Když život ještě býval náš - kniha, která váš život zcela pohltí

24. srpna 2016 v 17:58 | Bichlička |  RECENZE KNIH
autor: Marian Izaguirre
vydal: Argo
rok vydání: 2015

Oficiální anotace: Po dobách "když život ještě býval náš" se stýská Lole, jedné z hlavních postav tohoto mnohovrstevnatého románu o životě, o politice, ale hlavně o knihách. Život, o který ji i jejího manžela Matíase připravil režim diktátora Franca, byl plný iluzí, literatury, kavárenských debat a nadějí do budoucna. Pak ale přišel rok 1936 a s nástupem generála Franca k moci se život změnil v boj o přežití a dnes, po patnácti letech, třou Lola s Matíasem bídu s nouzí a jediné, co jim zbývá, je zastrčený krámek, ve kterém nabízí na prodej sentimentální románky, zapomenuté klasiky a pastelky. A právě tady se Lola seznámí s Alicí, ženou, jež v knihách našla smysl života. Usazené před zaprášenou výlohou čtou společně tajemnou knihu a my se jejich prostřednictvím můžeme podívat na svět novýma očima a znovu zjistit, proč stojí za to žít.

Číst knížky o knížkách - ano, je to jakoby někdo konečně zachytil i váš život. Ale zde je ještě katapultován o příčku výš, protože hlavní hrdinové jsou majitelé antikvariátu a bývalí nakladatelé. Lola a Matías spolu zažili krásné bohémské mládí (možná trochu zkalené faktem, že Matías je tak trochu ženatý a rozvody se v katolickém Španělsku moc nevedou) plné kaváren, cestování, velkých plánů a umění. Všechno se změní s nástupem Franca a teď jsou oba nuceni prát se každý den o svůj chléb v zapadlém obchůdku s knihami a papírenským zbožím. Ale vypadá to, že je navštívil samotný anděl - anděl v podobě ženy jménem Alice, která s Lolou sdílí život nad stránkami jedné tajemné knihy.

O knize jsem věděla už od jejího vydání, její anotace se mi líbila, obálka nadchla a téma mě potěšilo - a ve zkratce musím říct, že obsah, děj i hlavní představitele jsem si zamilovala.
Knížku vám můžu z celého srdce doporučit. Na jejích stránkách jsem se setkala s plejádou postav z uměleckého světa - jedna z hrdinek tu běžně navštěvuje kavárny plné malířů, básníků i spisovatelů, cestuje po celé Evropě, bydlí v Anglii, v Paříži, v Toskánksu i Španělsku a její život vypadá jako jeden velký večírek. Na druhou stranu se za usměvavou tvářičkou skrývá pohnutá minulost.


Pokud máte navíc rádi tajemství, rodinné zápletky a nečekaná rozuzlení, je knížka určená pro vás.
Pozitivně jsem hodnotila i nesentimentální nádech. Romantika je zde popsána střízlivě, decentně a bez zbytečných růžových brýlí (tak jak to mám já raději :) ). I přes velkou lásku, která prostupuje vztahem Loly a Matíase, se nemusíte brodit nánosy cukru, ale máte pocit, že čtete o skutečném citu, který se může stát (ach kéž by se stal, protože představa, že člověk bezvýhradně miluje svou druhou polovičku i po 15ti letech společného života je v dnešní době spíše ojedinělá).

Druhou literární linkou je samotná kniha, kterou spolu čtou Lola a Alice. Na jejích stránkách se dozvídáme o pohnutém osudu hlavní hrdinky Rose, která ovlivňuje i osudy obou žen.
Jak moc může zasáhnout kniha do všedního života a jak moc může být pravdivá?

Knížce tentokrát bez váhání uděluji plný počet hvězd. Ani chvilku jsem neměla pocit hluchých míst v textu. Vše napsané jsem autorce věřila a prožívala spolu s hlavními hrdiny. Knihu jsem si zamilovala a určitě se k ní v budoucnu hodlám vrátit.
A na závěr ještě jednou: přečtěte si jí, stojí za to!
Tak šup :D

5/5
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 C.ind.ere.lla C.ind.ere.lla | Web | 24. srpna 2016 v 18:45 | Reagovat

Ty jo, to zní fakt dobře. Sice mám pořád na čtení mraky knih, ale tuhle se pokusím někam na reading list zařadit. :)

2 Jana Jana | Web | 24. srpna 2016 v 18:54 | Reagovat

Ahoj Veroniko, hezka recenze a zajimavy pribeh. Sotva jsem napsala na muj blog me pocity z knihy Dva proti risi, na kterou jsi mne nalakala svou recenzi, tak je tady dalsi, ktera mne asi take zlaka :-) :-)Krasny vecer preji :-)

3 bichlicka bichlicka | Web | 24. srpna 2016 v 19:43 | Reagovat

[1]: Mám to podobné :D vždy mám ve frontě tolik knížek a pak se nechám zlákat :D ale tahle knížka za to stála ;)

[2]: Jani :D tak já budu zase zvědavá jak se ti bude líbit a jdu se podívat na recenzi na Dva proti Říši :) I tobě krásný večer

4 Jana Jana | Web | 25. srpna 2016 v 14:48 | Reagovat

Mám některý knihy vyhlídnutý, ale podzim je dlouhý..a tohle vypadá jako skvělý tip!

5 Bichlička Bichlička | Web | 25. srpna 2016 v 22:17 | Reagovat

[4]: Tahle kniha je na podzim idealni :-) moc doporucuji

6 Valda Valda | 22. prosince 2016 v 8:27 | Reagovat

Tak tahle kniha asi není pro mě. Nalákala mě slibná anotace, vkusná obálka a první pochvalné recenze, přesvědčilo mě i jméno kvalitního překladatele (Vladimír Medek). Navíc jsem před tím dlouho nečetl nic přeloženého ze španělštiny. Ale když jsem tento román četl, čím dál víc jsem si uvědomoval, jak je celý Rosin příběh povrchní a průhledný a ani jeho závěr mě nepřesvědčil o opaku. Ani příběh Loly z antikvariátu mě nijak zvlášť neoslovil. Španělské filmy z té doby vám atmosféru Francovy diktatury přiblíží lépe. Mrzí mě to, ale musím knihu na závěr hodnotit jako velké zklamání. Jde o veskrze průměrný román pro ženy, ke kterému se vracet už určitě nebudu, ani kdyby ho zfilmovali. :-(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama