Rytíři z Vřesova - počátky Lucemburků v Čechách a nový vítr do plachet

10. května 2016 v 21:26 | Bichlička |  RECENZE KNIH

autor: František Niedl
rok vydání: 2016
vydal: MOBA

Oficiální anotace: Píše se rok 1310 a do Čech přijíždí mladičký Jan Lucemburský, aby se zde ujal vlády. Země je rozpolcená. Na jedné straně přívrženci slabého Jindřicha Korutanského, na druhé straně přívrženci Jana Lucemburského, manžela Elišky Přemyslovny. Vysoko na šachovnici stojí i Jindřich z Lipé a Eliška Rejčka, královská vdova a jeho milenka. Je tu i Petr I. z Rožmberka, nejmocnější jihočeský velmož.
Skutečnými hrdiny tohoto příběhu jsou však spíše ti, o nichž kroniky většinou mlčí. Ti, jejichž životy upadly v zapomnění, jejichž příbytky a tvrze se rozpadly v prach a dnes si již nikdo nevzpomene na to, kde se nacházely...


František Niedl byl pro mě už delší dobou autor, který čekal na své přečtení v pomyslné poličce. Neslyšela jsem o něm hanlivého slova, a tak s jeho novinkou na trhu nebylo nad čím uvažovat.

Příběh Rytířů z Vřesova nás dostává do dvou dějových rovin - na jedné straně se setkáme se špičkou tehdejší mocenské hierarchie - s Jindřichem Korutanským, coby svrženým českým králem, a Janem Lucemburským, mladíčkem, který spolu s rukou Elišky Přemyslovny získává právě i uvolněný trůn. Stejně tak jako tyto dvě korunované hlavy jsou v románu zastoupeny i jiné významné postavy české historie (Jindřich z Lipé, Eliška Rejčka, Petr z Rožmberka, Petr z Aspeltu...).
Královská dějová linka je uvedená právě tímto základním historickým dilematem a následně už slouží pouze jako kulisa pro skutečné "hrdiny" této knihy. Těmito reky jsou od teď jižv názvu avizovaní rytíři z tvrze Vřesov.

Rytíři z Vřesova jsou chudí zemané, poddaní krále a poměrně početní, co do dětí. Jejich truhlice ale neustále zejí prázdnotou. A tak se není čemu divit, když se na plné obrátky rozjedou sňatkové machinace za účelem provdání dcer s co nejmenším možným věnem a naopak získání snach s bohatým věnem. Bohužel ne vždy jde vše tak, jak si otcové řeknou a přejí.

Kniha mne okouzlila hned ve dvou směrech - má velmi zdařilou tématickou obálku, která je vyvedená do detailů i pod přebalem a zároveň styl psaní a náplň textu mi byl velmi blízký a přitažlivý.
Děj je psán nenásilnou cestou, a tak se možná může zdát, že místy se nedostává akce anebo jsou určité pasáže zvoleny zbytečně obsažně a nepatřičně - jenže zdání klame a všechna zákoutí textu se tak brzy objasní a před námi se rozvine skutečně zajímavý příběh.


Knihu bych doporučila všem, kteří si libují v historických románech s poklidným tempem.
Onen poklid byl možná jediné eventuální negativum, ale po pravdě, ne pro mě. Spíše než o akcí vybrující knihu se jedná o barvitou historickou fresku a my se v ní můžeme podívat pod roušku tamního běžného života. Drsnost doby, nekompromisnost, lapkové na cestách a nestálost života - to bylo vodou i chlebem běžného člověka ve středověkých Čechách.

Za mě osobně dávám závěrem čtyři hvězdy z pěti, přičemž právě jednu hvězdičku strhávám za pomalejší (ale nikoliv nudné) tempo a za zvláštně useknutý konec (snad je předzvěstí dalšího pokračování).

Věřím ale tomu, že pan spisovatel byl tímto uveden na jedničku a zajisté se zařazuje mezi mé oblíbence.

Za poskytnutí recenzního výtisku moc děkuji nakladatelství MOBA a pokud vás kniha oslovila, můžete si jí objednat přímo ZDE

4/5
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama