Žena v hlavní roli - minirecenze

11. srpna 2016 v 9:42
Rok se s rokem sešel... vlastně počkejte - ne tohle nejsou minirecenze za rok, ale za dva měsíce mé čtenářské aktivity. Jak jste si jistě všimli, tak recenze nevydávám na každou přečtenou knížku, ale pouze na některé (povětšinou na přímo k tomu určené recenzní výtisky nebo na skutečně zajímavé skvosty).
A těmito drobnějšími recenzemi pak shrnu své soukormé pocity, dojmy a pojmy z knížek, kterým jsem sice nevěnovala celou samostatnou kapitolu, ale přes to stojí za povšimnutí.


Tak tedy, začněme:

Jodi Picoult: Vypravěčka
Autorka knihy, Jodi Picoult, se rozhodla přenést nás do období druhé světové války, koncentračního tábora, smrti a zmaru. Na toto téma jsem četla už hodně knih a možná proto jsem ani nesdílela to velké nadšení většiny čtenářstva. Klasická zápletka se zabývala konkrétní postavou židovského děvčete, přežívajícího v koncentračním táboře. Z dívky se stane žena, která všechny útrapy přežije, provdá se a až své vnučce dokáže odhalit svou temnou minulost. K dovršení dramatické zápletky je tu samozřejmě konfrontace s bývalým SS velitelem Josephem a jeho snaha o odčinění spáchaného zla.
Ve zkratce tedy: zápletka je zvolena zajímavým stylem, závěrečné vyhrocení je také dobře míněné, ale na mě trochu moc prokouknutelné a navíc závěrem uspěchané. Tak jako tak to bylo zajímavé čtení a já rozhodně nemůžu říct, že bych se u něj nudila. Jen až moc podobné všem ostatním.

Jo Baker: Longbourn
Miluji Pýchu a předsudek - knihu i její novější filmové zpracování (no vlastně, žádné jiné filmové zpracování neznám...), a tak jsem se moc těšila až si přečtu tuto krasotinku, která slibovala náhled na příběh Bennetových z pohledu jejich služebnictva. A světe div se - ano, to se povedlo. Sice nemůžu říct, že je to všeobracející literatura, ale je nekomplikovaná, oddechová a hlavně mě vyburcovala k velkému úklidu :D Čtěte pořád jen o vymetání krbů a leštění zábradlí a přitom mějte na poličkách prach, že?...

Joanne Harris: Krysařovy střevíce
Ano!!!! Druhý díl Čokolády jsem zhltla jako pomyslnou kostičku.... čokolády(???). k této knížce nemám než slova nadšení. Opět jedna z fantastických záležitostí, která ale tentokrát byla více mystická. Ve videu za červencové přečteno jsem knížku přiřadila k "magickému realismu" a troufám si říct, že jsem svůj názor nezměnila. Možná druhý díl považuji za nepatrně slabší než je jeho předchůdce (bude to právě tou upozaděnější dějovou linkou), ale stále si nemůžu pomoct, ale Joanne Harrisová je mistryně slova a pocitu. A navíc to křestní jméno :D

Sandra Byrd: Strážkyně tajemství
Trocha regulérní historie je potřeba - ale tady se nějak zamaskovala. Ke knížce jsem přistupovala s velkým očekáváním a velkou neznalostí autorčina stylu. Čekala jsem mnohé, ale téměř nic se nenaplnilo. Hlavní hrdinkou a vypravěčkou je dvorní dáma Kateřiny Paarové, ale více než na osud královny se zaměřuje na svůj vlastní život (ano, to je pochopitelné). Juliana je veskrze nezkažená a přívětivá průvodkyně a musím i uznat, že jsem se dozvěděla i mnohé zajímavosti (jako například o náboženské aktivitě královny Kateřiny nebo o JIndřichově chorém těle i duši - o té duši jsem to tedy věděla už dlouho :) ). Knížku jsem tedy brala do ruky za účelem nových informací v lehčím poddání, ale dostala jsem se jen k příjatelné a lehké historické romanci na pozadí dějin. No, proč ne, k létu to jistě patří.

Četli jste i vy v poslední době nějakou zajímavou knížku, kde hrála prim právě ženská hrdinka? Určitě mi dejte vědět, ráda se inspiruji a brzy zase na přečtenou :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jana Jana | Web | 12. srpna 2016 v 7:05 | Reagovat

Ahoj Veroniko, urcite s tebou s tebou souhlasim, co se tyce knihy Vypravecka. Mne se take libila, ale jak uz jsi psala, tak ten konec mi prisel hodne uspechany.A co se tyce Krysarovych strevicu, tak ty jsem si take vychutnavala, i kdyz jinak nez cokoladu :-)Uz dlouho se chystam poridit i zaverecny dil :-)Mej se krasne :-)

2 Bichlička Bichlička | Web | 12. srpna 2016 v 9:54 | Reagovat

[1]: Jani, já už mám doma i ten třetí díl a nejraději bych se do něj pustila co nejdřív, tak snad se poštěstí.
S tou Vypravěčkou jsem ráda, že se shodneme :)

3 Jirča Jirča | Web | 12. srpna 2016 v 13:30 | Reagovat

Tak se přiznám, že jsem četla pouze Strážkyni, ale asi jsem čekala  něco jiného, takže mě to moc nenadchlo. Jinak nyní nemám čas...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama