Poslední poutník - skvělá trefa do černého

10. dubna 2016 v 12:07 | Bichlička |  RECENZE KNIH
autor: Gard Sveen
rok vydání: 2016
vydal: Host

Oficiální anotace: Jak souvisí vražda bývalého odbojáře s kosterními pozůstatky z druhé světové války?
Kdo byla Agnes Gernerová, krásná dívka, která přijela do Osla na podzim roku 1939? V květnu 2003 byly v lese severně od města nalezeny lidské kosterní pozůstatky pocházející patrně z druhé světové války. O několik týdnů později je ve svém domě v luxusní osloské čtvrti zavražděn zestárlý podnikatel Carl Oscar Krogh, bývalý člen odboje. Osloská policie nachází mezi oběma případy souvislost. Při vyšetřování se totiž ukáže, že Krogh patřil k nejbližším spolupracovníkům mýty opředeného Kaje Holta, vůdčí osobnosti odboje. Krogh byl jedním z těch, kteří se pokusili odhalit příčinu Holtova nikdy nevyšetřeného úmrtí ve Stockholmu na jaře 1945. Bludiště lží a zamlčování zavede vyšetřovatele Tommyho Bergmanna zpátky do válečných časů. Do doby, kdy se pravda obětovala jako první, láska se považovala za břemeno a jediným cílem bylo přežít.

Kniha Polsední poutník mě zaujala hned po jejím vydání - propojení napětí a historie mi přišlo jako výborný námět, a tak jsem po ní velice ráda příslovečně skočila.
Děj je členěn do dvou dějových linek, kde první představuje samotný příběh Agnes Gernerové (mladé dívky, která přichází do Osla v průběhu druhé světové války) a druhý pak současné pátrání vyšetřovatele Tommyho Bergmanna po vrahovy starého bývalého odbojáře, Krogha. Jak moc jsou oba případy propletené, zjistí záhy.

Musím se přiznat, že na začátku jsem byla lehce rozpačitá z množství jmen a souvislostí, ale brzy se román rozvinul do dechberoucí šíře, kde vše souviselo se vším. Každé písmenko bylo opodstaněné a každý sebenepatrnější detail dával smysl.
Vše mělo jen jeden problém - ačkoliv jsem si několikrát v průběhu čtení vytvořila teorii o možném pachateli, pokaždé jsem ztroskotala. Neustále jsem byla v napětí a přemýšlela jsem, jak se celá historie Agnes a Krogha mohla udát, jak to mohlo proběhnout a hlavně, k sakru PROČ!? Ano, přiznávám - knížka mě úplně pohltila!
Běhal mi mráz po zádech a nebyla chvíle, abych nad knihou nepřemýšlela (dokonce se mi o ní i zdálo, natolik jsem jí byla unešená).
Zhruba čtyřicet stran před koncem jsem začala upadat do deprese, protože jsem se do příběhu stále zamotávala a prostě jsem nebyla schopná dopátrat se viníka. Posledních devadesát stránek jsem slupla se zatajeným dechem a konečné rozuzlení mi způsobilo šok.


Tato knížka rozhodně patří mezi literární skvosty a zařadila se k mým oblíbeným knihám. Vůbec se nedivím, že vyhrála "Cenu za nejlepší skandinávský krimiromán 2014 - Skleněný klíč". Osobně se domnívám, že kniha zaujme nejen milovníky severské krimi (což já nejsem a Gard Sveen byl moje první seznámení), ale i čtenáře se zájmem o historii. Velice vyvážený a velice napínavý děj je syrový, drsný a přesto neskutečně přitažlivý.

Doporučuji ho všem a moc děkuji serveru KNIHCENTRUM.CZ za poskytnutí recenzního výtisku.
A pokud i vás knížka zaujala, objednat si jí můžete ZDE


Za mě osobně dávám knize zasloužených pět hvězd!

5/5
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama