Můj nejen knižní leden...

4. února 2016 v 14:02 | Bichlička |  KNIŽNÍ MĚSÍC
Tento čtvrtek se mi trochu smísil s dalším pravidelným článkem a tím je právě shrnovací "Můj nejen knižní..."
A protože jsem nezahálela ani v lednu, pojďme se na to hned vrhnout.

1. Knižní oddělení

Přečtené knihy

Překonala jsem se - za tento měsíc jsem přečetla 5 knih. A jaké to byly? Nebudu se k jednotlivým knihám více vyjadřovat, protože na čtyři první jsem uveřejnila samostatné recenze a na poslední budu jednak odesílat recenzi do Knihcentrum revue + budu o ní psát v samostatném článku zabívajícím se uměním.
Tak tedy - Madame Picasso (nádherná kniha plná lásky, umění i tragiky), První dojmy (nepříliš povedená snaha o propojení Jane Austenové s moderní hrdinkou), Tajemství mistra Botticelliho (perfektní kniha "pobrownovsku" zasazená do renesanční Itálie), Achilleova píseň (tak dojemné, krásné a strhující,.....) a jako poslední Umění falzifikace (tentokrát literatura faktu o padělatelích a jejich postupech).


Druhou kategorií jsou Johančiny knížky - tentolrát jsme před spaním přečetli dvě knížky - Ušaté pohádky na dobrou noc, na které už je k vidění i video recenze + Pan Krbec na Kulíkově (dnes natáčíme recenzičku a jsme z této knihy opravdu nadšení :) )

Nové knihy

Ani tentokrát jsem se neudržela. Ale vypadá to, že se zatím vážně snažím stát nohama na zemi a tak lednové skore je - 6 nových knih. Z toho 2 knihy jsou recenzní výtisky - Umění falzifikace od serveru knihcentrum.cz a Země alkoholu od megaknihy.cz.
2 knížky jsem si sama koupila - Jackaby a P.S.
Knížku Pohlednice z kavárny jsem dostala jako předčasný dáreček k svátku od svému muže :-* a Achilleovu píseň jsem vyhandlovala s Leničkou z blogu story-huntress.blogspot.cz.

Co mě zaujalo
Je po Vánocích a nakladatelé mají trochu na odfrknutí. Není se tedy čemu divit, že vychází méně knih, a tak i méně knih zaujalo mojí pozornost. Podívejte se alespoň na 4, které si vysloužily můj zájem.
Navíc ještě knížka, kterou jsem ale hned dostala jako dárek - a tou jsou právě Pohlednice z kavárny od Lenky Horňákové Civade :)

2. Neknižní oddělení

A teď trochu z jiného soudku. Svůj čas se snažím využívat nejen ke čtení, ale i k různým akcím, cestování, tvoření,... A ani v lednu tomu nebylo jinak. Hned na začátku jsme oslavili čtvrté narozeniny naší Johanky (to ona pro vás nově vytváří dětské recenze + v článku o dětech a literatuře dávala názorný návod, jak si vytvořit "čtecí housenku").
Navštívili jsme i dvě výstavy - tou první byla interaktivní výstava pro celou rodinu z centra IQlandia (mohli jste si vyzkoušet různé fyzikální zákony v praxi, zamotat se v optických klamech a zahrát si na infra harfu :) ). Druhou akcí pak byla vernisáž výstavy Čajem nečajem - konala se v našem městském Polánkově muzeu a zaměřuje se na sbírku čajových krabiček dvou ostravských nadšenců. Je až k neuvěření, že zvládli nasbírat asi 1.500 různých kusů plechovek.

Teď trocha kreativity v kuchyni - vytáhla jsem svou pekařskou knihu a pustila se do toho. Výsledkem byly dva chleby - žitno-vločkový (který mi rodinka ujídala ještě před vychladnutím) a bramborový (vláčnější, ale neméně dobrý).

A co trocha filmového vyžití - shlédli jsme s manželem nový film Lída Baarová. Je pravda, že jsem na něj slyšela hodně negativních i pozitivních komentářů, ale my se svorně přikláníme k pozitivní kritice. Prostě se nám to líbilo, ačkoliv některé scény byly trochu neuvěřitelné. Dovolím si jen drobné výtky - myslím, že film mohl být trošku delší, protože některé události si zasloužily větší pozornosti + málem jsem pukla vzteky, když mojí jedinou oblíbenou árii od Wagnera (Sbor poutníků) přiřadili jako podkladovou hudbu k hrůzám křišťálové noci....
Nedá se říct, že dvě opery, na kterých jsem sloužila v práci, jsou zrovna filmovým vyžitím, ale vzhledem k tomu, že je přenášíme v kině formou online vysílání z Metropolitní opery v New Yorku, tak to je takové filmové zpracování. Tentokrát jsme dávali Lovce perel (to bylo snad poprvé, kdy musím říct, že hlavní představitel byl pěkný chlap..... ba ne, podruhé - poprvé to byl Wagnerůn Siegfried :D ) a klasiku od Pucciniho Turandot (paradoxně jsem se na ní tak moc těšila a nebýt nejznámější árie Nessun dorma, tak jsem se kopala nudou... bohužel)


A jako můj osobní největší úspěch za měsíc leden patří konečně dodělaný velký A1 obraz. Malovala jsem ho pro Ivanku k narozeninám, je celý pouze pastelkový a byl velmi, veeeelmi pracný (to proto, že si nedělám ambiciozní představi o svém "umění"). Naštěstí se líbil a už dělá parádu na čestném místě nad gaučem :DA jak jste na tom byli v lednu vy? Kolik jste toho přečetli a co nového vytvořili nebo viděli? Určitě dejte vědět, budu moc ráda :)
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 lenkaknel lenkaknel | Web | 4. února 2016 v 18:02 | Reagovat

Mně se teprve teď podařilo dočíst Hérodota, tak mám radost :-D Jsem moc ráda, že se Achilleova píseň líbila :-) Obraz je nádherný, myslím, že slovo umění není třeba dávat do uvozovek ;-)

2 Tojaheva Tojaheva | 4. února 2016 v 18:17 | Reagovat

V první řadě Vám musím složit poklonu za tak úžasný obraz. Je nádherný.
Já se v lednu ke čtení nedostala tak jak bych chtěla, takže se musím v únoru polepšit, abych ze sebe měla lepší pocit.
Lídu Baarovou jsem ještě neviděla, ale také se na ni chystám. My byli pouze včera s manželem na Zmrtvýchvstání a uznávám, že ač se mi film líbil, mohl být o trochu kratší. Určitě se našly scény, které tam být nemusely.

3 Rozesivacka Rozesivacka | E-mail | Web | 5. února 2016 v 12:52 | Reagovat

Pěkný článek, super prožitý měsíc :) Jinak k Lídě Baarové spíš doporučuji dokument Zkáza krásou. Promítali jsme a stojí za vidění. A chleba a pečivo peču taky vlastní a už se mi ke kupovanému nechce moc vracet. Jen když opravdu nestíhám, dojdeme do obchodu.

4 bichlicka bichlicka | Web | 5. února 2016 v 19:54 | Reagovat

[1]: moc děkuji - za Achillea i pochvalu :)
[2]: moc děkujiiiii, únor máme o den delší, tak toho určo stihneme mnohem více :D A Lídu doporučuji
[3]: Hmmm, Zkáza krásou, to zní dobře, pohledám, děkuji za tip ;) domácí chleba je dost návyková záležitost - už jsme dělali cibulový a ořechový :D :D jaký děláš ty?

5 Rozesivacka Rozesivacka | E-mail | Web | 7. února 2016 v 10:41 | Reagovat

[4]: Chleba dělám většinou nehnětený přes noc. Večer zadělám těsto, ráno peču. Dvě třetiny chlebové nebo hladké mouky a třetinu pak různě (celozrnnou, špaldovou, žitnou,...). Přidávám různá semínka nebo sýr, olivy. Podle chuti. Rohlíky a housky pak většinou o víkendu, když je víc času.

6 Jana Jana | Web | 19. února 2016 v 6:51 | Reagovat

Moc hezky clanek a pastelkovy obraz je nadherny:-) :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama