Koncert bez básníka - cesta z obrazu...

17. srpna 2016 v 19:59 | Bichlička |  RECENZE KNIH
autor: Klaus Modick
rok vydání: 2016
vydal: Host

Oficiální anotace: Román o vzniku jednoho z nejslavnějších obrazů německé secese, o komplikovaném vztahu umělců a o lásce.
Malíř Heinrich Vogeler je na vrcholu tvůrčích sil. V červnu 1905 je mu udělena Zlatá medaile za umění a vědu, kterou dostane za celoživotní dílo, ale především za obraz Koncert neboli Letní podvečer, dokončený po pěti letech práce. Ten je na veřejnosti oslavován jako mistrovské dílo, ale pro Vogelera představuje výsledek trojího ztroskotání: jeho manželství se ocitlo v krizi, jeho umělecké sebevědomí je jako na houpačce a jedno křehké přátelství skončilo nenávratně v troskách. Rainer Maria Rilke, literární hvězda na nebi worpswedské umělecké kolonie, a jeho spřízněná duše Vogeler se navzájem odcizili - a obraz to ukazuje: Rilkovo místo mezi dvěma ženami, které miluje, zůstává ostentativně prázdné.


Umění? Secese? Malíři? Básníci? Historie? Jo, tohle půjde; to bude knížka pro mě. A byla.

Kniha Koncert bez básníka vypráví příběh o přátelství a lásce, která není vždy jen povznášející záležitostí. Na jedné straně stojí Reiner Maria Rilke - sebestředný básník, který je přesvědčen o svých nesporných kvalitách , na straně druhé malíř Heinrich Vogeler - muž čistší, úspěšnější, ale přes to hledající. Co ale tyto dva svéhlavé umělce spojuje? Je to obraz, dílo Heinricha, na kterém pracuje tak dlouho, že vykresluje celý jeho vztah s Rilkem. Je to láska k ženě nebo ženám, ale zároveň nepochopení hlubší než propast.
V ruce jsem držela knihu, kterou bych za sebe mohla určitě jen doporučit, ale zároveň jsem si vědomá toho, že to není stravitelná pro každého.
Jednoznačným plus celé knížky je lyrika, která na vás dýchne ze samotných slov. Vše je poklidné, zvraty jsou vykresleny takovým stylem, že stále máte pocit, že jsou přirozené a patří do života umělců tak, jako k nám polštář (hmmm divný příměr, ale zkuste spát bez polštáře......stejně tak umělec nemůže být bez své múzy, inspirace, dokáže tvořit dál, dokáže malovat stále stejné motivy, ale nikdy to není takové jako když má svůj... polštář - rozumíme si).


Celá kniha jako taková nemá posloupný text, takže se začínajícímu čtenáři může zdát lehce chaotická (i pokročilejšímu čtenáři přijde někdy náročnější) - v jednu chvíli se procházíte s Rilkem a Vogelerem po březích řeky a diskutujete o těhotenství a dětech a rázem se ocitáte na stejném místě, ale s pětiletým rozdílem. Změny časových rovin jsou velmi časté, ale nejsou pravidelné, takže rozhodně musíte být neustále ve střehu, abyste pochopili kontext.
Jazykově je kniha skvostem, příběhově upozaděnější a pokud očekáváte velké zvraty, dějové kotrmelce nebo dokonce napětí, pak se jich nedočkáte. Ale budete odměněni atmosférou, hlubokými myšlenkami, vhledem do uměleckého života a jiným úhlem pohledu.

Pokud tedy máte vztah k výtvarnu nebo poetičnu, určitě vám knihu mohu vřele doporučit. Pokud si chcete zameditovat nad krásně vystavěným textem, který má hlavu a patu anebo se chcete povznést do jiné sféry literárního textu, pak zaručeně výběrem této knihy neprohloupíte.

Celé dílo hodnotím čtyřmi hvězdičkami z pěti a jedna hvězda dolů je za to, že jsem přeci jen čekala větší vyvrcholení děje, silnější rozuzlení nebo vůbec nějakou překvapující pointu. I tak ale kniha patří k tomu lepšímu, co jsem četla a čas s ní rozhodně nelituji. Povznášející a inspirující čtení.

Za poskytnutí recenzního výtisku ještě jednou moc děkuji serveru Megaknihy.cz a pokud i vás popadne touha si knížku přečíst - neváhejte a ZDE objednávejte :)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama