Achilleova píseň - trochu jiný pohled na hrdinu

2. února 2016 v 13:25 | Bichlička |  RECENZE KNIH
autor: Madeline Miller
rok vydání: 2014
vydal: Host

Oficiální anotace: Řecko v časech hrdinů. Patroklos, nešikovný mladý princ, byl vyhoštěn do království Fthie, kde žije přehlížen ve stínu krále Pelea a jeho zlatovlasého syna Achillea.
Achilleus, "nejlepší ze všech Řeků", je vším, čím Patroklos není - silný, krásný, syn bohyně -, a jejich cesty se nikdy neměly zkřížit. Jednoho dne ho však Achilleus vezme pod svou ochranu a brzy se z nich stanou přátelé. Vzdělávají se v umění války a medicíny a z jejich pouta vznikne něco mnohem hlubšího - k nelibosti Achilleovy matky Thetidy, kruté mořské nymfy.
Když přijde zpráva, že byla unesena Helena Spartská, jsou řečtí muži vyzváni, aby šli do války proti Troji. Achilleus se připojí, sveden příslibem slavného osudu. Patroklos, zmítaný láskou a strachem o svého přítele, následuje Achillea do války, aniž tuší, jak krutá zkouška je čeká.
Toto dojemné a originální ztvárnění trojské války je zničujícím příběhem lásky a soupeření mezi bohy a lidmi. Hlavní zápas se však odehrává mezi nelítostnou ctižádostí a touhou lidského srdce po míru.

Kdo by neznal Achillea? Jednoho z největších legend trojské války, ale i nejslavnějších řeckých hrdinů? Věřím, že tací se jen málokde najdou. Ale jak ho většina lidí zná? Jako neohroženého, zlatovlasého svalovce, kterému byla osudná jeho pata - jediné zranitené místo na těle.
Madeline Miller nám však předkládá trochu jiný obraz. Ukazuje nám Achillea hlavně jako člověka, který má své chyby a slabosti.
Příběhem nás celou cestu provádí Patrokles - ve zkratce řečeno ztroskotanec, vyvrhel a podivín. Možná proto zaujme fthijského prince Achillea. Snad je to tím, že jako jediný se mu nesnaží zalichotit, drží se v pozadí a nechce zaujmout místo mezi jeho obdivovateli. Jak je psáno v anotaci - brzy se spřátelí, ale od začátku je mezi nimi něco víc, pnutí, energie, kterou neumějí pojmenovat, ale která se později překlene v nezměrnou lásku.
Věřím tomu, že starověk byl k homosexualitě velmi tolerantní (obzvlášť ve válečných dobách), a proto nikoho nepřekvapil jejich vztah jako spíš fakt, že se Achilleus snížil k "takovému" muži.

Moc se mi líbil styl jakým autorka dokázala provázat mytologické postavy s historií. Celý román se tak díky tomu nesl ve zvláštní magické lince. Nijak se tu nezastíralo, že Achilleovou matkou byla mořská nymfa nebo že oba chlapce cvičil kentaur.
Navíc - ačkoliv by člověk čekal, že v hlavním zájmu bude trojská válka, tak ta se ke slovu dostává až v druhé polovině knihy. Člověk má tedy dost času na to "zvyknout" si na hlubokou nezištnou lásku mezi hlavními představiteli.

Samotná válka vystavuje vztah Achillea a Patrokla velké zkoušce. Z milého a nekonfliktního chlapce se z Achillea totiž stává krvelačný bojovník a kosí jednoho protivníka za druhým. Už není ten bezelstný mladík, už nedá na rady svého milovaného.
Všichni víme, jak skončí, ale ačkoliv jsem četla knihu se známým závěrem, přesto mě nesmírně dojala.
Knížka je velmi podrobná a troufám si říct, že i autentická. V doslovu se autorka přiznává, že nad tvorbou strávila 10 let.

Závěrem: Doporučuji, abyste si knihu přečetli a sami se nechali vtáhnout do kouzelné moci literatury. Mě osobně děj velmi dojal (ale obávám se, že jsem na střední léta začala být sentimentální) a opět jsem se neubránila na konci minutám tichého hledění do prázdna. Navíc - pokud jste fanoušci filmu Trója, budete také spokojeni - ať je to jak chce, Achillea jsem si představovala jako Brada (což mi zpočátku trochu dělalo potíže, protože odjížděl do války v cca 17 letech).
Pro mě nemá kniha žádné mínus, a tak si právem zaslouží pět hvězd z pěti.

5/5

P.S. : Zároveň je tato kniha první splněnou knihou z Knižního předsevzetí pro rok 2016 :)
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama