Povinná literatura nemusí být nuda <3

30. srpna 2016 v 19:20
Už tolikrát se mi stalo, že jsem poslouchala budoucí maturanty, kteří si málem trhali vlasy hrůzou z "povinné literatury". A mě tak přišlo - proč??? Proč se klasická literatura tolik zatracuje a upozaďuje a na dračku jdou knížky, které rozhodně nedosahují ani po pomyslné kotníčky skutečných Knih?
No řekněte sami - Lolita versus Padesát odstínů šedi.... jde to vůbec stavět vedle sebe?
Ale ať jen nemoralizuji, i já mám ráda současné knihy a mezi nimi se dají vybrat skvosty, které budou možná za sto let deprimovat další generace školáků (kyberškoláků?).

K jádru věci: rozhodla jsem se sepsat knižní tipy podle jednotlivých maturitních okruhů (které jsem si kdesi stáhla a budu doufat, že jsou stále aktuální) a zároveň odůvodním proč je tahle knížka dobrá, proč sáhnout po ní a jak moc je náročná. Nestydím se říct ani to, že většinu knih jsem vybírala tak, aby jí zvládnul přečíst i "odpůrce" klasické četby.
Takže ať už patříte mezi maturanty nebo se jen chcete nechat inspirovat klasickou literaturou, podívejte se na pár tipů na Knihy s velkým K.

1.OKRUH: SVĚTOVÁ A ČESKÁ LITERATURA DO KONCE 18. STOLETÍ

Ano, tenhle okruh je pro mě asi nejchudší, ale přes to není rozhodně tak příšerný, aby se tu nedalo vybrat krásné literární dílo.

Kdybych to měla brát nějak posloupně a chronologicky, pak v české literatuře se dají číst různé legendy o svatých - já osobně jsem četla Kristiánovu legendu, ale nedá se říct, že by mě oslnila a já vám jí mohla doporučit. Z reformačního období jsem navíc přelouskala i knihu Dcerka od Jana Husa - i tady ale neplesám blahem. Knížečka je to útlá a připomíná dívkám jejich úlohu a způsoby jakými by se měly řídit správné křesťanky. Jazyk je ale veskrze kostrbatější (s tím se člověk musí smířit, je to přeci jen cca 600 let stará kniha).

Pokud se ale cítíte na nějaké kronikářské dílo, pak směle do toho. Kroniky jsou skvělý způsob, jak "zabít" dvě mouchy jednou ranou - hodí se jak do literatury, tak do dějepisu. Já osobně mám nejblíž asi ke Kosmovi. Ačkoliv je jeho pohled překonaný, je to inspirační zdroj (i pokroucených) historických událostí (ano někdy hodně pokroucených, legendárních a kdo ví co ještě, ale už je to skoro jako náš folklor).
Dalimilova kronika je psaná vtipněji - je ve verších! Ale ve srozumitelných verších. Někdy se s Kosmou shoduje, někdy rozchází, ale opět to není žádný strašák, který by měl lidi děsit a odpuzovat.
A pokud si chcete přečíst i trochu bulvárnější výtisk z dob Přemyslovců na českém trůně, pak sáhněte po Zbraslavské kronice!

Světová literatura už je trošilinku bohatší. Antika byla dobou rozkvětu psané formy, a tak si můžete i vybírat - historický spis, komedie, tragédie, filosofické disputace,....
Za mě osobně jsem četla tři klasické tragédie : Krále Oidipa, Antigonu a Elektru. Opět ale - tohle není zrovna nejlehčí čtivo (ačkoliv je formou divadelní hry a není tedy rozsahově vražedné) - pokud se ale chcete pustit do tohoto žánru, pak mě se nejvíc líbil Král Oidipus.

Protože jsem spíš humanitně založená, četla jsem i několik ryze filosofických knih - Aristoteles a jeho svazek O duši je už pro zdatnější čtenáře a hlavně pro hloubavější povahy (ano - nelíbil se mi..... nebo spíše - nedokázala jsem jeho myšlenky pojmout, zpracovat a pochopit :) ). To Platon, to je jiná sorta - jeho dialogy jsou kouzelné, pochopitelné a hlavně ze života. Víte, co tím chtěl básník říci, utíkají rychle a prostě je mám ráda :)
Renesance je ráj pro milovníky povídek (a pro odpůrce dlouhých 600 stránkových bichliček...) - ať už sáhnete po Dekameronu nebo po Chaucerovi, neuděláte chybu. A pak je to samozřejmě kapitola sama pro sebe - velký Will!!!! Myslím tím samozřejmě Williama Shakespeara!!!
Ale i takový velikán musí odpustit, protože celé této kapitole pro mě vévodí Robinson Crusoe.
A teď se podíváme na několik vybraných knížek blíže a snad se necháte přesvědčit, že tyto skutečně stojí za přečtení:


Kosmova kronika

Téměř každá učebnice dějepisu se na ní odkazuje, téměř všichni jí berou jakou zvláštní slátaninu faktů, mýtů a polopravd, ale stále se o ní mluví a vydává se (mám za to, že je v Levných knihách a kdyby ne, tak v antikvariátech zajisté).Přijde mi, že tahle knížka je lehce kanonická jak pro literaturu, dějepis tak pro všeobecný přehled. Díky ní jsem si urovnala některé události (obzvlášť všechny ty vykleštěné nebo oslepené sourozence) a myslím si, že průměrný čtenář s ní nebude mít problémy. Doporučuji ji číst s přestávkami, ale v plném soustředění - například mít jednu knihu beletristickou a proložit jí třeba třemi stránkami denně z Kosmovy kroniky.

Giovanni Boccaccio - Dekameron

Vtipné, krátké, výstižné a hlavně pro nečtenáře (nebo začátečníky) - nemusíte číst od začátku do konce. Jedná se o soubor sta kratších povídek (nebo novelek), které si mezi sebou vypráví deset mladých lidí. Tahle veselá společnost utekla z Florencie na venkov před morem, který na konci 14. století řádil a kosil ve velkém. Pokud můžu doporučit, pak se podívejte po co nejnovějším překladu, protože já mám doma staré vydání, kde jsou ještě tvary sloves s -ti na konci (dělati, malovati, zpívati,...) a komplikuje to čtení. Jinak si tu snad každý může přijít na své - povídky s erotickým nádechem, napínavé, církevní, piráti a lehké děvy, mniši i měšťané... Prostě nepřeberná škála témat určená jen pro naše pobavení.


William Shakespeare - Romeo a Julie

Neznám klasičtější příběh o tragické lásce. Kniha vypráví o dvou mladých lidech, kteří propadnou kouzlu lásky na první pohled. Ano, je psána ve verších a je psána jako divadelní hra. V současnosti ale existují i přepisy do prozy (ale ochudíte se o laskavost Shakespearova stylu) nebo se můžete jít podívat na skutečnou divadelní adaptaci (o filmu ani nemluvím), ale pro mě stále zůstává na prvním místě psaný text.
Kdo by neznal základní osnovu - Julie z rodu Kapuletů se zamiluje do Romea z rodu Monteků a navzdory svým znepřáteleným rodinám se tajně oddají. Tragika celého příběhu je jistě všem známá, ale stejně ji raději nenapíšu (kdyby náááhodou) a doporučím vám, abyste sáhli po knize a přečetli si to. Za jeden den máte knížku přečtenou a ten pocit z ní vám vydrží celé roky (ne-li celý život).

William Shakespeare - Hamlet

Hamlet je pro mě paradoxně ještě o příčku výš než Romeo a Julie (to bude možná tím, že nejsem moc romantik). Pokud tedy jako já dáváte přednost víc psychologickým románům a dramatům, pak sáhněte právě po něm.
Když se dánský princ Hamlet dozví o tragické smrti svého otce, rozhodne se na vlastní pěst a na úkor svých blízkých i svého duševního zdraví odhalit všem hrůzný čin. Ukáže se totiž, že tato smrt nebyla jen náhoda, ale promyšlený a vypočítavý tah. Zní to trochu detektivně že? Ale ve skutečnosti brzy víte, kdo co spáchal a jen se necháváte unášet uvažováním a inscenováním životního divadla mladého Hamleta. Tahle divadelní hra už je možná trošku sofistikovanější a možná už to chce otrlejšího čtenáře, ale rozhodně jí nezavrhujte!!! Hamlet je skvělý hrdina a velmi silná osobnost.

Daniel Defoe - Robinson Crusoe

A jsme u pomyslného vrcholu! Robinson! Je natolik vštípený do všeobecného povědomí a přes to je spousta lidí, kteří ho zavrhují (já ho četla asi 5x). Robinson Crusoe je mladý muž, který od malička toužil po dráze námořníka. Svůj sen si splní, ale nešťastnou náhodou jeho loď ztroskotá a on se ocitá sám na opuštěném ostrově. Většina knihy je popisem různých událostí, které se mu na ostrově stanou, ale zároveň i ukázkou toho, jak si v nouzi člověk dokáže vystačit i s málem.
Tenhle příběh je moje láska na celý život. fascinují mě ilustrace i styl psaní. Pasáže, kde autor popisoval Robinsonovu vynalézavost mě natolik nadchli, že jsem zvažovala, kterou lod bych kde mohla potopit nebo kde bych se mohla zašít a zkusit přežívat jen o kořínkách :D (chápejte, bylo mi asi 12 let). Robinsona doporučuji všemi deseti - je útlý co do objemu, ale bohatý co do obsahu.Já prostě miluji Robinsona (a navíc tohle je historicky první kniha, která mě dojala k slze).


Tímto tedy uzavírám první maturitní okruh, kde by měly být splněny minimálně dvě/tři knihy.
A už teď můžu slíbit, že další okruhy mám mnohem obsáhlejší, takže se máte na co těšit.
Děkuji všem za váš čas a pokud se chystáte k maturitě, tak nevěšte hlavu a čtěte :)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Leňa Leňa | Web | 31. srpna 2016 v 10:45 | Reagovat

Hezký článek :-) Robinson je skvělý hlavně v té původní verzi, která není nijak převyprávěná, je tak dvojnásobně delší a docela se od té "naší" propagované verze liší :-)
Shakespeare je úžasný, četla jsem od něj skoro všechno :D a doporučuju divadelní představení "Souborné dílo W. Shakespeara ve 120 minutách" jestli budeš mít možnost...je to fakt sranda a neberou tam Shakespeara tak vážně, jak se vetšinou bere :D

2 Bichlička Bichlička | Web | 31. srpna 2016 v 12:15 | Reagovat

[1]: Presne tak - Robinson v puvodni verzi se dost lisi (rozsahove) od Plevovy verze :-) a u Shakespeara jsem jeste zapomnela zminit moji oblibenou komedii - Zkroceni zle zeny - to je snad jedna z nej divadelnich komedii :-) diky za tip na predstaveni, hned se po nem podivam.

3 Petra Petra | Web | 31. srpna 2016 v 16:34 | Reagovat

S dětmi jsme četli Robinsona z nakladatelství Bohemia a větší hrůzu jsem neviděla...Záleží na překladu, tohle bylo příšerný....

4 Jana Jana | Web | 31. srpna 2016 v 18:33 | Reagovat

Robinson Crusoe byla ma oblibena kniha :-)
Jinak v dobe studia na stredni skole se mi do povinne cetby take moc nechtelo, snad mne odrazovalo prave to slovicko "povinna." Az pozdeji jsem zacala zjistovat, ze se mi nektere kousky libi a nektere dokonce moc:-)

5 Iwik Iwik | E-mail | Web | 2. září 2016 v 22:06 | Reagovat

Tak kromě Dekameronu mojí pozornosti neuniklo nic a vše se mi líbilo. Avšak Dekameron již na mě v knihovničce čeká :). Proti slovíčku povinná již delší dobu bojuji, protože vše, co je člověku nějakým způsobem nařizováno, k tomu dostává odpor. Při tom se jedná o skvosty nejen naší kulturní pokladnice. Navíc... k některým titulům člověk musí dospět. Však si vezměme takovou Babičku, v níž je spousta moudrosti, ale docení toto dítě v 6. třídě základní školy? Nedocení, takže povinně určitě NE, ale dobrovolně někdy časem určitě ANO.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama