Jak (ne)být divný na netu - věčná otázka, vtipná odpověď

9. srpna 2016 v 22:03 | Bichlička |  RECENZE KNIH
autor: Felicia Day
vydal: Jota
rok vydání: 2016

Oficiální anotace: Kniha Jak (ne)být divný na netu od průkopnice online zábavy, herečky a "královny geeků" Felicie Day obsahuje zábavné, svérázné a inspirující vzpomínky na neobvyklé dětství, cestu za internetovou slávou i na to, jak své podivínství přijala a našla si vlastní místo na slunci.
V knize Jak (ne)být divný na netu zaznívá Feliciin zábavný a osobitý hlas a dokazuje, že bychom si všichni měli vážit toho, čím se od ostatních lišíme, a najít v sobě odvahu podělit se o to se světem. Protože dnes je možné vše - dokonce i pro podivíny z digitálního světa.


Felicia Day - jméno, které mi bylo dosud neznámé, ale název knihy, který mě (jako člověka relativně aktivního v internetovém světě) zaujal, probudil mou zvědavost a pobavil.
Autorka knihy je žena velmi nestandardního dětství - jak praví anotace, vyrůstala v svobodomyslné rodině, která se rozhodla své dvě děti vychovávat a vzdělávat sama, a tak se malá Felic brzy ocitla v izolaci od ostatních dětí. Ve snaze o to, navázat nějaký adekvátní "vztah", začala objevovat kouzla počítačových her a soudržnost hráčské komunity.
Bohužel ale nalezla i odvrácenou stránku hráčství - závislost. V dnešní době je toto slovo skloňované spíše v souvislosti s návykovými látkami jako jsou drogy, alkohol, cigarety,.. ale když čtete řádky této pozoruhodné knihy, zjišťujete, jak snadno může osamnělý člověk propadnout vábničce internetové fikce.

Felicia Day však nakonec dokázala svojí největší chybu obrátit v klad a založila vlastní komický pořad o hráčích počítačových her a po drobných krůčcích se vyšplhala až na vrchol.

Možná to leckomu může připadat jako suchopárný životopis ne moc známé gamblerky, ale věřte mi - opak je pravdou. Felicia má neuvěřitelný smysl pro humor, je jízlivá sama k sobě, inteligentní, její vtipy jsou sebeironické až sebemrskačské, ale stále ve stylu, kdy máte chuť se smát. Stylisticky je její kniha lahůdkou pro odpočinek - lehnout si na lehátko, popíjet citronádu a číst si příběh o jedné ztřeštěné hráčce, která svůj text prokládá dokumentačními ujetými fotografiemi a úryvky ze svého autentického života.

Posledních několik stran je pak věnováno otázce stalkingu, nepřejícím komentářům i aférám, se kterými se autorka musela potýkat. Sláva má prostě i svou odvrácenou tvář a kvituji s nadšením, že se jí Felicia Day nezalekla a způsobem sobě vlastním jí převyprávěla i čtenářům.


Pokud máte stále pocit, že nic nedokážete, že neumíte nic, co by stálo za to, pak si přečtěte tuto knihu - pobavte se nad ní, zasmějte se, poznejte se v některých rysech osobnosti pisatelky, buďte napjatí, ale hlavně si začněte věřit a tvořte to, co vás baví a naplňuje. Toť je moje hlavní poselství a dojem z této skvělé knížky.

Za poskytnutí recenzního výtisku bych ráda poděkovala e-shopu Knihcentrum a pokud i vy uvažujete o koupi knížky, pak neváhejte a skočte po ní ZDE

4/5


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama