Dětská recenze: Pidibabka z Brd

8. ledna 2017 v 9:33 |  DĚTSKÉ RECENZE
autor: Jiří Kahoun
rok vydání: 2015
vydal: Albatros

Oficiální anotace: Máte doma malou treperendu, která není zas až tak hodná holčička, jak byste si představovali? Přesně taková je i Emička; malá povídalka, která chodí do školky ve městě Berouně. Její babička a děda bydlí v jeskyňkové chaloupce schované za hustým keřem… jsou totiž trpaslíci. Půvabné propojení reálného příběhu s pohádkovými bytostmi a jedinečný humor Jiřího Kahouna pobaví vás i vaše děti.Maminčina recenze:

Máte někdy pocit, že se vám knížka dokonale trefí do noty? Že vás okouzlí po všech stránkách a vy byste jí nejraději četli i potajmo pod peřinou? Hloupé je, když je vám přes třicet a knížka, která vás nadchne je pro děti okolo pěti let :-) Co to ale v reálu znamená? Znamená to, že tahle knížka se pro nás zařadila mezi velké favority a oblíbence. Hlavní představitelka je malá nezbedná holčička (ideální postavička, v jejíž lumpárnách se najde každá druhá malá slečna) Ema. Ema je sice z rozvedené rodiny, ale umí vše podat s vtipem a velkou fantazií, a tak v průběhu celé knížky máte pocit, že mít dva tatínky je vlastně super věc. Tatínek Martin bere Emičku na víkendy k jedněm zvláštním prarodičům. To nejpodivnější, co na nich vlastně je, je fakt, že jsou to trpaslíci... A přátelství s takovými pidilidičkami není vůbec k zahození - poznají každou bylinku, dělají ty nejlepší karbanátky a vyprávějí Emičce o všech nadpřirozených bytostech žijících v Brdských lesích.
Všechny jejich kouzelné schopnosti a radost ze života se ale ztratí, když ne zrovna dobrovolně poznají život "velkých lidí". Proč a jak? To si určitě přečtěte! A navíc se i pokochejte jedinečnými ilustracemi v knize, které nádherně pastelově dokreslují celou atmosféru.

Johančina recenze:


Za nádhernou knížku děkujeme projektu Celé Česko čte dětem. Moc si toho vážíme!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 ┼Nemessis mor Morticie ┼ ┼Nemessis mor Morticie ┼ | Web | 8. ledna 2017 v 19:31 | Reagovat

to by mne nebavilo

2 Bichlička Bichlička | Web | 8. ledna 2017 v 21:46 | Reagovat

[1]: Asi ne :-D bude to pro jinou cilovou skupinu :-)

3 RichardSoike RichardSoike | E-mail | Web | 12. listopadu 2017 v 20:58 | Reagovat

Doctors have many challenges to face as they are perennially surrounded by patients, diseases, hospital duties and over-extended or odd shift timings. Universally, doctor is considered to be a noble profession and respectable one at that, but a doctor also has to work under immense pressures, emotional strains and other physical challenges.

A regular physician like most of us at some point face will have to deal with personal situations such as important family affairs, family holidays, sickness or pregnancy that may force them to abandon medical duties. At the same time, a hospital or a healthcare facility is also constantly faced with emergency situations that demand all hands on deck round-the-clock. Therefore, every hospital, clinic or nursing home is compelled to hire locum tenens or substitute doctor in order to keep the staffing under control at all times.

In fact, locum doctors are the most valuable asset for the medical community because they provide quality medical care and act as a helping-hand in emergency situations when the medical facilities need them the most.

Unlike regular or permanent doctors, locum doctor jobs are also ideal career options for medical interns and graduates because they offer a wide array of medical exposure in varied medical specialties, work cultures and healthcare systems. Locum jobs are challenging and flexible, thus an increasing number of medical professionals have benefitted from these jobs, so whether one is looking for a family physicians position or in a hospital or in a clinic, locum jobs for doctors are available at all levels and in different healthcare systems.

In addition, being a locum doctor gives a medical professional the control over their working hours, location of work and choice of area of specialisation. Technically, locum positions are not restricted to general physicians but they are also extended to other fields of medical specialisations such as cardiology, neurology and many more.

Travelling can be an integral part of locum jobs, and these distinctive features are a boon for many dedicated medical professionals who are eager to expand their medical careers with loads of multi-cultural medical experiences. The fact that locum agencies in the UK recruit tens of thousands of locums from across the globe in various NHS hospitals, private clinics, nursing homes and other public hospitals speaks volume of the popularity of locum jobs.

Locating or getting a locum tenens job is a simple task as long as you are registered with one of the many reputable locum agencies. These agencies act as the middle man between locum tenens and medical facilities, and they also look after all the details pertaining to travel for locum tenens, accommodation and the nature of locum work.

Thus, maintaining a healthy locum doctor-agency relationship benefits both the parties, and it also increases the probability of getting recommendable employment opportunities and businesses or vice-versa.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama