Dětská recenze: Chaloupka na vršku - nové příběhy

24. června 2016 v 10:58 |  DĚTSKÉ RECENZE

autor: Šárka Váchová
rok vydání: 2013
vydal: Edice ČT

Oficiální anotace: Tak asi před sto padesáti lety bydlel v jedné chaloupce, stojící na vršku, vdovec řezbář Tomeš se svými třemi dětmi - nejstarší Mařenkou, Honzíkem a malou Andulkou. V malebné podhorské vesničce žili spolu s několika málo sousedy a přáteli prostý, i když ne zrovna lehký život, kterému příroda dodávala harmonii a řád.Vyprávění je doplněno nejen pranostikami, pořekadly a příslovími, ale také notovými záznamy písniček, které si můžete poslechnout na bonusovém CD.

Maminčina recenze:


Na druhý díl volného pokračování Chaloupky na vršku jsme se moc těšili. Už od první knížky to byla prostě láska na první pohled a nedalo se jinak - spousta tradic, milé prostředí, optimismus, který na vás dýchne z každé stránky, nádherné loutkové ilustrace a navíc to nostalgické prostředí.
Druhý díl je navíc zase o krok lepší - má totiž v jednotlivých kapitolách zakomponované lidové písničky i s notovým zápisem (a pokud patříte, tak jako já, k notovým analfabetům, pak je v knize přiloženo i CD, kde vám všechny písničky předzpívají). Popěvky jsou velmi chytlavé a musím říct, že se dětem moc líbí, jsou jednoduché a melodické a navíc opět ještě o kousek víc utvrdí děti v lásce k této knížce i k našim vlastním tradicím.
Jednotlivé příběhy se opět věnují nám již známým obyvatelům vesničky - rodině Tomšových, Koudelkovic nebo třeba rodina ševce Matěje (ta se u nás stala díky novorozené Barborce velmi oblíbená).
Postavy jsou povětšinou veskrze kladné, tak jak to máme u pohádek rády, ale i tady je dán prostor obyčejnému dětskému zlobení, neposlouchání a tajnůstkářství. Troufám si říct, že děti se můžou v jednotlivých postavách poznat - no, které dítě se někdy pořádně nezamazalo a nesvalovalo vinu na sourozence, že? :)
Kapitoly jsou trošku delší, a tak doporučuji knížku už trošku pokročilejším posluchačům (možná tak 4-5 let, podle toho od kolika dětem čtete)
Jediné negativum knížky pro mě bylo, že nenavazovalo na první díl - konkrétně: na konci prvního dílu Chaloupky je svatba Mařenky s panem učitelem Jankem (a to si obzvlášť holčičky jako je naše Johanka pamatují velmi dobře - no znáte to, nevěsty, šaty,....), ale v druhém díle žije Mařenka stále u tatínka v chalupě a s Jankem po sobě jen pokukují. Věřím, že když čtete knížku v relativní návaznosti na první část, tak si toho děti všimnou a trochu jim to přijde divné. Je to sice jen malá výtka, ale objektivně vzato mohla být tato důležitá epizoda brána v potaz a pak by byla knížka na jedničku s dvěma hvězdičkami - takhle bude jen na jedničku s hvězdičkou :)
Ale závěrem: Chaloupku na vršku milujeme, je krásná po všech stránkách, vede děti správným směrem, používá příjemný a pochopitelný jazyk a je doplněná těmi nejmilejšími ilustracemi. Za mě osobně dávám plný počet hvězd a vůbec by mi nevadilo třetí pokračování, kde by mohlo být rozvedeno třeba i Mařenčino manželství :)

Johančina recenze:

A jak je u nás již zvykem, tak i Johanka nezůstane s hodnocením knížky pozadu.

A pokud stále ještě váháte, tak přestaňte a pusťte se do knížky - protože tahle kniha boří věkové rozdíly a já bych jí četla i s třemi křížky na krku :)


5/5
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Iwik Iwik | E-mail | Web | 24. června 2016 v 11:05 | Reagovat

Tato recenze se opravdu povedla, knížku jsem sice ještě v ruce neměla, ale hned po zkouknutí videa jsem si ji oblíbila. Pohádku znám tedy zatím jen z večerníčku, ale... Nádhera a Johanka to krásně vystihla.

2 bichlicka bichlicka | Web | 24. června 2016 v 12:57 | Reagovat

[1]: Iwí, určitě se po ní podívej (třeba do budoucna) - věřím, že se ti bude líbit, protože je vážně skvostná a navíc podporuje české tradice (a na to já jsem ulítlá :) )

3 rachel roo rachel roo | Web | 24. června 2016 v 20:01 | Reagovat

Juu hezoucka knizka. Zase jedna kterou pujdu pujcit pro sve neexistujici dite :D

4 Bichlička Bichlička | Web | 26. června 2016 v 9:40 | Reagovat

[3]: Kazdy ma v sobe porad kus ditete :-) ale tahle knizka je krasna i pro dospelaka na uklidneni nervu :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama