Poirot otevírá Zavřenou truhlu...

1. ledna 2017 v 22:01 | Bichlička |  RECENZE KNIH
autor: Sophie Hannah
rok vydání: 2016
vydal: Knižní klub

Oficiální anotace: Hercule Poirot, jedinečná postava světové detektivní scény, jež letos oslaví sto let od okamžiku svého zrodu, se po úspěchu Vražd s monogramem vrací s novým případem z pera Sophie Hannah. "To, co vám hodlám sdělit, bude pro vás šok…" Těmito slovy uvítá lady Athelinda Playfordová - slavná spisovatelka dětské literatury - svého právníka, který se stará o její závěť. Zatímco se hosté sjíždějí na její sídlo Clonakilty, lady Playfordová se rozhodne u slavnostní večeře oznámit, že hodlá vydědit oba své potomky a veškeré jmění odkázat osobě, které zbývá jen několik týdnů života… Na sešlost pozvala lady Playfordová i dva muže, s nimiž se nikdy nesetkala - slavného belgického detektiva Hercula Poirota a jeho přítele, inspektora Edwarda Catchpoola ze Scotland Yardu. Ani jeden z nich netuší, proč jsou tu… až Poirot začne mít podezření, že hostitelka očekává vražedný útok. Proč je ovšem potom tak odhodlaná provokovat kohokoli, pokud předpokládá, že je přítomen někdo, kdo se chystá zabít? Jakkoli se tomu Poirot snaží zabránit, zločin je nakonec spáchán…Taky ho máte rádi? Koho? Malého elegantího ačkoliv lehce výstředního mužíka jménem Hercule Poirot. Je to už několik let, co jsme se s ním mohli setkat v podání jeho samotné stvořitelky, Agathy Christie. A od té doby si tento Belgičan vysloužil celosvětovou popularitu a katapultoval Agathu jako jednu z nejprodávanějších spisovatelek všech dob.
Ale s jeho posledním případem v knize jménem Opona, přišel i neodvratný konec sympatického detektiva. Od té doby si rodina paní Christie bedlivě střežila práva na jeho život a skutky. Ale to se nyní změnilo a Sophie Hannah směla již podruhé oživit našeho milého Poirota.
Příběh Zavřené truhly začíná klasicky (možná až příliš klasicky) na anglickém venkově, na sídle oblíbené spisovatelky dětských knih, která si sezve velkou společnost. U večeře se chystá přečíst pozměněnou závěť a obává se vzteku, nepochopení a touhy po pomstě. Proto si pozve i Poirota s jeho kolegou Catchpoolem a doufá, že z nemilé záležitosti vytěží alespoň zajímavu zápletku do svých příštích románů.
Vše se samozřejmě začne komplikovat a vyvíjet jiným směrem a spěje až k závěrečné typické scéně s nalezením pachatele.

Celá zápletka vypadala na první pohled velmi zajímavě, témticky sice lehce klišoidní, ale velmi mě zajímalo pojetí autorky. To, čemu se člověk na první pohled neubrání, je porovnání rozsahu knihy oproti původním dílům. Agatha Christie dokázala na skrovném počtu stran vygradovat zápletku hodnou mistra a v tomto směru se bohužel současná spisovatelka svému vzoru nedokázala přiblížit. Kniha byla v určitých pasážích až příliš popisná, což trochu ubíralo na spádu a dějovosti. Navíc mě nemile překvapilo, že samotný Hercule Poirot nehrál ve vyšetřování ústřední roli, ale jakéhosi přicmrndávače sira Catchpoola.


Co však hodnotím velmi pozitivně je samotná detektivní zápletka. Do poslední chvilky si čtenář není jistý, kdo koho zabil a kdo s kým se spiknul. Proto jsem měla mnohdy pocit, že potenciál Sophie Hannah se zbytečně ohraničuje veleznámou postavou belgického detektiva. Doufám proto, že až si sama získá jakési autorské jméno, pustí se do vlastní autorské dráhy. Takto se totiž nemůže vyhnout neustálému srovnávání s Agathou, ze kterého nemůže vyjít vítězně.

Když se tedy sečtou všechny plusy i mínusy, vychází příběh Zavřené truhly jako lepší průměr. Není to náš Hercule Poirot, jak ho známe, ale potenciál autorky nás nenechává na pochybách, že o ní ještě mnohé uslyšíme.

Pokud vás Hercule nenechává chladnými, koupit si ho můžete ZDE. A velké poděkování patří Megaknihám za poskytnutí recenzního výtisku.

3/5
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Jitka Jitka | Web | 2. ledna 2017 v 9:23 | Reagovat

Tak úplně nevím, zda v tomto podání by mě to zaujalo, v tomhle jsem patriot!

2 Bichlička Bichlička | Web | 2. ledna 2017 v 13:17 | Reagovat

[1]: Agatha to neni - to je jednoznačné :-)

3 Annie Annie | Web | 25. února 2017 v 21:01 | Reagovat

Četla jsem ten první díl a přesvědčil mě o tom, že tohle prostě ne. Autorka píše i vlastní knihy a už jich má poměrně hodně, tak nevím, proč se chce přiživovat zrovna na mém miláčkovi! Ano, vraždu s monogramem jsem hodnotila pozitivně, ale stejně mi to nepřijde v pořádku...

4 Bichlička Bichlička | 28. února 2017 v 14:16 | Reagovat

[3]: Poirot je prostě jen jeden, stejně jako Agatha. Snaha o znovuoživení se pro mě neshledala s velkým ohlasem, ale na druhou stranu jsem ráda, že Hercule budí stále vášně :-)

5 csi-czech csi-czech | 3. března 2017 v 15:28 | Reagovat

Fanfikce! Jako každá jiná, jen za tuhle dostala autorka z nepochopitelných důvodů zaplaceno. Takovéhle věci by se měli zakázat dělat.

6 pihovatá vopice pihovatá vopice | Web | 4. března 2017 v 5:38 | Reagovat

Mám ho ráda, to jeho roztomilé cupitání a příběhy s ním.

Pokud bude knížka u nás v knihovně, tak si jí půjčím, dík za tip.

7 pihovatá vopice pihovatá vopice | Web | 4. března 2017 v 5:39 | Reagovat

Takovéhle věci by se měli zakázat dělat
Snad měly, ne?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama