Starý kraj - venkov bez příkras

4. května 2016 v 15:17 | Bichlička |  RECENZE KNIH
autor: Dörte Hansen
rok vydání: 2016
vydal: Host

Oficiální anotace: Pětiletá Vera uprchne se svou matkou v roce 1945 z východního Pruska na sever Německa do regionu Altes Land. Útočiště najdou na starém statku s rákosovou střechou. Vera se ve velkém, chladném selském stavení celý život cítí cize, ale přesto z něj nedokáže odejít. O šedesát let později se jí přede dveřmi nečekaně objeví neteř Anna. Utekla i se svým malým synem z předměstí Hamburku, kde ambiciózní ekorodiče nosí svoje děti ulicemi jako vítězné trofeje - a kde se Annin muž zamiloval do jiné. Vera a Anna se téměř neznají, přesto toho mají společného víc, než tuší.
Dörte Hansenová, vládnoucí bystrým okem i suchým humorem, v této knize vypráví příběh dvou samotářek, které nečekaně najdou něco, co ani nehledaly: rodinu.

Vesnice, příroda, návrat ke kořenům - ano tahle kniha se mi musí líbit. Byla jsem si jistá už jen díky nádhernému grafickému zpracování a ani obsah nebyl zklamáním.
Mladá maminka Anna žije spolu se svým čtyřletým synem a nestálým partnerem v Hamburku. Celý její život je jedno nenaplněné zklamání - nedocenění ze strany matky, geniální bratr, který zastínil její nadání, druhořadá stereotypní práce a nakonec náhodné těhotenství s mužem, který jí nedokázal udělat šťastnou. Anna bloumá ulicemi, nakupuje v biosupermarketu a doufá, že takhle má skutečně vypadat život. Ale všechny její představy se zhroutí, když otec jejího syna, spisovatel a bohém, najde zalíbení v jiné ženě.

Anna stojí na prahu nového života a rozhodně si není jistá, jestli toho lepšího. Zbalí si svou lepenkovou krabici a odjede za tetou, kterou téměř nezná, ale která jediná ji dokáže poskytnout odpuštění a nadhled. Teta Vera - potomek polských uprchlíků - je ve vesnici považována za místního excentrika. Je nespoutaná, divoká a za každých okolností svá. A jak se tyto dvě osobnosti dokáží spolu sžít a vyrovnat, to vše je obsahem této knihy.
Příběh je psán formou osobních náhledů a nenechá člověka chladným. Setkáme se zde s množstvím svérázných venkovských postaviček i lidských osudů.


To co mě na knize trochu zaráželo bylo, že jsem se bohužel viděla v negativním líčení "přistěhovalců" z města. Spousty městských lidí si kupují staré domy a stavení a přichází na vesnici s velkými ideály - založit si marmeládovou manufakturu, rozplývat se nad východem slunce, pěstovat vlastní bioprodukty, obdivovat krásy dobytku,... Ach jé, asi jsem marná, ale ačkoliv nejsem romantik, tak tohle všechno mě strašně láká. Většina lidí přeci na vesnici hledá útěk od všedních starostí, od shonu velkoměsta, od smogu a stresu.

Podtrženo sečteno - od přebalu, přes všechny stránky se mi knížka moc líbila. Bylo to příjemné syrové počtení o venkově, o životě bez příkras i o ideálech, které nejsou vždy naplněné. Ale jak kdysi říkal náš kněz - Tam kde ti Pán Bůh zavře dveře, se ti na jiném místě otevře okno. A tak i přes nepřízeň osudu, útěk a rodinný rozkol nachází Anna se svým synem hodnotu, kterou sama nečekala - rodinnou sounáležitost.
Za poskytnutí recenzního výtisku bych chtěla moc poděkovat knihkupectví MEGAKNIHY. Knížku si můžete rovnou i objednat, třeba ZDE
4/5


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Jana Jana | Web | 5. května 2016 v 10:44 | Reagovat

Obalka je moc hezka a obsah podle anotace a tve moc pekne recenze je taky zajimavy :-)

2 bichlicka bichlicka | Web | 6. května 2016 v 20:51 | Reagovat

[1]: Obálka je naprosto skvostná, já jsem z ní úplně vedle (a to jsem si myslela, že moderní design není nic pro mě :) ). děkuji za pochvalu :)

3 Rozešívačka Rozešívačka | E-mail | Web | 15. května 2016 v 20:52 | Reagovat

Tak ta obálka je naprosto skvostná a jelikož jsem nenapravitelný romantik, který po různých peripetiích zakotvil na samotě na bývalém vesnickém nádraží, tak po ní asi sáhnu i kvůli příběhu :)

4 Bichlička Bichlička | Web | 15. května 2016 v 20:54 | Reagovat

[3]: Myslim, ze se ti bude libit ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama