Mrtvý posel - detektivka z habsburské Prahy

15. února 2016 v 13:58 | Bichlička |  RECENZE KNIH
autor: Vlastimil Vondruška
rok vydání: 2016
vydal: MOBA

Oficiální anotace: Královský písař Jiří Adam z Dobronína nalezne u dveří svého domu těžce zraněného muže. Umírající stihne ještě říci, že se chystá jakési spiknutí, jenže zemře dřív, než stačí povědět víc.

Konečně skvělá zpráva pro všechny vondruškomilce - je tu nový díl jeho detektivních románů. Tentokrát se jedná o pokračování série Letopisů královské komory a jako již dříve se zde setkáme se sympatickým Jiřím Adamem z Dobronína a jeho pomocníky - Petrem Bakalářem a jeho ženou Rozárkou. Už při čtení anotace se člověk napne a nedozví se ani o kousíček víc, než by bylo potřeba. Tajemný muž? Spiknutí? Smrt? Na začátek skvělá zápletka.

Královský písař Jiří Adam žije konečně trošku poklidným životem naplněným prací v kanceláři a přátelským prostředím ve svém domě. Jak to ale bývá, brzy se má vše změnit. Nejen, že celou jeho domácnost začne sledovat podezřelý "zrzavec", ale jeho kuchařku se někdo pokusí zabít v tlačenici přímo ve městě a nakonec mu v noci padne do náruče samotný podezřelý s bodnou ranou v těle. Mohlo se stát něco nečekanějšího?
Ale toto je teprve začátek, a tak se brzy roztáčí kola pátrání, která dovedou našeho hlavního představitele do nebezpečí i na stopu neočekávaných tajemství. Ku pomoci mu naštěstí přispějí jeho přátelé i poddaní.

Mrtvý posel pro mě byla velmi milou jednohubkou. Děj je natolik chytlavý, že je možné vše přečíst během jednoho dne. Hned na začátku vás knížka pohltí a vy se nedokážete odtrhnout. Nakonec to vypadá tak, že čtete a čtete a stále si říkáte - Už jen jednu kapitolu, už jen poslední stránku... Postava Jiřího Adama je sympatická, ačkoliv opuštěná. Všechny ostatní postavy jsou v páru, zatímco on jediný je jako vdovec bez náležitého protějšku. A tak vypadá i jeho soukromí život. I jemu se zasteskne ale hlavně - on jediný neodkrývá karty žádné partnerce. Tím pádem - během příběhu se seznámíte s poznatky a názory Rozárky a Petra, Ulricha a Klárky, ale nikoliv ty nejtajnější pohnutky Jiřího Adama. Tímto faktem vás autor neustále nechává v napětí a finální rozuzlení si skutečně schovává až do posledních stránek pro sebe (i když už přeci jen trochu tušíte).

Ačkoliv je celý román čtivý, plynulý a napínavý, přesto má i své nedostatky. Tím hlavním nedostatkem pro mě byl konec. Kolikrát se stane, že během vyšetřování sledují představitelé falešné stopy, nebo se delší dobu zabývají možnými spekulacemi a prodlužují tím děj - a pak, když už se vše objasní a vy jste na absolutním vrcholu děje, tak je konec. Ale úplný konec, nikoliv jen mlácení prázdné slámy. Jiří Adam odhalí všechny spletité úradky a....... je po všem. Možná mi tu chyběly třeba jen tři čtyři věty navíc, ve kterých například Jiří poděkuje svým kolegům, nebo alespoň dojde domů, ale takhle zbrklý závěr mě trochu rozčaroval a stále mám pocit nějaké nedotaženosti.

Tento můj závěrečný poznatek samozřejmě nic nemění na tom, že pan Vondruška je pro mě skutečným mistrem svého oboru (historické detektivky) a jedním z mých nejoblíbenějších současných autorů. Cenu čtenářů si určitě zaslouží a já se těším na jeho další knihy. Za mě hodnotím knihu Mrtvý posel čtyřmi hvězdami z pěti.

A pokud jste ještě nečetli žádnou jeho knihu, nebo vás právě tato zaujala, můžete si jí koupit třeba ZDE .
Za poskytnutí recenzního výtisku chci tímto moc poděkovat nakladateslství MOBA.

4/5
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama