Pro jméno a čest - společenská freska z 13. století

6. března 2016 v 9:13 | Bichlička |  RECENZE KNIH

autor: Naďa Horáková
rok vydání: 2016 (2. vydání)
vydal: MOBA

Oficiální anotace: Děj historického románu se odehrává během poslední čtvrtiny 13. století na jihovýchodě Markrabství moravského. Na pozadí historických událostí za vlády Přemysla Otakara II. a jeho syna Václava II. sledujeme osudy několika zemanských rodů v čase, kdy se dokončuje stálá moravsko-uherská hranice v oblasti Lucka a Bílých Karpat. Příběhy šlechty a poddaných, osob smyšlených i historických, jsou zasazeny do dobových reálií jihovýchodní Moravy, včetně společenské hierarchie, tradic a právního a soudního uspořádání té doby.

Osudy jedné rodiny ve 13. století mohou být natolik plné smutku, o kterém se nám ani nezdálo. V Českých zemích vládne hluboký středověk a to není ten nejlepší čas na lásku. Muži se běžně žení a musí počítat s tím, že jejich ženy zemřou při porodu. Není ani tolik zvláštní, že je muž ženatý potřetí, protože mu předchozí ženy odešli i s dítětem.

S touto knihou se vám do rukou dostane nejen příběh konkrténí rodiny, ale zároveň poutavá historická freska plná smutku i nové naděje.
Zachariáš Hon miluje svou poddanou Markétu, ale i přes to se musí oženit na úrovni a vzít si zemanku. Co ale dělat, když ho srdce táhne jinam? Pomůže čas, děti nebo nátlak? A jak se může vše vyvinout až v tragédii hodnou moderních detektivek?
Knížka nám nabízí od všeho něco - najdete tu romantiku, lásku, zradu, vraždu, napětí, pomstu, nenávist i touhu po moci.

Přemýšlela jsem, co bych vám napsala jako největší klad knihy. Nesporně mezi ně patří celková atmosféra. Je pravdou, že děj není zrovna "sluníčkový", ale o to víc je autentický.
Spousta smrti, spousta porodů a spousta mrtvých dětí - ale o to víc si člověk uvědomí, v jak vyspělé době dnes žijeme, a to co my považujeme za relativně běžnou a banální záležitost (porod), byla v té době nejrizikovější událost v životě ženy.
Několikrát se mi dokonce stalo, že jsem jen seděla s vytřeštěnýma očima a vstřebávala jsem situaci.

Kniha je psána trochu těžším stylem. Hlavně je to způsobeno velkým počtem postav a velkou úmrtností - tím pádem i velkým počtem dalších partnerů, nových dětí a opět nových úmrtí. Chvíli člověku trvá, než si srovná, kdo je čí bratr, kdo švagr a kdo sestřenice z matčiny strany. Ale věřím, že tak to skutečně chodilo a nebylo nad to, věnovat se rodinné genealogii a rozšiřování cti rodiny.

Knižka se mi jednoznačně líbila a zařazuji ji k další povedené literatuře z pera paní Nadi Horákové. Je to v pořadí již třetí kniha od této autorky a stále mě moc baví. Vedle dějové linky v ní totiž můžete zahlédnout otisk skutečného ducha doby.
Jen kvůli těžší orientaci v postavách dávám knize čtyři hvězdy a doufám, že brzy se dostanu k dalšímu dílu od paní spisovatelky.

I tentokrát moc děkuji nakladatelství MOBA za poskytnutí recenzního výtisku a určitě se po knize podívejte. Třeba i ZDE

4/5
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama