Merde po evropsku - letní odlehčení jako vyšité

18. července 2016 v 11:07 | Bichlička |  RECENZE KNIH
rok vydání: 2016
vydal: Plus

Oficiální anotace: Jeden Brit v Bruselu. Dvě Francouzky. A opravdu velká kupa merde. Merde je zpátky a tentokrát si Stephen Clarke vzal na mušku svého britského ostrovtipu opravdu velké zvíře - byrokratický aparát Evropské unie. Do Bruselu se právě vydal také Angličan Paul West, aby byl k ruce francouzské poslankyni Evropského parlamentu. Na vlastní oči se tak může přesvědčit, jaký je to neskutečný blázinec.

Věděla jsem od začátku, že potřebuji sáhnout po knize, která mě uklidní, pohladí po duši a rozesměje a nemohla jsem si vybrat lépe.
Merde po evropsku je další humoristická kniha známého autora Stephena Clarka. Sama jsem od něj už četla Obnaženou Paříž, a tak jsem byla zvědavá na jeho známý cyklus "Merde" (pokud si nejste přesně jistí, co toto slovo ve francouzštině znamená, pak neztrácejte hlavu - je to ta nejuniverzálnější zvolací nadávka. Možná tak jako když u nás řeknete Do prčič! Do háje! anebo i někam dál).

Hlavní hrdina je muž ve středních letech, Paul West, Brit, který se profesně zabývá výzkumem dialektů a drobných jazyků. A právě díky tomuto oboru je osloven svou bývalou milenkou, v současnosti europoslankyní, Elodii Martinovou. Ta mu nabídne velmi výhodný post v Bruselu, ale za velmi nejasných okolností. Protože je Paul těsně po rozchodu a balík peněz není nikdy k zahození, rozhodne se na nabídku kývnout. To však ani netuší k čemu všemu má být využit, do čeho namočen a kde všude ztrapněn.

Knížka jako celek mě nesmírně bavila. Několikrát se mi dokonce stalo, že jsem se musela nahlas smát a některé úryvky jsem si dokonce četla pro jejich legračnost víckrát za sebou. Samotný humor je skutečně britskou perlou - je inteligentní, nenásilný a pohotový. Ještě nikdy se mi nestalo, abych poznala muže (nebo i ženu), který by dokázal tak rychle a výstižně reagovat. Paul je mistr slova a na banální otázku dokáže odpovědět s takovou nenucenstí, ale zároveň s vtipem, že se mi chtělo knížku předčítat i manželovi (a to se běžně nestává). Ale řekněme si pravdu - není to čtení pro malé děti, protože i zde se nacházejí vulgarismy (ale tak mile zakomponované, že je autorovi zcela promíjím).
Prostředí sídla Evropské unie je zde bráno hodně na paškál a europoslanci jsou popisováni jako vyžírkové a povaleči - za což si autor asi pochvalu od Bruselu nevyslouží. Ale je nutné brát knihu s autorskou nadsázkou.
Navíc je hlavním tématem aktuální Brexit - odchod Británie z EU, což může navnadit i političtěji zaměřené čtenáře.


Tak nebo tak, knížka pro mě byla velice milým zpestřením, pohladila mé zcuchané nervy a nastartovala humorné léto. Pro její inteligenci, vtip a nekomplikovanost si zaslouží plný počet hvězd; ale samozřejmě nečekejte nadupaný děj - v tom kouzlo knihy určitě netkví.
Doporučuji jí snad úplně všem, tahle knížka si zaručeně zaslouží označení "unisex kniha" - takže kluci i holky, neváhejte a pobavte se :)

Chci moc poděkovat e-shopu Arara.cz za poskytnutí recenzního výtisku a pokud i vás knížka zaujala, pak si jí určitě objednejte - třeba ZDE

5/5
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lada Lada | Web | 19. července 2016 v 17:20 | Reagovat

Jo, tak tohle by oslovilo i mě...

2 Bichlička Bichlička | Web | 19. července 2016 v 20:34 | Reagovat

[1]: urcite to stoji za precteni - vtipne, kousave a ironicke :-)

3 Jana Jana | 23. července 2016 v 9:36 | Reagovat

Urcite by se mi tato kniha libila, pekna recenze :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama