Mladý Mesiáš - když byl Ježíš ještě Ježíškem...

23. května 2016 v 14:15 | Bichlička |  RECENZE KNIH
autor: Anne Rice
rok vydání: 2016
vydal: Knihy Omega

Oficiální anotace: Sedmiletý chlapec jménem Ježíš odchází se svou rodinou z Egypta zpět do rodného Izraele. Ještě si neuvědomuje svou pravou podstatu, ale je víc než jasné, že není jako ostatní děti. Silou myšlenky dokáže vzít i darovat život, nebo zastavit déšť. Odkud se tyto schopnosti berou? Proč toho před ním dospělí tolik tají? Mladý Mesiáš je kniha provokativní a pokorná zároveň. Provokativní v tom, že je v ní vypravěčem sám Kristus, což je pro mnohé troufalost či přímo svatokrádež. Anne Rice, autorka bestselleru Interview s upírem, se ale příběhu mladého Ježíše zhostila s velkým respektem nejen k dějinným reáliím, ale také ke křesťanské a židovské tradici obecně. I čtenář, který není křesťan, může tuto knihu číst jako historický román o Izraeli prvního století.

Příběh Ježíše Krista zná pravděpodobně každý průměrně vzdělaný člověk. Je to postava pro mnohé kontroverzní, pro jiné dostatečně nedoložená, ale tak nebo tak stále je jednou z nejznámějších v lidské historii.

Možná proto by se mnohým mohlo zdát, že o něm už není co psát a že vše co je možné, tak je známé. Ale opak je pravdou. Osobnost Ježíše v sobě skrývá spousty tajemství a snad jedním z největších tajemstvích je to, jaký byl vlastně Ježíš jako malé dítě. Jak se choval, věděl o svém původu? Měl pod kontrolou své síly a byl si jich vědom?

Samotná Bible o tomto jeho životním období moc nevypovídá, a tak se autorka Anne Rice, pustila do pátrání po nejrůznějších archivech a spisech..

Musím říct, že kniha na mě udělala dojem. Popisuje Ježíše coby malého sedmiletého chlapce, který je zmatený a neustále tápající. Hledá odpovědi na své otázky, ale dospělí mu je nechtějí z obavy zodpovědět. Ježíš je chlapcem tak, jako jeho vrstevníci, ale přesto ho pronásledují zvláštní sny a "náhody" a jeho rodiče i rodina se ho stále snaží ochraňovat.

Kniha je příběhem o hledání pravdy, o síle, která zatím jen dřímá pod povrchem a o malém chlapci, který ještě neví, jak velkou úlohu v dějinách musí sehrát.

Jako velké pozitivum knihy považuji to, že se autorka zaměřila na nepopsané období Ježíšova života. Na podkladě skutečných zvyků a životního stylu se snaží vylíčit život malého "Ježíška" tak, jak by ho v té době mohl prožívat každý sedmiletý malý chlapec. Jsou zde krásné pasáže o židovských zvycích, o Jeruzalémě a chrámu a o soudržnosti rodiny, která hrála v životě tehdejšího člověka nejdůležitější úlohu (tedy hned po Bohu samotném samozřejmě).
Ale kdybych měla vyzdvihnout alespoň jedno negativum, pak se mi nelíbilo vylíčení Marie jako věčné panny. Dogma o neposkrvněném početí je všeobecně známé, ale já sama se i ze své pozice věřícího člověka nedokážu ztotožnit s tím, že Anne Rice pojala Marii jako ženu, která ani po porodu Ježíše nežila s Josefem manželským životem. V době prvního století mi přijde nepříliš pravděpodobné, že by vdaná žena takto mohla žít. Přeci jen rodina byla základ - děti byly požehnáním a Marie přeci byla manželkou i matkou!
Tohle je jistě jen můj osobní poznatek, ale možná stojí za to, se nad ním zamyslet.
Po stránce grafické musím taktéž smeknout. Jednoduchý, ale chytlavý design mě zaujal na první pohled a navíc miluji knihy, které mají pod hezkým papírovým přebalem i hezkou skutečnou obálku. Tato knížka bude zajisté i nadále okrasou mé knihovny.


Na samotný závěr tedy. Pokud máte rádi historické romány, poklidné klima a sondy do životů lidí v dřívějších společnostech, pak se určitě nechte zlákat touto jedinečnou knížkou.

Knížku Mladý Mesiáš jsem vyhrála v recenzním konkurzu od Nakladatelství Omega a moc jim za tuto příležitost děkuji. Pokud i vás kniha zaujala, objednávat si ji můžete ZDE

4/5
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 K. K. | Web | 23. května 2016 v 14:22 | Reagovat

hezký blooog :)

2 Kateřina Kateřina | Web | 27. května 2016 v 14:19 | Reagovat

Taky jsem četla a moc se mi líbila.

3 rachel roo rachel roo | Web | 5. června 2016 v 15:11 | Reagovat

premyslela jsem, jestli si ji vzit, nakonec jsem do ni nesla, nejak jsem se bala, ale koukam, ze nebylo ceho :)

4 Bichlička Bichlička | Web | 5. června 2016 v 15:13 | Reagovat

[3]: neni ceho se bat :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama