Šédé eminence v české historii - za hranice učebnic

31. května 2016 v 10:57 | Bichlička |  RECENZE KNIH
autor: Richard Händl
rok vydání: 2016
vydal : Jota

Oficiální anotace: Jak důležití mohou být známí neznámí? Víte, kdo byl nejmladším a také nejsympatičtějším potomkem Karla IV. a jak dopadl, která česká královna měla největší vliv na politiku, kdo byl nejbohatším člověkem zemí Koruny české nebo proč udělali Přemyslovci dvakrát tu stejnou chybu? Nevíte? Richard Händl vám to prozradí. A nejen to!

Máte rádi českou historii a mrzí vás někdy, že se ve školách učí jen o "hlavních" postavách? Králové, královny, císařové a maximálně nějaký ten vrchní komoří? Ale to se může klidně změnit - sáhněte po knize od Richarda Händla a rázem se můžete dozvědět více o konkrétních případech českých nižších šlechticů, více se seznámíte s třetím synem Karla IV. nebo nakouknete do skandálních soudních procesů s šlechtickými ženami.

Kniha jako taková je rozčleněna na čtyři oddíly a v rámci každého oddílu jsou zařazeny jednotlivé kapitoly o osobnostech daného období - v prvním se seznámíme obecně se životem šlechty a dvořanů, druhý oddíl se už zaměřuje přímo na konkrétní postavy Knížecího období (jako byli například Podiven nebo biskup Daniel I.), dále se seznámíme s představiteli Královského středověku (nemůžu nevzpomenout Petra z Aspeltu a Jana Zhořeleckého) a zakončíme putování v ryze šlechtickém oddíle z dob raného novověku (asi nejskandálnější kapitola je věnována Kateřině Bechyňové z Lažan).

Členění knihy beru za velké plus - přidává na přehlednosti a neklade přílišné nároky na čtenáře. Je zcela na vás, kterou osobností začnete a vůbec nemusíte knížku číst po pořadě.
Na druhou stranu se neubráním i jisté kritice. Knížka se četla vcelku dobře, ale mnohdy mi trošku vadil styl jakým je kniha psána. Chápu, že se autor zřejmě chtěl pokusit o neučebnicový text, a proto zvolil i neučebnicový jazyk, ale mě to někdy lehce rušilo dojem. Větná skladba mi přišla někdy dost zpřeházená, a tak jsem se zadrhávala u úplně banálních vět jen kvůli tomu, abych se ujistila, že jsem je přečetla správně. Myslím si, že je to velká škoda, protože tématicky je kniha skvělým počinem, který může vnést světlo do temnějších koutů a zároveň přitáhnout nové zájemce o české dějiny.

Kapitoly jsou co do délky zvoleny zcela optimálně (jen málokdy přesáhnou 15 stran), ale u některých méně známých osobností mi přišly zbytečně natahované (a možná až zbytečně fantaskní se snahou o vytvoření jakéhosi dobového bulváru).

Další stránka věci jsou ilustrace. Těch se ujal výtvarník Jiří Šorm a pojal je formou černobílé grafiky s dávkou jisté karikatury. Přiznám se, že tento styl mi není moc pochuti, ale mnozí by se mnou jistě nesouhlasili.

Historie je mým velkým koníčkem a obzvlášť ta česká, takže můžu upřímně říct, že jsem knihu vyhlížela s velkým nadšením. Když vyzdvihnu hlavní klady, jako jsou výběr postav, délka kapitol a skvělý námět, a zmíním zároveň i hlavní negativa - ilustrace, jistá bulvárnost a chvílemi zvláštní slovosled a hovorová mluva, pak knížku navzdory mému očekávání hodnotím jako drobný nadprůměr.

Za poskytnutí recenzního výtisku chci tímto moc poděkovat Knihcentru.cz a pokud přemýšlíte nad prohloubení znalostí o českých dějinách nebo jen o příjemném letním čtení, pak si jí můžete objednat ZDE

3/5

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama