Guláš pro Masaryka - skutečně lahůdková kniha

2. října 2016 v 11:50 | Bichlička |  RECENZE KNIH

autor: Milena Štráfeldová
rok vydání: 2014
vydal: Mladá fronta

Oficiální anotace: Guláš pro Masaryka je zčásti fiktivní rodinnou kronikou vyhlášené hostinské z jihomoravských Židlochovic, která skutečně vařila guláš pro prezidenta T. G. Masaryka. Kuchařka Poldinka je ale jen jednou z těch obyčejných ženských, které dokážou své blízké pokaždé chránit tím nejprostším způsobem - i uprostřed nejhorší válečné bídy, za epidemií a požárů postaví na stůl mísu s gulášem. A na pozadí této kroniky "bouří" velké dějiny, probíhá národní obrození se svými spory, obě války, Osvětim. V Blouzněních o Vlasti, o Divadle, o Republice a Lepších Zítřcích, které román prolínají, se autorka také kriticky dívá na nedotknutelné národní mýty a idoly naší novodobé historie. Ptá se, jak jinak by se třeba naše dějiny vyvíjely, kdyby věc národního obrození nevzala za svou jakási kávová společnost básníků, kteří si národ vysnili jako literární postavu? Proč horliví vlastenci raději uvěřili padělkům, i když je před podvrženými rukopisy varoval už sám Josef Dobrovský? A proč se celá desetiletí hádali nad Národním divadlem? Proč studenti uspořádali za hilsneriády štvanici na svého profesora T. G. Masaryka a titíž studenti ho pak nadšeně vítali jako presidenta osvoboditele? A zaplatil skutečně Masaryk z peněz, které byly určeny pro čs. legie, atentát na Lenina? Byl Edvard Beneš agentem NKVD? Nebyl nakonec vznik samostatného Československa historickým omylem? A umíme se dnes, po sto letech, vyrovnat s tak provokativními otázkou?

Musím uznat, že na dnešní recenzi jsem se moc těšila. Přináší vám totiž knihu, kterou sama za sebe nazývám skutečnou lahůdkou.
Hlavními hybateli knihy jsou dvě ženy, matka a dcera, které žijí své obyčejné (a přes to neobyčejné) životy na pozadí velkých zvratů. Když se malý sirotek Anna dostane na výchovu k hostinské, vypadá to, že se na ní usmálo štěstí. Nikdo už nevidí dřinu, vykořisťování a fyzické násilí, které musí mladé děvčátko snášet. Životní zvrat ve všech směrech jí přináší legendární byitva u Hradce roku 1866, kdy nejen že dojde k strašnému krveprolití, ale Anna najde u plotu mladého raněného vojáka Leopolda. Sebere všechnu odvahu a spolu s místní kořenářkou ho začnou léčit. A v tuhle chvíli to vypadá, že přijde ten osudový krok - Anna odchází od hostinské a připoutává se k Leopoldovi a člověk by se možná romanticky zajíknul a čekal krásný život plný lásky, děti a šťastnou rodinku na pozadí národního obrození a budování republiky. Ale ono ejhle! Anna sice brzy porodí holčičku Leopoldu, která po ní převezme kuchařský um, ale i dějovou prioritu, ale nic není rozhodně tak jednoduché. Naopak.
Tato dějová část knížky byla velmi pohnutá, dojemná a plná životní tragiky.

Jakoby druhou stránku mince (rozumějte knihy) tvoří autorčiny popisy skutečných událostí. Možná by se mohlo zdát, že je to na škodu celému vyznění, ale opak je pravdou. Faktické vsuvky mi jen krásně dokreslovaly dané okolnosti - autorka čerpala ze skutečných dochovaných děl, dokumentů a veřejných projevů. Mnohé se člověk dozvěděl prvně a navíc se vše krásně usadí v hlavě díky skvělé literární formě.
Jeden z největších plusů knihy tudíž spatřuji i v její výchovnosti nebo snad naučnosti (poučnosti, edukativnosti? vyberte si to správné slovo sami :) ). Pokud se tedy chystáte na nějakou významnou zkoušku a chcete se ponořit do doby národního obrození, do všech těch velkých jmen jako jsou Josef Dobrovský, František Palacký, Karel Sabina, Božena Němcová (jupíííííí), následně zažít velké drama v životě T. G. Masaryka, přečíst si o zakládání Národního divadla a udělat si trochu jasno ve "všech" umělcích generace Národního divadla - pak sáhněte právě po této knize.


Je to geniální spojení faktů a krásného příběhu. Osud Anny a Poldinky je nepředvídatelný, velmi silný a epizodické příběhy kolikrát berou dech (ano, tolik mě dojal příběh cařihradského policejního důstojníka a jeho malomocného otce). Marně se snažím najít na knize negativa, ale pro mě jich asi moc nebude. Možná mi jen trochu chyběla větší propracovanost pocitová, dodání větší hloubky do příběhů hlavních hrdinů - ale otázkou je, jak moc by se tento "hlubší" styl pak kloubil s faktografickou částí knihy.

Tak či tak - závěrem: jednoznačně skvělá knížka! Určitě si zaslouží čestné místo v mé knihovně a paní autorce smekám.
Pro všechny, kdo mají rádi historii,silné příběhy na pozadí dějin i velká dramata, je tohle jedno velké doporučení.

Moc bych chtěla poděkovat nakladatelství Mladá fronta nejen za zaslání recenzního výtisku, ale za vydání tak skvělé knížky.
Pokud vás také zaujala, objednejte si jí třeba ZDE

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 kdyzvarichlap kdyzvarichlap | Web | 3. října 2016 v 14:25 | Reagovat

Nějak mi to automaticky v paměti vyvolalo Himmlerovu kuchařku :)

2 Vlaďka Vlaďka | Web | 3. října 2016 v 15:39 | Reagovat

Tohle sice není čtení pro každého, ale Guláš pro Masaryka je opravdu nádhera, vřele  doporučuju všem chtivým neobyčejného zážitku!

3 bichlicka bichlicka | Web | 3. října 2016 v 18:20 | Reagovat

[1]: O Himmlerově kuchařce jsem hodně slyšela - že bych jí taky konečně zkusila? :-)

[2]: Ano, pravda, že každý jí asi neocení, není to přeci jen "klasický" román. Ale na druhou stranu - příznivce nadchne :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama