Drobnosti pro dobrou náladu (nejen knihomola)

22. dubna 2016 v 21:08 | Bichlička |  KNIŽNÍ VYKECÁVAČKA
Znáte to všichni na začátku týdne jsme mohli chodit v krátkém rukávu, za to v pátek je zataženo, prší a člověk pomalu zvažuje, zda nejít zburcovat čistírnu, aby vám neprodleně vrátila zimní kabát. A co teď? Jak nenechat náladu zamrznout a rozehřát naše zklamaná srdce?

Pokud se řadíte mezi knihomoly, můžete zajásat, protože toto je to nejlepší počasí pro KPK (rozumnějte - kniha+peřina+kafe ....... nebo čaj samozřejmě). Ale co naplat, i knihomol se chce někdy potěšit alespoň drobnostmi, které se netýkají literárního příběhu.
Přemýšlela jsem nad tím a dospěla jsem k názoru, že vám napíšu pár nápadů a postřehů, které zaručeně zlepšují mojí náladu (nebo mi alespoň usnadní můj život mezi knihami). A že to nejsou zrovna obr pecky? No a? O to lépe - protože z drobností se můžete radovat denně, ale velké věci přicházejí jen málokdy.

  • "interní záložka" - taková možná blbost, ale když nutně potřebuji založit knížku a pokračovat v běžné aktivitě, jsou tyhle vlepené provázkovky prostě perfektní. Já prostě miluji knížky, které jsou doplněné látkovými záložkami, které navíc ladí s přebalem.
  • už kolikrát se mi to stalo - v mé knihovně je spousta knih, která má snímatelný přebal, ale z důvodů zachování duševního zdraví ho nikdy nesundávám. Důvod? Velmi prozaický - pod krásným zevnějškem se skrývá jednobarevné hrubé cosi, co mi drásá nervy. O co víc člověka dokáže povznést grafická úprava knih po všech stranách. Tou poslední krasavicí je u mě například román Do tmy :)
  • je jaro a když už nevíte, co s knihami, tak proč je nevyužít i trochu jiným způsobem? Nebojte, dnes vás nebudu nabádat k tvoření ze starých stránek, ale prostému využití jejich váhy. Pamatuji si totiž doby, kdy jsem běhala jako malá po louce a sbírala kdejaké kvítí, potom jsem je nacpala mezi stránky encyklopedií a čekala až si je vylisované budu moct vystavit nebo jimi doplnit vlastní herbář. Na tuto krásnou nostalgickou tradici jsme se letos rozhodli navázat. Je jaro, a tak opět běháme po louce a u řeky a sbíráme bylinky i plevele (i když plevel pro mě neexistuje, vše se dá využít) a lisujeme a lisujeme...... a pak si vytvoříme vlastní herbářek a bude to v podstatě naše první krásná kniha :) a já vím, že na ní budu pyšná, protože to bude dílo moje i mojich dcer a i tato knížečka bude součástí naší vlastní historie.

  • miluji antikvariáty, staré knihy a příběhy, které se váží ke knize samotné a nejen k ději. Proto jsem vždy nadšená, když v nějaké stařešince najdu krásné věnování. Kniha s věnováním má svojí historii, svoje zvláštní kouzlo a snad i duši. Jak moc mě potěší, když vidím skvosty z válečných let a představím si, že dřív bylo zcela běžné, že se dětem věnovala právě knížka (a to nehledě na dobu a nehledě na dnešní pohled na daný titul....... ano, mluvím o Babičce :D )

A co vy? Máte také své drobnosti, které vám zpříjemňují den? Určitě budu ráda, když se o ně s námi podělíte třeba v komentáři.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 slunecnyden slunecnyden | Web | 24. dubna 2016 v 14:46 | Reagovat

Viděla jsem nádherný záložky do knížky - provázek a na obou stranách byl výtvor z cínu - třeba rybička a plechovka, nebo vidlička a nůž a tak. Ale moc hezky vyrobené. A ještě jedna věc se mi líbí. U nás na hřišti máme skříňku, v které jsou knížky. Můžeš si knížku vzít a nějakou jinou tam třeba vložit.

2 Bichlička Bichlička | 24. dubna 2016 v 16:19 | Reagovat

[1]: O těch Knihobudkách jsem slyšela a musí to být skvělá věc, u nás bohužel o žádné nevím, ale na druhou stranu, mám tolik knih, že ani nevím, na kterou sáhnout dřív. Ale možná zkusím nějakou vymyslet..... není to špatný nápad, děkuji :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama