Něžný barbar - neskutečné zkazky z života recesisty

24. září 2016 v 14:16 | Bichlička |  RECENZE KNIH

autor: Bohumil Hrabal
rok vydání: 2008
vydal: Mladá fronta

Oficiální anotace: Vzpomínkový i esejisticky meditativní, pedagogický text o Libni padesátých let a především o Hrabalově příteli, malíři a grafikovi Vladimíru Boudníkovi (1924-1968). Na hrázi Věčnosti, v domě na libeňské periferii, plyne život svým vlastním tempem.Doktor (přezdívka Bohumila Hrabala), grafik Vladimír Boudník a filozof Egon Bondy vedou svérázné diskuse o pravé podstatě umění a odmítají brát na zřetel reálný čas. Podle knihy byl natočen stejnojmenný film s Bolkem Polívkou, Arnoštem Goldflamem a Jiřím Menzelem v hlavních rolích.

Bohumil Hrabal je všem známý autor svérázného stylu. Jeho prózy jsou skvostem moderní literatury, vždyť kdo by neznal například Postřižiny, Obsluhoval jsem anglického krále nebo Ostře sledované vlaky?
Po přečtení dvou jeho próz (Ostře sledované vlaky a Postřižiny) jsem se rozhodla sáhnout po trošku jiné "kávě". Něžný barbar je kniha vzpomínkového charakteru, která v sobě nese kouzlo všedních dnů okořeněné trochou (no... velkou kopou) extravagance.
Hlavní postavy tvoří svérázný trojlístek mužů - grafik Vladimír, spisovatel Egon Bondy a samotný Bohumil Hrabal. Autor vzpomíná na společná léta a velmi nevšední zážitky, kterých se jim dostalo.
Bohumil Hrabal se v ich formě jako by zasnil nad společnou minulostí a mnohdy jsem měla pocit, že byla kniha napsána jako jednorázový asociační výkřik - je velmi spontánní, bez jednotné dějové osy, ale spojujícím prvkem je všude Vladimír.
Řekněme si upřímně - Vladimír byl možná geniální umělec, ale jako člověk byl velmi velmi zvláštní. Tak například lásku jedné dívce vyznával tím, že se v parku před ní pověsil na kravatě (já bych si možná podobný romantický výlev i odpustila).

"Když za soumraku s ní kráčel čimickou silnicí, na její počest si odvázal kravatu, pevně ji utáhl na jabloňové větvi, pak rychle kolem krku a maličko se přioběsil, zatímco dívka prchala soumrakem domů." s.66

A podobnými zážitky je kniha přímo napěchovaná.
Vedle hořkosladkých historek mě zaujal i výčet všech náleven a hospod, kam "chlapci" denně často docházeli na "občerstvení". Docela by mě bavila mapa, která by sledovala jejich pivní cesty po Praze a okolí :-)

"Kdykoliv jsem Vladimíra hledal, musel jsem kráčet po trasách hostinců, které jako by byly doplňkem Vladimírovy poetiky. Když nebyl U Zastávky ve Vysočanech, přešel jsem k Čížkům, když nebyl ani tam, hledal jsem jej U Kaštanu, když nebyl ani tady, tak svitla naděje, že bude vstoje pít desítku U Ruského dvora, když nebyl ani zde, skočil jsem do tramvaje a hledal jsem jej na Žižkově U Růžového keře, když mi řekli, že Vladimír tady už dva dny nebyl, určitě jsem jej našel v podvečer když ne U Babiček, tak sedícího U Malvazu, kde obsluhoval gramofon. Někdy sedíval v Ludmilině ulici v Libni U Hausmanů nebo o ulici dál U Přemysla..." s. 105

zdroj: http://www.artlist.cz/vladimir-boudnik-1681/

Vedle extravagance dějové je i samotné řazení textu lehce obtížnější. Tak například vše je řazeno formou jednolitého textu - žádná přímá řeč, minimum odstavců.
Ale buď jak buď, knížka se mi líbila moc - má v sobě jiskření, umění i spousty bratrské lásky k člověku, který nás už opustil.

Závěrem: Pokud se chystáte začít s Bohumilem Hrabalem, pak tuto knihu nechte na později. Ale pokud chcete sáhnout po netradičním kousku, určitě se ho nemusíte bát. Kniha je útlá a plná zvlášností, které vedou k úsměvu. Je tajemná, vede k pátrání a objevování a chvílemi je i kontemplativní, ale určitě by měla být čtena. Patří ke stálicím a klasice, a proto si dvojnásobně nezaslouží zapadat prachem :-)

Za poskytnutí recenzního výtisku moc děkuji nakladatelství Mladá fronta a pokud vás knížka zaujala, objednat si jí můžete přímo u zdroje ZDE.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Bára Bára | Web | 25. září 2016 v 13:02 | Reagovat

Tohle je prostě klasika!

2 Bichlička Bichlička | Web | 26. září 2016 v 10:07 | Reagovat

[1]: ANo, to je :-) a já se už moc těším na dalšího Hrabala

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama