austenové (což by nebylo na škodu), ale ve chvíli, kdy čtete skutečně duchaplné konverzace viktoriánské doby a najednou otočíte stránku a autor na vás začne chrlit Sophiiny myšlenky o nevázaném sexu, tak mi tu prostě něco nesedí.

Celkově knížka patří spíše k odpočinkové četbě. Ačkoliv slibuje napětí a velké pátrání po povaze díla Pýcha a předsudek, vy už v podstatě tušíte, jaká je pravda. Tímto však knihu nechci zatracovat - určitě jsem s ní strávila spoustu milých chvil, ale přeci jen bych jí nezařadila mezi nejlepší knihy roku 2016. I přes mé jsem ráda, že jsem si jí přečetla. Děj utíkal svižně, neměl hluchá místa a nezatěžoval mé nervy (když tedy nebudu počítat naivní romantickou zápletku Sophie + poslední dvě stránky, které si myslím, že autor klidně mohl vynechat).
Pro obdivovatele Jane Austenové bude určitě přitažlivý popis jejího osudu, kdy se spisovatel snažil držet skutečných faktů.

Po zvážení všech pro a proti bych označila První dojmy jako průměrnou knihu s aspirací k lehkému nadprůměru. Za mě tedy tři hvězdy z pěti.

3/5
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 lenkaknel lenkaknel | Web | 15. ledna 2016 v 19:12 | Reagovat

O přečtení některé z autorových knih uvažuji už docela dost dlouho, jen mě pak vždycky odradí, že na DK mají celkem slabé hodnocení. Takže to pořád posouvám, posouvám a posouvám... ale snad, jednou! si aspoň jednu z nich přečtu... :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama