Když v Jáchymově strašilo...

1. listopadu 2016 v 18:10 | Bichlička |  RECENZE KNIH

autor: Vlastimil Vondruška
rok vydání: 2016
vydal: Moba

Oficiální anotace: Mladý rytíř Jiří Adam z Dobronína se stane písařem Královské komory a jeho úkolem je dohlížet na pořádek v Údolí svatého Jáchyma, kde se podařilo nalézt stříbro. Do nové osady se stahují horníci z druhé strany hor a s nimi přicházejí lidé, kteří tu hledají obživu, někteří ovšem ne vždy čestnou.Krátce po příjezdu mladého Jiřího Adama dojde k vraždě šenkýře Margolda. Zdá se, že jde o banální zločin, jenže svědci hovoří o dvou démonech. Vyjde najevo, že obdobná vražda se stala před dvěma dny, kdy zemřel řeznický mistr. A aby toho nebylo málo, později dojde k další vraždě.

Všichni fanoušci Jiřího Adama z Dobronína, historické detektivky a samotného Vlastimila Vondrušky zbystřete - na trhu je jeho novinka s názvem Jáchymovští démoni.
Vyprávění je tentokrát lehce netradiční v tom, že nepostupujeme chronologicky v běhu let a neshledáváme se s tím Jiřím Adamem, s kterým jsme se rozloučili v předešlém díle. Jednoduše řečeno se pan Vondruška rozhodl vrátit se v čase a sledovat chvíli osudy našeho hrdiny coby nově nastoupivšího písaře Královské komory. A ono to funguje - tak nějak je do jeho knihy opět vpraven nový elán mladého muže.

Mladý úředník je pověřen svým prvním větším úkolem, ale vypadá to, že je mu souzeno zamotat se do mnohem složitějších machinací. Jak je už téměř heslem "kam nemůže čert, tam nastrčí ženskou", pak se toto rčení v knize zcela zhmotnilo. Jiří se sblíží s dcerou hostinského, a ten brzy na to umírá za velmi znepokojivých okolností. A nebyl by to svědomitý Jiří Adam z Dobronína, aby nechtěl své milované pomoci a zároveň objasnit celý zapeklitý případ.

Jako vždy se u autora setkáváme s velmi milým a plynulým projevem, ošperkovaným mimý oblíbenými epizodami z dobových kuchyní (všechna ta uzaná kolena, škvarkové placky nebo hrachové kaše..... jak ráda o nich čtu, i když ani jedno téměř nejím :D )
Navíc je pan Vondruška mistrem ve svém oboru a dokáže navodit krásnou dobovou atmosféru ( i když samozřejmě - není to učebnice dějepisu, že?). Za mě kladně hodnotím právě ono vykreslení, které vás vtáhne ihned do děje, plastické rozhovory a neotřelý námět.

Bohužel tu ale musím zmínit i jisté zápory nebo nedostatky. Tentokrát jsme se nesetkala s neproniknutelným dějem, ale samotné pachatele poznala hned na začátku. Nepovažuji se odborníka v detektivkách, ale hlavní zápletka mi byla až moc průhledná. Celý zbytek knihy jsem tak jen pomalu odkrývala motivy a drobnosti, které jen potrhovaly mou teorii.
A ani poslední odstavec knihy mě právě nenaplnil nadšením. Čekala jsem trošku otevřenější konec, na který by se třeba dalo v budoucnu navázat (ale vzhledem k tomu, že jsem nečetla všechna předchozí díla, je dost dobře možné, že to autor již udělal).


Tak či tak - závěrem: knížka se mi moc líbila jako nenáročné zpestření upršených dní. Svou atmosférou se dokonale hodila k podzimním večerům a krom pár nedokonalostí mě dokázala jen nadchnout.
Doporučuji ji vřele všem, kteří mají vztah k historickým detektivkám a navíc touží po milém čtení s hlavou a patou.

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Moba a knížku si můžete opatřit ZDE
4/5
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Sandra Sandra | Web | 2. listopadu 2016 v 15:18 | Reagovat

Knížky od Moby se mi líbí, hlavně ty historický. A tohle vypadá fajn!

2 bichlicka bichlicka | Web | 3. listopadu 2016 v 12:49 | Reagovat

[1]: Je to vážně krásná oddechovka v dobovém hávu :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama