Dětská recenze: Chaloupka na vršku

9. května 2016 v 21:03 |  DĚTSKÉ RECENZE


autor: Šárka Váchová
rok vydání: 2009
vydal: Česká televize

Oficiální anotace: Život na venkově v dobách našich předků harmonicky plynul v souladu s koloběhem roku. Střídání ročních období s sebou přinášelo různé zvyky a tradice. Vyprávění o dětech z malé podhorské vesničky, jak prožívají jaro, léto, podzim a zimu se všemi radostmi i povinnostmi, působí v dnešní době trochu jako z pohádky. Ale jejich příhody jsou tak živé, že se mohly stát tehdy i dnes. Do příběhů našich čtyř kamarádů se promítá prostota, laskavost a moudrost lidových obyčejů a tradic a dokreslují ji pořekadla, přísloví a lidové písničky. Vraťme se tedy do dob minulých. Třeba na nás dýchnou svou mírností a hlubokým spojením s přírodou a připomenou nám duchovní a etický odkaz předchozích generací, v současnosti tak opomíjený.

Maminčina recenze:

Jedním slovem? Úžasné! A je vůbec třeba něco dodávat?
Chaloupka na vršku si ale více slov přeci jen zaslouží. Knížka je nádhernou adaptací známého a milého televizního večerníčku, který se věnuje českému lidovému roku a tradicím očima konkrétních staročeských rodin. Dětem se líbí malí nezbedové, domácí zvířata a milá atmosféra a rodiče jsou na druhé straně vděční za výchovu ke znalostem o českých zvycích. Moc se mi líbily i notoricky známé říkanky a písničky, které jsme si prozpěvovaly a opakovaly spolu s Mařenkou, Apolenkou nebo Honzíkem. Dětské postavy jsou velmi věrné a často jsme si v jejich nezbednostech dokázala představit i svoje děti (i když mě někdy z jejich neppozornosti mrazilo) a to je další obrovský plus.
Tato knížka byla pohlazením po duši nejen pro Johanku (ta se snad poprvé skutečně hlasitě smála), ale i pro mě a já se každý večer těšila na nádherné vypravování doplněné krásnými loutkovými obrázky. Knížka by vám určitě neměla utéct obzvlášť pokud chcete svým dětem přiblížit život na tehdejší vesnici anebo je vést k tradicím. Z vlastní zkušenosti můžu říct, že nejen děti pak dostanou chuť oprašovat staré zvyky :)
Prostě nedokáži říct nic víc než - Nádhera!
Zaručeně se jedná o jednu z nejlepších dětských knih, které jsem kdy četla.

Johančina (nejen) recenze:


Pro tuto knížku jsme si tentokrát pozvali ještě o něco straší sestřenku Elenku. I ta knížku přečetla s maminkou před spinkáním a moc se jim líbila. Takže vám přinášíme v podstatě první trojrecenzi (se snahami o čtyřrecenzi :D ).


I na konci si neodpustím velké doporučení. A těšíme se na druhý díl :)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Rozešívačka Rozešívačka | E-mail | Web | 15. května 2016 v 20:49 | Reagovat

My máme jen druhý díl, který jsem pořídila loni na Vánoce. Já na Chaloupku nejdříve narazila ve formě večerníčkových videí na ČT a tak se mi líbily, že jsem pořídila i knížku. Mám ty příběhy moc ráda a teď už jsme je začali číst i s Vítkem, když vydrží déle poslouchat. A písničky jsou super, ke 2. dílu je i malé CD, kde jsou nazpívané.

2 Bichlička Bichlička | Web | 15. května 2016 v 20:52 | Reagovat

[1]: Ano Moni, druhy dil nam tento tyden prisel postou :-) moc se na nej tesime a uz ted se nam libi

3 Babi Renata Babi Renata | E-mail | 1. července 2016 v 22:44 | Reagovat

Holčičky byly úžasné. Renča

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama