Tajemství mistra Botticelliho - brownovina po italsku :)

23. ledna 2016 v 15:03 | Bichlička |  RECENZE KNIH
autor: Marina Fiorato
rok vydání: 2011
vydal: Víkend

Oficiální anotace: Florencie vypadá jako klenot a páchne sírou...Krásná Luciana Vetra je známou postavičkou barvitého polosvěta Florencie patnáctého století. Pracuje jako prostitutka a občas si přivydělává jako modelka malířů. Když má pózovat Botticellimu pro obraz La Primavera, cítí se polichocená a nadšená. Ale jen do chvíle, kdy se malířovo chování prudce změní a Sandro ji pošle domů bez honoráře. Luciana mu ze vzteku sebere miniaturu nedokončeného obrazu... a vzápětí zjistí, že kdosi neváhá zabíjet, jen aby náčrt dostal zpět.Když kolem Luciany začnou umírat její nejbližší přátelé, obrátí se o pomoc k jedinému muži, kterého její půvaby nechávají chladným: k novici Guidovi della Torre z kláštera Santa Croce. Guido a Luciana spolu prchají z Florencie a putuj í devíti městy renesanční Itálie v zoufalém úsilí rozluštit šifru mistra Botticelliho dřív, než s jejich životy skoncuje neúnavný úkladný vrah v šatech malomocného.Tajemství mistra Botticelliho s neodolatelně drzou vypravěčkou a hlavní hrdinkou v jedné osobě je strhujícím příběhem o smrtelně nebezpečných spiknutích, prastarých tajemstvích a nezničitelné lásce.

Předně a hned na úvod: čekala jsem, že tato knížka bude jen taková lehká asi trochu trapně romantická slaďárna, a tak jsem ani nepočítala, že budu psát recenzi. Ale už asi ve třetině knihy jsem si uvědomila, že je sakra dobrá na to, abych o ní nenapsala.
Nebude to tudíž recenze v pravém slova smyslu, ale jen snůška radostných, ale někdy i trochu negativních výkřiků.
Hlavní hrdinka a průvodkyně celým dějem je krásná florenstká prostitutka Luciana. Už jen tento fakt vás musí připravit na to, že vulgarismy se tu šetřit nebude. Než jsem si zvykla na "trochu" vulgárnější vyjadřování (no... slovo "prdel" tu patří k těm slušnějším výrazům) trvalo mi to právě asi tu třetinu knihy. Hned ve druhé třetině jsem si tuhle svéráznou šestnáctiletou holčinu zamilovala. Problém pro mě byl další fakt - již čtyři roky provozovala svou lehkou živnost .... to znamená, že prostitucí se živila od dvanácti let???? Pro mě jako pro matku, dost šokující.
Pokud nejste tedy prudérní povahy a tato zjištění vás neodradila, pak se určitě pusťte dál.
Kniha mi nabídla hlubší pohled na klasické dílo italské renesance, a to je to, co mě na ní asi nejvíc bavilo. Navíc, pokud se vám líbí styl psaní Dana Browna, určitě si i tady přijdete na své. Luciana Vetro je v podstatě takový nevzdělaný intuitivní Langdon. Napětí, umění, krásná Itálie a jen lehce naťuknutá romance - to všechno tu je a všechno plyne lehce jako voda v Arnu.


Během čtení jsem neustále musela obracet knihu na její zadní stranu, protože všechno se skutečně točí okolo obrazu La Primavera od Sandra Botticelliho. Spisovatelka si je toho vědoma, a tak je zde malba nepostradatelná. Každou kapitolou se probíráte jednou postavou na plátně (na dřevě) a jen žasnete jaké může mít pozadí a skutečnou podstatu. Strašně mě zajímalo, jestli je autorka jen tak geniální nebo se inspirovala skutečností. Na závěr knihy v dodatku jsem se tak díky tomu dozvěděla, že interpretací tohoto díla je spousta a Marina Fiorato jich do sebe spojila hned několik. Existují botanické, mytologické, astrologické i zeměpisné interpretace, o kterých jsem díky tomuto románu slyšela poprvé a motivovaly mě k dalšímu pátrání.
Jen bych k tomu potřebovala tu geniální představivost a nápaditost Guida, protože na podobné závěry bych já zaručeně nepřišla (a už vůbec ne v takovém spěchu).

V knize bylo samozřejmě i pár nedotažeností. jednou z nich byla pro mě postava "malomocného". Jeho role je mi doteď trochu nejasná a navíc se kolem něj točí i trocha nepřesností (ale omluvitelných...). O tom, že vše se dálo ve vysokém tempu, při kterém by běžný smrtelník už minimálně pětkrát zahynul, ani nemusím psát, ale berme to jako literární nadsázku.

Milostný románek - kapitola sama o sobě. Od začátku ho očekáváte, od začátku ho cítíte ve vzduchu, ale stále je přítomný jen ve formě pnutí. Cože je velmi potěšující okolnost pro někoho, kdo nesnáší romantické romány s polonahými chlápky na přebalu tak jako já :)

Tak co říci závěrem: Knížka se mi určitě líbila natolik, že jsem si autorku dala do hledáčku a hodlám si od ní přečíst i další knihy (například Mandlovou Madonu nebo Křišťálové srdce). Vše se čte svižně, rychle a se zatajeným dechem. Navíc vás donutí k tomu, abyste si více prohlédli samotný obraz. I když jsem ho předtím znala, mám pocit, že teď ho mám detailně v krvi (a kdyby nic víc, tak tohle stojí za to).
Za mě plný počet hvězd :)

5/5

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 lenkaknel lenkaknel | Web | 23. ledna 2016 v 16:50 | Reagovat

Nalákala jsi mě, podobné příběhy mám moc ráda, na druhou stranu zas nemusím ty vulgarismy. Ikdyž asi je fakt, že k Lucianině společenské vrstvě to asi patří. :-)

2 Bichlička Bichlička | Web | 23. ledna 2016 v 17:11 | Reagovat

[1]: Já ty vulgarismy taky nemusím, ale Luciana tak mluvila běžné - tzn.ze to znělo jako normální mluva :-) a není toho tam až tak, ze bych se cervenala. Máš tu výhodu, ze víš, co čekat a nebudeš vypleskla jako já :-D

3 anchovickal anchovickal | Web | 24. ledna 2016 v 2:08 | Reagovat

Také si to možná přečtu :-)

4 Bichlička Bichlička | Web | 24. ledna 2016 v 12:10 | Reagovat

[3]: to jsem ráda, ze jsem takhle navnadila :-)

5 Eliška - Věnováno knihám Eliška - Věnováno knihám | Web | 24. ledna 2016 v 17:41 | Reagovat

Okamžitě hned po prvních řádcích mě napadl Dan Brown :) Tahle kniha vypadá dobře, otřejší příběhy o prostitutkách mám ráda, bývají to super oddechovky. Díky za inspiraci ♥

6 bichlicka bichlicka | Web | 24. ledna 2016 v 20:11 | Reagovat

[5]: I mě napadl hned, jak jsem začala číst. Ale je to pro mě takový lepší Dan Brown )ale to je otázka vkusu, já moc nemám ráda, když Robert Langdon na všechno přijde během jedné noci; tady jim to přeci jen zabere asi rok :) )
Ale za mě velké doporučení, takže určitě se inspiruj. A moc děkuji za návštěvu, moc si toho vážím :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama